Wpadasz do domu, rzucasz klucze na stolik w przedpokoju, wchodzisz do kuchni i kładziesz z ulgą zakupy na blacie. Ocierając pot z czoła, po całym męczącym dniu, chętnie byś na czymś przysiadł. Na chwilę, chociaż na momencik. Ale na czym usiąść w kuchni?

Stare poczciwe stołki pokryte sztuczną, ceratową „skórą” odeszły w niepamięć. Teraz odpoczywa się w kuchni, siedząc na hokerach, czyli wysokich stołkach barowych, które różnią się od siebie kształtem, kolorem i stylem.

Hoker, czyli co?

Hokery to wysokie stołki. Moda na nie narodziła się w raz z trendem łączenia kuchni z salonem. Nie wyobrażamy sobie takiego zespolenia bez części barowej, przy której można zarówno usiąść do codziennej pracy, jak i wygodnie zrelaksować się, patrząc na domowników krzątających się po kuchni i oczekując na smakowite przekąski. Więcej o hokerach TUTAJ.

Możemy spotkać się z różnymi wariacjami hokerów, począwszy od modeli opartych na futurystycznym designie i przezroczystych materiałach, po bardziej klasyczne kształty i naturalne drewno.

Wysokość ma znaczenie

Jakie kryteria definiują dobór hokerów? Właściwie są tylko dwa. Pierwszym z nich jest odpowiednie dostosowanie wysokości krzesła do blatu, przy którym będzie stało. Drugim natomiast – nasza wyobraźnia i stylistyka wnętrza.

Wybierając wysokość hokera, musimy znać dokładny wymiar baru bądź lady. Standardowo spotykamy się z dwiema, najbardziej popularnymi, wielkościami. Jeżeli blat jest przedłużeniem szafek kuchennych lub osobną wyspą, równą pozostałym meblom w kuchni, znajduje się na wysokości 90 cm. Wówczas hoker powinien być niższy o jakieś 30 cm (czyli mieć 60 cm). Zapewni to wygodną pozycję podczas siedzenia. Nie inaczej ma się sprawa w przypadku wyższego baru o wysokości 110 cm. W tej sytuacji należy zakupić hoker nie niższy niż 80 cm. Odległość podpórki pod stopy w obu sytuacjach powinna znajdować się około 40 cm poniżej siedziska.

Drewno, chrom czy plastik – jak wybrać hokery?

Stylistyka hokerów zachwyca swą różnorodnością. Meblowego faworyta znajdzie tu zarówno miłośnik ultranowoczesnego designu, jak i rozmiłowany w klasyce właściciel kuchni w klimacie prowansalskim. Pamiętajmy, że hokery w postaci wysokich stołków na chromowanej nodze nie są jedyną dostępną opcją tych mebli. Inne warianty, z jakimi możemy się spotkać, stanowią również wysokie krzesła, stołki z podparciami i bez, wykonane ze skóry, plastiku, a nawet ratanowe czy ażurowe.

Ze znalezieniem ofert hokerów w salonach meblowych nie mamy zwykle problemu. Oczywistym jest, że z największym ich wyborem spotykamy się w dziale nowoczesnych mebli kuchennych. Przed zakupem konkretnego modelu warto jednak zastanowić się, jak skomponowane jest nasze wnętrze, i jaki efekt stylizacyjny chcemy osiągnąć. Podstawowym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest to związane z rolą krzesła, a więc: czy hoker ma być idealnym uzupełnieniem i zwieńczeniem projektu, czy też elementem kontrastującym z pozostałym wyposażeniem kuchni.

Więcej porad w artykule „Wybieramy nowoczesne krzesła barowe do kuchni”.

krzesla kuchenne hokery

Wygoda przede wszystkim

Kolejnym krokiem przy właściwym wyborze hokera jest podjęcie decyzji dotyczących jego użytkowania. Istotne jest, czy będziemy z niego korzystać na co dzień (np. spożywając posiłki, pracując przy blacie), czy też wyłącznie okazjonalnie.

Gwarancją wygody każdego typu krzesła jest odpowiednio dobrane siedzisko. Najczęściej wybieranym rozmiarem miejsca siedzącego jest to o wymiarach 40 x 40 cm, ponieważ to rozmiar standardowy, który odpowiada większości użytkowników.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko wymiar stanowi wyznacznik komfortu mebla. Warto wybrać taki model krzesła, który zapewni wygodę, funkcjonalność oraz właściwą postawę podczas siedzenia. Szczególnie ważna jest przy tym regulacja wysokości siedziska. Surowiec, z którego wykonane jest krzesło lub ten, którym go obito, jest równie istotny. Warto zastanowić się nad wyborem konkretnego materiału i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odpowiada nam twardy plastik w stylu minimalistycznym, czy też marzymy o klasycznym wysokim krześle z przyjemnym obiciem oraz solidnym oparciem.

Wśród bogatej oferty hokerów, z jaką spotykamy się na rynku meblowym, bez problemu znajdziemy taki, który spełni nasze potrzeby i oczekiwania oraz będzie idealnym uzupełnieniem stylowego wnętrza mieszkania – dzięki temu artykułowi, wiemy, na co zwracać uwagę.

Przydatne informacje przy wyborze hokerów znaleźć można również w artykule „Krzesła barowe w mieszkaniach – na co zwrócić uwagę?”