Cera tłusta – jak ją pielęgnować?

    -

    Czym charakteryzuje się tłusta skóra?

    Skóra tłusta cechuje się przede wszystkim nadmiernym wydzielaniem łoju (sebum) co ma związek z czynnością gruczołów łojowych. Cera przybiera żółtoszary kolor, a na jej powierzchni widoczne są zaskórniki i rozszerzone pory, a także zmiany zapalne. Skóra przetłuszcza się najbardziej w miejscach nazywanych obszarami łojotokowymi, czyli o największym nagromadzeniu gruczołów łojowych. Jest to, tzw. strefa T czyli środkowa część twarzy (czoło, nos, broda). Skóra tłusta jest mniej wrażliwa i podatna na podrażnienia związane z warunkami atmosferycznymi, np. mróz, wiatr. Jej zaletą jest to, że wolniej podlega procesom starzenia, z drugiej jednak strony skóra tłusta zwiększa ryzyko pojawienia się zmian trądzikowych i związanych z nimi powikłań, powodujących nieestetyczny wygląd.

    Pielęgnacja

    Jeśli masz tłustą cerę to nie stosuj kosmetyków, które mogłyby przesuszyć skórę lub szkodliwie ją odtłuścić. Zbyt wysuszony naskórek intensyfikuje pracę gruczołów łojowych, co może doprowadzić do jeszcze większego przetłuszczania się. Unikaj także kosmetyków na bazie alkoholu.

    Najważniejsza jest codzienna i systematyczna pielęgnacja twarzy!

    1. Pielęgnację rozpocznij od oczyszczania twarzy za pomocą żelu myjącego.
    2. Do tonizacji skóry używaj toniku bezalkoholowego.
    3. Pamiętaj o kremie. Cera tłusta wymaga pielęgnacji w takim samym stopniu, jak inne cery. Rodzaj kremu uzależnij od indywidualnych potrzeb twojej skóry.
      • Na dzień stosuj kremy nawilżające, najlepiej lekkie i beztłuszczowe, które będą zapewniały odpowiedni poziom wilgoci. Jeżeli masz problem z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, zastosuj krem matujący.
      • Na noc stosuj również kremy nawilżające lub kremy z zawartością kwasów. Zapewniają one wygładzenie powierzchni skóry, wyrównują koloryt i chronią przed przebarwieniami.
    4. Przy cerze tłustej możesz stosować wszystkie typy peelingów. Jednakże nie stosuj peelingów zbyt często, 1-2 razy w tygodniu będzie optymalnie.
    5. Pamiętaj o stosowaniu maseczek. Maseczki:
      • poprawiają nawilżenie skóry,
      • oczyszczają i zmniejszają pory,
      • wygładzają skórę i poprawiają jej koloryt,
      • poprawiają jędrność i elastyczność skóry.
      • Maseczki na bazie zielonej glinki skutecznie oczyszczą powierzchnię skóry, z kolei te na bazie alg morskich – nawilżą ją.

    Ciekawostka

    Wielu osobom wydaje się, że korzystanie ze słońca lub z solarium poprawia stan skóry. Nic bardziej mylnego! Pomimo iż promienie UV mają właściwości antybakteryjne, skóra broni się przed nimi nadmierną produkcją sebum, co po 2-3 tygodniach od aplikacji wiąże się z zaostrzeniem łojotoku i stanu zapalnego skóry.

    Z tłusta skórą świetnie radzi sobie Retinol – zmniejsza on aktywność gruczołów łojowych, hamuje nadmierne rogowacenie dzięki czemu skóra mniej się błyszczy, a jej powierzchnia jest odnowiona. Retinol ma również działanie przeciwzmarszczkowe, stymuluje syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza