Strona głównaWnętrzaKuchniaKuchnia otwarta czy zamknięta?

  Kuchnia otwarta czy zamknięta?

  Kuchnia jest jednym z najważniejszych miejsc w naszym domu. Często się mówi, że kuchnia to serce domu, dlatego też powinna być funkcjonalna i spełniać oczekiwania domowników. Zarówno kuchnie otwarte, jak i zamknięte mają swoich zwolenników i przeciwników. Przedstawimy wady i zalety każdej z nich, aby pomóc Wam w podjęciu decyzji.

  Kuchnia otwarta

  Zalety

  Powiększenie optyczne przestrzeni
  Połączenie salonu z kuchnią jest dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach o małym metrażu. Powiększenie niewielkiego salonu o kuchnię zwiększy nam również optycznie przestrzeń.

  Wspólne spędzanie czasu.
  W przypadku przygotowywania posiłku dla całej rodziny nie pozostajemy same w kuchni. Aktywnie uczestniczymy w życiu towarzyskim. Możemy w tym samym czasie gotować i rozmawiać z gośćmi lub wspólnie oglądać z nimi w telewizji filmy, seriale, mecze itd.

  Wielofunkcyjność
  Jeśli zastosujemy stół albo barek pomiędzy kuchnią a salonem, to podczas gotowania zyskamy miejsce do wspólnych rozmów z przyjaciółką lub też będziemy mogły pomóc naszym dzieciom przy odrabianiu lekcji.

  Zgrabna całość
  Kuchnia i salon zaaranżowana w takim samym stylu wygląda naprawdę imponująco. Możemy wyeksponować w ten sposób piękne i designerskie przedmioty kuchenne.

  Wady

  Konieczność utrzymywania porządku
  W przypadku kuchni otwartej nie powinniśmy sobie pozwalać nawet na odrobinę lenistwa po posiłku i od razu pozmywać naczynia i uporządkować blat kuchenny. Kuchnia powinna być zawsze uporządkowana, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy odwiedzą nas niespodziewani goście.

  Większy wydatek
  Kuchnia z salonem pełni funkcję reprezentacyjną, dlatego wystrój zarówno kuchni jak i salonu powinien do siebie pasować. Racjonalnie musimy dobrać rodzaj podłogi, aby pełniła funkcje zarówno estetyczne jak i praktyczne. Sprzęty do zabudowy również bywają droższe niż te wolnostojące.

  Zapachy kuchenne
  Przy smażeniu ryby lub gotowaniu np. bigosu unoszą się specyficzne aromaty, które również będą docierać do strefy salonu. Najbardziej designerskie i nawet najdroższe wyciągi kuchenne nie wyeliminują tak bardzo intensywnych zapachów.

  Hałas
  Dźwięki dochodzące z kuchni tj. włączony mikser, krajalnica, zmywarka mogą przeszkadzać domownikom podczas rozmowy lub oglądania telewizji.

  Kuchnia zamknięta

  Zalety

  Swoboda w aranżacji
  Wszystkie wnętrza powinny być spójne stylistycznie, natomiast w przypadku kuchnia zamkniętej możesz popuścić wodze fantazji i urządzić ją w zupełnie innym stylu niż resztę mieszkania.

  Bezpieczeństwo
  Możesz zamknąć drzwi od kuchni i w ten sposób ograniczyć do niej dostęp małym dzieciom.

  Bałagan ukryty
  Jeśli nie masz ochoty posprzątać od razu po posiłku, wystarczy zamknąć drzwi do kuchni, a kuchenny rozgardiasz nie będzie rzucał się w oczy. Posprzątasz później, jak będziesz miała na to ochotę.

  Zapach i hałas
  Intensywne zapachy nie roznoszą się na pozostałe części mieszkania. Włączone sprzęty kuchenne nie będą przeszkadzać pozostałym domownikom podczas oglądania telewizji lub rozmowy.

  Wady

  Odosobnienie
  Podczas przygotowywania posiłków możesz czuć się odizolowana od reszty domowników. W małym stopniu uczestniczysz w imprezach towarzyskich. Ciągłe doglądanie gotujących się potraw jest również bardzo męczące.

  Funkcjonalność
  Kuchnia zamknięta powinna stanowić większa powierzchnię metrażową niż kuchnia otwarta.

  Miejsce spożywania posiłków
  Jeśli kuchnia zamknięta nie jest na tyle duża, aby pomieścić w niej stół do wspólnego spożywania posiłków, to niestety gotowe dania trzeba zanosić do jadalni lub salonu, gdzie znajduje się duży stół, a po zakończonym posiłku puste talerze i naczynia z powrotem, ta samą drogą trzeba odnieść do kuchni.

  Inne obowiązki
  Podczas gotowania w kuchni zamkniętej trudno jest w tym samym czasie pilnować dzieci.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,861ObserwującyObserwuj