Dobry i spokojny sen – o takim marzą wszyscy. Na taki sen składa się kilka czynników, jednym z nich, który śmiało można nazwać najważniejszym, jest dobór odpowiedniego mebla do spania. Możliwości jest tak wiele, że czasami trudno połapać się w ofertach sklepów meblarskich.

Jednym z najbardziej popularnych mebli do spania jest oczywiście łóżko. Jeśli myślimy o śnie, to właśnie ten mebel przychodzi nam na myśl jako pierwszy. Wygodne i piękne łóżko jest synonimem dobrego snu. Niewątpliwą zaletą tego mebla jest możliwość doboru stelaży i materacy, tak, aby nasz kręgosłup podczas czynności, jaką jest sen odpoczywał. Zachowanie ergonomicznej pozycji podczas snu pozytywnie wpływa na egzystowanie w ciągu dnia, ponieważ po nocy przespanej na wygodnym i idealnie dobranym do naszych potrzeb materacu jesteśmy gotowi, aby sprostać wszystkim trudom dnia powszedniego. Niewątpliwą zaletą łóżek jest także możliwość indywidualnego doboru wymiaru mebla. Bezpośredni producenci są w stanie, na specjalne zamówienie, zrobić mebel o takich wymiarach, jakie nam pasują. Łóżka wykonane z naturalnego drewna to także wysoka jakość, która pozwoli cieszyć się z posiadanego mebla przez wiele lat. Za jedną z wad można uznać fakt, że pościel musi leżeć na łóżku, nie da się jej schować. Jednak i na to są sposoby. Do łóżka można dokupić pojemnik na pościel ze stelażami lub wsuwaną pod nie skrzynię. Łóżka drewniane to przede wszystkim inwestycja i choć wysoka cena może wydawać nam się początkowo wadą, z biegiem lat na pewno stwierdzimy, że zainwestowane w zakup łóżka pieniądze nie poszły na marne.

Tapczan to kolejne rozwiązanie. Funkcjonalności tapczanowi dodaje możliwość schowania w nim pościeli. Tapczany nadają się przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, która nie jest tak bardzo wymagająca, jak dorośli. Mebel ten składa się także z materaca. Tutaj należy pamiętać, że nie mamy dużego wpływu na jego jakość, a sprężyny „obite” tkaniną dekoracyjną z pewnością nie należą do najwygodniejszych. Zaletą tapczanu z pewnością jest niewysoka cena.

Kanapa – dobre rozwiązanie do salonu czy niewielkiego pokoju, który poza tym, że jest meblem służącym do siedzenia pełni także funkcję łóżka. Pewne jest to, że nie zajmuje wiele miejsca. Często posiada miejsce, gdzie można schować pościel, a rozmiary, do których może zostać rozłożona, w zależności od modelu potrafią być imponujące. Bywają takie, na których swobodnie mogą się wyspać nawet trzy osoby. Czy są wygodne? Na pewno nie tak, jak meble stricte przeznaczone do spania i z myślą o śnie.

Wersalka nie przywodzi na myśl wyjątkowych wspomnień i pięknych mebli. Kojarzy się raczej z wnętrzami, w których zamieszkują nasi dziadkowie, jednak i ona potrafi przybrać nowoczesny wygląd. W zależności od tego, czy chcemy na niej posiedzieć, czy się na niej położyć na pewno spełni swoją funkcje. Jednak miejsce załamania, w momencie rozłożenia mebla może okazać się nie tak bardzo wygodne. Niewątpliwym atutem wersalki jest jej funkcjonalność, o której mowa była wcześniej, o niej świadczy także fakt, że we wnętrzu wersalki z powodzeniem można schować pościel czy koce.

Ostateczny wybór mebla do spania zależy od nas, naszych preferencji oraz metrażu sypialni, jakim dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku liczy się przede wszystkim wygoda, bo zdrowy i spokojny sen to luksus, na który mamy coraz mniej czasu, dlatego warto, aby ten, który przeznaczamy na sen był wykorzystany w 100%.