Nadejście wiosny przynosi wielu osobom motywację do tego, aby zająć się uprawą roślin – również tych doniczkowych, w domu. Gratyfikacją za te wysiłki będą ukwiecone parapety – z poniższego artykułu dowiesz się, czy warto zająć się uprawą kwiatów doniczkowych w małym mieszkaniu.

Kwiaty w mieszkaniu – za i przeciw

Mimo zmieniających się trendów wnętrzarskich kwiaty nadal pojawiają się w popularnych katalogach z inspiracjami. Umiejętne dobranie roślin do swojej domowej przestrzeni pozwoli oczekiwać np. filtrowania powietrza. Zieleń działa nie tylko uspokajająco – warto je ulokować także w pomieszczeniach, w których znajdują się monitory. Kolejny aspekt wyraża się również w oczyszczaniu powietrza, którym oddychamy.

Minusem jednak jest to, że posiadanie roślin wiąże się jednak z wprowadzeniem do swojej rutyny pewnej konsekwencji. Regularne podlewanie i inne czynności pielęgnacyjne dostosowane do konkretnej odmiany – np. zraszanie liści, stosowanie konkretnych odżywek itp. – to wszystko może być pewnego rodzaju ograniczeniem w przypadku np. tych osób, które dużo podróżują na kilka tygodni. Warto wówczas zainteresować się gatunkami, które nie wymagają częstego podlewania.

Małe mieszkanie – szkoda miejsca na kwiaty?

Umiejętne rozmieszczenie roślin pozwoli cieszyć się ich widokiem nawet w mieszkaniu o małej powierzchni. Kluczem jest rozsądne rozplanowanie – góra szafek kuchennych, parapety czy powierzchnia szafki telewizyjnej – to wszystko stwarza doskonałe warunki do hodowli odpowiednich gatunków.

Urozmaicenie domu roślinami w osłonkach w dominującym w pomieszczeniu kolorze będzie tworzyć spójną całość z resztą aranżacji. Nie wpłynie to zatem na na optyczne zmniejszenie powierzchni, a doda wnętrzu nieco koloru i ożywczego akcentu.

Jakie kwiaty doniczkowe do mieszkania?

Hiacynt jest przykładem rośliny, która jest łatwa w uprawie i zachwyca efektownym kwitnieniem. To wszystko powoduje, że opieki nad tym kwiatem mogą podjąć się także osoby początkujące z hodowlą roślin. Warto także wspomnieć o subtelnym słodkim zapachu, jaki emitują hiacynty – to zatem inwestycja w naturalny odświeżacz zapachowy w Twojej przestrzeni.

Uprawa hiacyntów może przebiegać zarówno w donicach jak i w szkle – dzięki temu będzie prezentować się jeszcze atrakcyjniej.

Inne godne polecenia gatunki to np. lilie czy tulipany.

Kwiaty w cebulkach – jak sadzić i jakie gatunki, jak pielęgnować

Po rozmieszczeniu cebulek kwiatowych w doniczkach trzeba pamiętać o tym, że powinny zacząć zakwitać w okresie od 1 do 2 tygodni. To sugerowany czas – wiele bowiem zależy od indywidualnych czynników, do których należy np. temperatura czy ilość naturalnego światła, jaka dociera do pomieszczenia.

Podczas sadzenia cebulek kwiatowych trzeba zwracać uwagę na ich jakość. Zaleca się sięganie wyłącznie po te zdrowe i twarde. W przeciwnym razie może nie dojść do kwitnienia, dlatego tak ważne jest to, aby zainwestować w sprawdzonego dostawcę cebulek kwiatowych. Można je oczywiście kupić online. W sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/ znajdziemy wiele odmian cebulek wiosennych i jesiennych wraz z dokładną instrukcja ich sadzenia i pielęgnacji.

Optymalna temperatura dla kwiatów cebulowych powinna oscylować wokół 20 stopni Celsjusza co oznacza, że parapet nad gorącym grzejnikiem nie będzie dobrym miejscem. Przełoży się bowiem na skrócenie czasu kwitnienia.

Jak uprawiać kwiaty z nasion w mieszkaniu?

Kwiaty w mieszkaniu można jak najbardziej uprawiać samodzielnie – z nasion. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie należy do najłatwiejszych zadań i wymaga sporo cierpliwości. Do wysiewu można przystąpić już w połowie marca – do tacek lub doniczek wypełnionych przepuszczalnym podłożem (lub wzbogaconym torfem) należy wsypać kilka nasion.

Nie warto tutaj przesadzać z ich ilością kierując się zwiększeniem pewności, że podjęte działania przyniosą oczekiwane rezultaty. Konieczne jest codzienne zraszanie podłoża – po kilku tygodniach roślina powinna mieć już kilka centymetrów. W celu zapewnienia optymalnych warunków dla siewek należy zapewnić im sporo ciepła i naturalnego słońca.

Taki samodzielny wysiew jest na pewno bardziej czasochłonny, jednak przynosi wiele satysfakcji i jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Wadą tego sposobu jest jednak to, że wymaga wiele cierpliwości i początkujący hodowcy mogą nie podołać temu wyzwaniu. Wówczas pewniejszym i łatwiejszym wariantem będzie skorzystanie z gotowych cebul kwiatowych z zaufanego źródła.

Jak dbać o kwiaty cebulowe?

Najistotniejsze jest to, aby roślina miała zapewnioną wystarczająca ilość światła. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kwiatów do domu należy zrewidować jak dużo promieni słonecznych będzie docierać do doniczki. W przeciwnym razie może dojść do słabego kwitnienia. Pozytywną informację stanowi jednak fakt, że zdecydowana większość roślin cebulowych uprawianych w domu będzie dobrze znosić rozproszone światło.

Do podlewania sprawdzi się najlepiej woda w temperaturze pokojowej. Co do częstotliwości jak i tego, ile wody będzie potrzebować roślina – wszystko zależy tutaj od wymagań konkretnego gatunku.

Gotowe kwiaty doniczkowe

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest naturalnie inwestycja w kwiaty doniczkowe. Od momentu zakupu można bowiem cieszyć się ich widokiem. Wadą takiego kroku jest jednak niewiadome pochodzenie oraz zdecydowanie wyższy koszt takiego przedsięwzięcia.

Powyższe wskazówki powinny zachęcić do uprawy roślin nawet w małym mieszkaniu. Spełnienie podstawowych wymagań wybranych gatunków przełoży się na niedrogie i efektowne udekorowanie pomieszczenia!