Niemalże od zarania dziejów, ludzkość znała dobroczynne właściwości mleka koziego. Kąpiele w nim brała między innymi Kleopatra, dzięki czemu cieszyła się nieskazitelną cerą. Obecnie wiele mówi się na temat wyższości mleka koziego nad mlekiem krowim, jednak nadal nie jest ono wystarczająco spopularyzowane wśród Polaków. Pijemy je stosunkowo rzadko. Dlaczego tak się dzieje i czy warto to zmienić? Dla kogo szczególnie wskazane jest spożywanie mleka koziego, co wartościowego ono w sobie zawiera i w jakiej formie możemy je wprowadzić do swojej diety?

Dlaczego kozie mleko nie jest popularne?

Popyt na kozie mleko wciąż rośnie, niemniej w polskiej branży mleczarskiej nadal jest ono artykułem mało popularnym i często eksportowanym poza granice kraju. Aktualnie około 15 procent polskiej produkcji tego mleka trafia do innych państw, w tym do: Rosji, Finlandii oraz na Ukrainę. Przedsiębiorcy zajmujący się jego dystrybucją są na dodatek ograniczani przez niedobór tego surowca, który spowodowany jest małą liczbą gospodarstw, produkujących kozie mleko. Z tego powodu cena tego artykułu jest zwykle wyższa niż cena mleka krowiego, a to z pewnością działa zniechęcająco na wielu konsumentów.

Wartości odżywcze koziego leka

Kozie mleko zawiera w swoim składzie wiele ważnych witamin. Należą do nich: witamina A, C, D, PP, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Składniki te korzystnie wpływają na pracę całego organizmu oraz na zdrowie i dobrą kondycję skóry. Co więcej, struktura chemiczna koziego mleka przypomina mleko kobiece. Napój ten ma w sobie oligosacharydy, czyli prebiotyki stymulujące rozwój flory bakteryjnej jelit. Mleko kozie zawiera również cenne kwasy tłuszczowe omega-6. Znajduje się w nim także mangan, miedź, selen i potas. Zwykło uważać się, iż napój ten spożywany regularnie, może obniżać poziom złego cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów, których nadmierna ilość podnosi ryzyko wystąpienia chorób serca. W opinii hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu w Granadzie, mleko kozie stanowi żywność funkcjonalną, czyli taką, która ma korzystny wpływ przynajmniej na jedną z funkcji organizmu i zmniejsza ryzyko chorób. Badacze odkryli także, że obecne w mleku substancje wspomagają przyswajanie takich pierwiastków jak: wapń, fosfor i magnez. O zdrowotnej stronie koziego mleka przeczytasz klikając w link poniżej:

>> http://mazowieckie.naszemiasto.pl/artykul/kozie-mleko-zrodlo-zdrowia,4057171,art,t,id,tm.html

Dla kogo wskazane jest kozie mleko?

Co ciekawe, mieszkańcy Bałkanów i Kaukazu twierdzą, że dzięki koziemu mleku cieszą się długowiecznością, a także wyjątkową sprawnością fizyczną i psychiczną, aż do późnej starości. Czy w opinii tej znajduje się ziarno prawdy? Z pewnością mleko kozie polecane jest osobom starszym, mającym problemy z trawieniem produktów mlecznych. W napoju tym znajdują się ważne dla nich aminokwasy egzogenne, w tym tauryna, która korzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Kozie mleko zawiera także tryptofan, który reguluje nastrój, poziom odczuwania bólu i cykl snu. Tryptofan odpowiada również za produkcję serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Ten niezwykły napój poleca się również najmłodszym, ze względu na jego pozytywny wpływ na mineralizację kości – czyli kostnienie – a także na przyrost masy ciała. Ponadto, niektórzy uważają kozie mleko za alternatywę dla mleka krowiego – bogatego w kazeinę, na którą wiele maluchów ma uczulenie. Warto jednak pamiętać, że mleko od kozy także może uczulać, dlatego zanim podamy je dziecku, skonsultujmy się z pediatrą. Napój ten przydatny jest także dla innej grupy osób. Jakiej? W mleku kozim niewiele jest laktozy, której nie toleruje blisko 40 procent dorosłych osób. Co więcej, napój ten polecany jest dla ludzi cierpiących na zaparcia i walczących z nowotworami. Badacze stwierdzili również, że spożywane mleka koziego przez osoby z anemią, pomaga im szybciej wrócić do zdrowia. Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętajmy, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Mleko kozie w naszym jadłospisie

Jak zatem wprowadzić kozie mleko do swojej diety? Można spożywać je w sposób bezpośredni, najlepiej jako schłodzony napój albo też w formie przetworzonej – najczęściej w postaci serów i jogurtów. Niektóre z takich przetworów mlecznych możemy przygotować samodzielnie. Przykładem takiego produktu jest twarożek z koziego mleka. Przed przystąpieniem do jego przygotowywania, musimy zaopatrzyć się w następujące produkty: 3 litry niepasteryzowanego mleka koziego, kulturę bakterii MSO – 11, podpuszczkę (w ilości zgodnej z instrukcją dawkowania), 50 mililitrów wody, sól niejodowaną, garnek, termometr kuchenny, sitko i gazę. Przygotowanie twarożku zaczynamy od wlania mleka do wyparzonego garnka, podgrzewania go do temperatury 30 stopni Celsjusza  i dodania szczypty bakterii, za pomocą wyparzonego noża. Następnie całość mieszamy, po czym dodajemy do niej podpuszczkę rozpuszczoną w 50 mililitrach wody. Masę mieszamy przez około minutę, z góry na dół, po czym przykrywamy ją  ręcznikiem i odstawiamy na 12 godzin. Po upływie tego czasu uzyskujemy skrzep, który delikatnie przekładamy do sitka wyłożonego gazą, soląc każdą warstwę skrzepu i pozwalając masie serowej odciekać przez kolejne 12 godzin. W trakcie tych 12 godzin, gdy serek zmniejszy swą objętość o 2/3, możemy pozbyć się gazy i przełożyć twaróg do dalszego odciekania, bezpośrednio do sita. Po tym czasie nasz serek jest już gotowy.

Kozie mleko doceniane było przez Kleopatrę i ludy zamieszkujące Bałkany oraz Kaukaz. Choć w naszych stronach nie jest ono jeszcze aż tak popularne jak mleko krowie, wciąż zjednuje sobie coraz większe grono konsumentów. Bogactwo składników odżywczych oraz dowiedziony wpływ na funkcje życiowe, skłania nas do sięgania po ten niezwykły napój oraz po produkty z niego wytworzone. Chociaż nie sposób przecenić zalet koziego mleka, warto pamiętać, iż jego spożywanie może przynieść zadowalające efekty tylko wtedy, gdy będziemy prowadzić higieniczny tryb życia i regularnie poddawać się badaniom kontrolnym.