Styl azjatycki we wnętrzach jest i zawsze będzie na czasie. Dalekowschodnie motywy pasują do każdego pomieszczenia w domu, w tym również do łazienki. Wśród bogactwa orientalnych aranżacji wnętrz, na pewno na uwagę zasługuje styl japoński. Łazienka w japońskim stylu jest idealna dla osób ceniących sobie minimalizm, przestrzeń, proste formy, stonowane barwy, harmonię z naturą.
Dwa pomieszczenia i dwupoziomowa podłoga
Istotą japońskiej łazienki jest bardzo wyraźny podział na część kąpielową (wanna bądź prysznic) i na część z umywalką i szafkami – Japończycy przykładają ogromną uwagę do kąpieli, traktując ją nie tylko jako oczyszczenie ciała, ale i chwilę relaksu i odpoczynek dla ducha – dlatego przestrzeń na nią przeznaczona jest oddzielona od reszty pomieszczenia. Toaleta z wc powinna znajdować się w miarę możliwości w odrębnym pomieszczeniu. W urządzaniu takiej łazienki pomocne są jak najbardziej ścianki działowe, murki np. kamienne, azjatyckie parawany ozdobione ornamentami czy literami z japońskiego alfabetu.
Dwupoziomowa podłoga to kolejny ważny element japońskiej łazienki. Wyraźnie zaznacza dwa piętra łazienki, które otrzymamy poprzez uskok lub schodki. Taka podłoga zazwyczaj różni się od siebie wyglądem i wykończeniem. Niższa podłoga jest wyłożona naturalnymi kamieniami np. otoczakami, a wyższa wykończona egzotycznym drewnem, odpowiednio zabezpieczonym przed wilgocią np. bambusem, tekiem lub można położyć na niej gres w kolorach ziemi. Ściany również wykańczamy egzotycznym drewnem, płytkami ceramicznymi lub farbami do łazienki odpornymi na wilgoć.
Geometryczne formy wyposażenia
Meble w japońskiej łazience charakteryzują się prostą, geometryczną formą i minimalizmem. Idealne są grube, drewniane półki na ręczniki czy kosmetyki. Dobrze współgrają ze sobą jasne meble o ciemnych frontach. Meble powinny być wykonane z drewna, najlepiej egzotycznego jak wiśnia japońska, palisander, lapacho, jak i również z rattanu czy bambusa. Umywalka i wanna także charakteryzują się prostą formą, są prostokątne lub zaokrąglone, o nowoczesnym designie. Doskonałym wyborem jest wanna wolnostojąca, o obłym kształcie (przypominająca gładki kamień) bądź wanna obłożona drewnem. Bibeloty łazienkowe dobieramy z takich materiałów jak drewno egzotyczne, ceramika, metal.
Element, na który warto zwrócić uwagę, to ekrany shoji – parawany, drzwi i ścianki działowe z drewnianej kratownicy, wypełnionej papierem japońskim. Z takiego ekranu warto wykonać drzwi do łazienki. Idealnie by było, gdyby były to drzwi przesuwane. Dopełnieniem całości jest lustro, tak ważne w filozofii feng shui. Duża tafla lustra pomaga wyrównać brakujące strefy, przyciągają dobrą energię chi.
Kolorystyka
Kolory w całej aranżacji łazienki muszą być naturalne i spokojne. Będą to różne odcienie brązu, aż po kolor czekoladowy, oczywiście niezastąpiona azjatycka biel i czerń, szarości, beże, zieleń i błękit. Z intensywnych barw idealna jest czerwień, ale głównie w dodatkach. Dobrze komponuje się z wiśnią japońską. Czerwień można zaakcentować w postaci obudowy umywalki, półek czy japońskiej kaligrafii w postaci ozdobnego ornamentu na ścianie lub na parawanie.
Orientalny ogród w łazience
Atutem japońskiej łazienki może stać się mini ogród. Łazienki w stylu dalekowschodnim są ozdobione roślinnością. W stylu japońskim dominują drzewka bonsai w oryginalnych, płytkich doniczkach. Już same doniczki mogą stać się prawdziwą, orientalną ozdobą. Wykonywane są one zgodnie z japońską tradycją, pokryte glazurą w kolorach ziemi. Co do gatunku drzewka można wybrać wiąz drobnolistny, podcarpus chiński, fikusy, iglaki. Dobrym pomysłem jest stworzenie kompozycji z bonsai. Orientalną kompozycję wykonać możemy z gatunków iglastych, dekoracyjnego mchu i rozchodnika.
Oprócz drzewek bonsai warto skorzystać z bambusa jako rośliny ozdobnej w donicach czy szklanych wazonach. Dopełnieniem całości będą bambusowe podstawki, świece. Orientalny ogród wymaga okna w łazience, najlepiej z zamontowaną roletą bambusową. W łazience bez okna można wykonać imitacje okna z drewnianej ramy i papieru czerpanego. Jednak w takiej łazience musimy zrezygnować z żywych roślin. Warto wtedy pokusić się o motyw kwitnącej wiśni japońskiej w postaci szablonu na ścianie. Oświetlenie w japońskiej łazience, zwłaszcza przy braku okna nie może rzucać się w oczy, musi być rozproszone. Najlepiej wybrać halogeny w suficie podwieszanym.