Większość wad wzroku ma charakter wrodzony. Niestety, w odróżnieniu od cech genetycznych, wady wzroku możemy nie zauważyć dopóki nie wyewoluuje na tyle, by dziecko odczuwało z jej powodu silny dyskomfort. Dlatego tak ważne jest, aby w pierwszych latach życia dziecka, szczególnie jeśli w rodzinie zdarzają się choroby czy problemy ze wzrokiem, pójść z dzieckiem do specjalisty.
Wada ewoluuje z wiekiem…
… a to oznacza, że nie wykryta wcześnie zwyczajnie może się pogorszyć. Bardzo często bywa tak, że w wieku 6 lat dziecko widzi jednym okiem zaledwie 10% tego, co widzą dzieci zdrowe. Zaś rodzice, którzy wcześniej nie mieli pojęcia o wadzie dziecka, dopiero na tym etapie zaczynają dostrzegać symptomy choroby. Aparat wzrokowy rozwija się bowiem u człowieka do 7 roku życia. I to właśnie wtedy należy zachować szczególną ostrożność.
Czy w warunkach domowych możemy badać wzrok dziecka? Jak najbardziej. Gdy tylko kończy 2,5 roku i zaczyna współpracować na tyle, by wykonywać polecenia, możemy pytać dziecko, czy widzi to samo, co my. Wtedy też jest najlepszy czas na wizytę u specjalisty, jakim jest okulista. Warszawa – tutaj znajdziemy wielulekarzy dziecięcych, którzy szybko zdiagnozują problem i podejmą leczenie zapobiegające wyłączeniu oka czy ustawieniu go równolegle w przypadku zeza.
Niepokojące symptomy
Czujność rodziców powinna zostać wzmożona, jeśli dziecko zaczyna czytać, rysować, czy lepić z bliska. Każda z wad objawia się bowiem nieostrym widzeniem, na które dziecko reaguje przybliżając oczy do przedmiotów, z których w danej chwili korzysta. Jeśli do tego dochodzą takie objawy jak ból głowy i oczu, rozdrażnienie dziecka, kłopoty z koncentracją i uczeniem się – to znak, że wizyta u okulisty jest konieczna jak najszybciej. Współczesna medycyna pozwala bowiem podejmować skuteczną walkę z chorobami wzroku. Hamuje skutecznie krótkowzroczność, niedowidzenie czy nawet tak poważną chorobę jak jaskra. Warszawa jest miastem, gdzie leczenie takie jest niezwykle popularne i skuteczne. A sposób leczenia dobierany jest indywidualnie, po przeprowadzeniu kompleksowych badań.
Wada wrodzona – czy dziecko może ją pogorszyć?
Wady wrodzone to nie jedyna przyczyna chorób oczu u dzieci. Poza nimi wymienić można także „psucie” oczu poprzez niewłaściwe zachowanie, jak na przykład męczenie oczu poprzez długotrwałe skupianie wzroku na telewizorze, monitorze komputera, czy czytanej książce. I jak zawsze, najlepszym w takim przypadku jest umiar. Gdy go zabraknie pojawiają się choroby, często niezbędne jest noszenie okularów. W starszym wieku, jeśli się ich nie lubi pozostają soczewki kontaktowe. Warszawa niewątpliwie pomoże znaleźć Ci najlepszego specjalistę. Wśród placówek godnych polecenia jest Specjalistyczna Lecznica Okulistyczna Mega-Lens, gdzie mogą Państwo skorzystać z porad wielu specjalistów.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.megalens.com.pl/konsultacje-okulistyczne/dziecieca/