Mała wielka Praga, czyli co warto zobaczyć w stolicy Czech

    -

    Każdego roku stolicę Czech odwiedza 6 milionów turystów. To prawie 5 razy tyle, ile jest mieszkańców Pragi. Co przyciąga podróżników do tego miasta? 100 galerii, 20 muzeów, wyjątkowa kuchnia, prawie 3 tys. hoteli, zabytki, w tym największy na świecie według Księgi rekordów Guinnessa zamek – to tylko część z atrakcji, które znajdują się tuż za południową granicą Polski.

    Czy wiesz, że najkrótsza uliczka w Pradze – Jiřího Červeného – ma 27 metrów? Jednak zwiedzając stolicę Czech, nie warto chodzić na skróty. Najważniejszy jest wygodny hotel i dobry plan wycieczki. Od czego zacząć swoją podróż po Pradze?

    Magiczny most Karola

    Jego budowę rozpoczęto 9 lipca 1357 roku o godz. 5:31. Data została wybrana nieprzypadkowo przez czeskich astrologów. Suma wymienionych liczb wynosi 41, co miało zapewnić ochronę przed katastrofami budowlanymi. Na tym średniowiecznym moście, długim na 500 metrów i szerokim na 10, znajduje się płaskorzeźba św. Jana Nepomucena. Legenda głosi, że jej dotknięcie przynosi szczęście. Ten najbardziej znany symbol Pragi i roztaczające się z niego widoki warto podziwiać nie tylko za dnia, lecz także nocą, gdy most jest pięknie oświetlony.

    most Karola

    Rekordowo piękny zamek

    W dzielnicy Hradczany znajduje się zamek królewski, uznawany za największy na świecie. Obejmuje teren 45 hektarów, czyli 450 tys. m2, i ma aż trzy dziedzińce. Na zamkowy kompleks składają się kościoły, katedry, obwarowania i ogromne ogrody. Podczas wizyty w zamku warto przespacerować się Złotą Uliczką, gdzie niegdyś można było spotkać Franza Kafkę. Godne uwagi są również Wielkie Schody Zamkowe. Dziś w zamku na Hradczanach, wpisanym do Księgi rekordów Guinessa, urzęduje prezydent Czech.

    Żydowskie miasto w centrum Pragi

    Josefov – taką nazwę nosi dzielnica żydowska, która znajduje się na praskim starym mieście. Przez osiem wieków w stolicy Czech zamieszkiwała społeczność żydowska. Obecnie można podziwiać tu stary cmentarz żydowski, ratusz, salę obrzędową oraz sześć synagog, w tym najstarszą czynną w Europie – Staronową.

    Praga%2C Josefov 1988 01

    Wodna wycieczka po Wełtawie

    Zmęczonym spacerami przyda się chwila odpoczynku, która wcale nie oznacza końca wycieczki. Wsiądź do wodnego tramwaju, na łódkę lub rower wodny i podziwiaj most Karola, wzgórza Petrin, Teatr Narodowy w Pradze oraz wiele innych wspaniałych widoków, w tym Tańczący Dom. Ten biurowiec z kawiarnią i restauracją wyposażoną w taras widokowy zawdzięcza swoją nazwę nietypowej konstrukcji, sprawiającej, że budynek wygląda, jakby wykonywał taneczne figury.

    Spójrz na Pragę z góry i poczuj się jak w Paryżu

    Z wysokości można zobaczyć więcej i lepiej. O tym, jak prezentuje się Praga w całej swojej okazałości, łatwo się przekonać po wejściu na najwyższą konstrukcję w mieście, czyli 216-metrową wieżę telewizyjną Zizkov albo na 327-metrowe wzgórze Petrin.

    Nietrudno jest zobaczyć Petrin z daleka, ponieważ na jego szczycie znajduje się wieża Eiffla, a dokładnie jej 5 razy mniejsza kopia – Petřínská rozhledna – zbudowana w 1891 roku. Na 60-metrową wieżę prowadzi 299 schodów (na szczyt francuskiej wieży – 1665). Niezwykłe widoki gwarantowane.

    Na wzgórze Petrin można się dostać pieszo lub kolejką linową. Po zdobyciu szczytu warto zejść na ziemię, bo tuż obok mieści się labirynt luster, a ten z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym. Natomiast w pobliżu stacji kolejki znajdziemy stuletnie obserwatorium astronomiczne i wspaniały ogród różany.

    Fontanna z komputera

    Křižíkova to niezwykła fontanna. I nie chodzi wyłącznie o imponujące liczby: 3 tys. dysz, 1248 podwodnych reflektorów czy 55 głośników. Fontanna jest sterowana przy pomocy komputera. Oprócz wodnych pokazów, najbardziej efektownych późnym wieczorem, przy fontannie odbywają się także występy baletowe, opery i koncerty.

    Jaki jest przepis na idealną wycieczkę do Pragi? Wygodny hotel z sieci AccorHotels i odrobina wolnego czasu. Przekonaj się, jak wiele masz do odkrycia w mieście, którego walory doceniło UNESCO, wpisując praski rynek na listę światowego dziedzictwa.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza