Inny krem na dzień, inny na noc. Czy to rozrzutność? Nie! Te kosmetyki naprawdę mają odmienne funkcje i zupełnie inny skład.

Jeśli już wiemy, że potrzebujemy oddzielnego kremu na dzień i na noc, powstaje pytanie, czy kupić je z tej samej serii czy różnych?Kremy z tej samej serii na pewno zadziałają uzupełniająco, czyli przyniosą efekt lepszy niż stosowane oddzielnie. Z drugiej strony – nie musisz stosować serii preparatów na siłę, jeśli np. czujesz że ich aplikowanie nie sprawia ci przyjemności. Ważne jednak, aby serie miały w miarę uzupełniające się działanie, np. krem na dzień nawilżał, a ten na noc – natłuszczał. Istotna jest też spójność działania składników aktywnych, przykładowo – witamina C powinna występować w towarzystwie witaminy E.

Kremy na dzień – nawilżenie i ochrona

Krem na dzień ma dwa główne zadania. Zabezpieczyć skórę przed utratą wilgoci oraz ochronić cerę przed niekorzystnym działaniem słońca. W ich składzie powinnaś więc szukać przede wszystkim substancji o działaniu wiążącym wodę w naskórku (gliceryny, mocznika, hialuronianu sodu), uszczelniającym barierę hydrolipidową (kwasy tłuszczowe, ceramidy) oraz filtrów UV.

Działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, modelujące deklarowane w kremach na dzień, to już wartość dodana, świadcząca o tym, że w preparacie znajdziemy bardziej zaawansowane technologicznie składniki. Odpowiednio dobrane, we właściwych stężeniach minimalizują zniszczenia powstałe w głębszych warstwach naskórka, opóźniać pojawienie się objawów starzenia się skóry.

Każdemu wedle jego potrzeb

Oczekiwania wobec kremu na dzień zmieniają się wraz z wiekiem. Gdy masz lat „naście” chcesz, by krem pomógł ci w rozwiązaniu problemów, jakie stwarza skóra w wieku dojrzewania, więc najistotniejszą właściwością kosmetyku na dzień staje się absorbowanie nadmiaru sebum, zmatowienie naskórka i wygładzenie nierówności po stanach pozapalnym. Gdy masz lat dwadzieścia kilka oczekujesz wygładzenia i nawilżenia, bo pragniesz jedynie kontrolować naturalne procesy zachodzące w skórze. Po 35. roku życia szukasz z kolei preparatów spłycających zmarszczki, najpierw te mimiczne, a następnie też bardziej utrwalone. Po pięćdziesiątce stawiasz z kolei na komfort. Krem na dzień ma przede wszystkim niwelować suchość skóry i wynikające z niej ciągnięcie i pieczenie, łagodzić zaczerwienienia oraz opóźniać wiotczenie.

Równie ważne jak działanie, są właściwości aplikacyjne. Czym jesteśmy młodsze, tym bardziej lubimy żelowe lub lekkie kremowe konsystencje. Później chętniej sięgamy preparaty bardziej treściwe. Jednak „gęste” nie oznacza niewchłanialne.

Kremy na noc – odżywienie i regeneracja

Funkcją kremu na noc jest wspomaganie naturalnie zachodzących w nocy procesów regeneracyjnych. Kosmetyk na noc nie zawiera więc ani filtrów, bo niepotrzebnie obciążałyby skórę w nocy, ani składników hamujących wydzielanie sebum, bo zmatowienie cery nie jest w nocy niezbędne, ani pigmentów koloryzujących, bo w czasie snu równomierny koloryt nie jest priorytetem. W kremach na noc znajdziemy za to – w stężeniu wyższym niż w kremach na dzień –witaminy, substancje odżywcze i regenerujące. Retinol odpowiedzialny za regeneracje naskórka, witaminę C (najczęściej w połączeniu z witaminą E) – neutralizującą wolne rodniki, peptydy, które łącząc się w łańcuchy, tworzą cząsteczki białka będące materiałem budulcowym komórek. Skład kremów na noc powinnaś dobrać do aktualnych potrzeb skóry: czasem bardziej potrzebujesz wsparcia w procesach regeneracji, czasem – łagodzenia powstałych w czasie dnia podrażnień lub przeciwdziałania konkretnym problemom – przebarwieniom, podrażnieniom, poszerzonym naczynkom czy rozszerzonym porom. Kremy na noc na pewno mają bogatszą, cięższą konsystencję od tych na dzień, ale – pamiętaj – nie znaczy to, że twarz ma ci się kleić do poduszki.

Sprawdź również: https://lirene.pl/produkty/kremy-na-dzien-i-na-noc/