”Pieszczoty, głaskanie i przytulanie są dla dziecka jak pożywienie. Tak samo ważne jak białko, minerały i witaminy”
Frederick Leboyer

Poproszono mnie, by pisząc ten tekst koniecznie wspomnieć o historii powstania masażu Shantala. Przyznam, że jest to trudne zadanie, gdyż początki tej techniki masażu giną w mrokach dziejów. Pewne jest to, iż masaż Shantala wywodzi się z tradycji indyjskiej, w której technika masażu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od stuleci matki masują w ten sposób swoje dzieci od momentu narodzin, do chwili, kiedy dzieci opuszczają dom rodzinny.

To właśnie w Indiach, w latach ’70 minionego stulecia, francuski położnik Frederick Leboyer po raz pierwszy zetknął się z tym rodzajem masażu. Spacerując po małych uliczkach Kalkuty, ujrzał kobietę o imieniu Shantala masującą swojego synka z pełnym miłości oddaniem i zaangażowaniem.

Wynikiem fascynacji prostotą, spokojem i miłością, z jakimi Shantala masowała dziecko, siedząc bezpośrednio na ziemi, była książka „Shantala. Tradycyjna sztuka masażu”, która po dziś dzień cieszy się we Francji wielką popularnością. Polskie wydanie tej książki ukazało się w 2012 roku, nakładem wydawnictwa Mamania.

Obecnie masaż Shantala ma szerokie grono zwolenników w USA i Kanadzie, gdzie na wielu uniwersytetach powołano katedry, na których uczeni prowadzą badania nad rolą dotyku w życiu i rozwoju człowieka, a zwłaszcza małego dziecka.

W Europie masaż Shantala najszerzej praktykowany jest w Holandii, skąd trafił do Polski. W Holandii masaż Shantala został także zaadaptowany dla potrzeb dzieci starszych, kobiet w ciąży oraz osób dorosłych i w takiej formie znany jest jako masaż Shantala Body Touch.

kacperkinga z www

Dla kogo zalecany jest masaż Shantala i kto może go wykonywać?

Początkowo, w naszym kraju, masaż Shantala wykorzystywany był głównie przez specjalistów zajmujących się terapią dzieci z porażeniem mózgowym oraz innymi deficytami rozwojowymi. W trakcie wykonywania masażu Shantala pobudzanych jest wiele zmysłów, co wspomaga rozwój dziecka, u którego zaburzone lub wręcz zamknięte są niektóre kanały komunikacji. Traktuje się go, jako element wspomagający terapię u osób niepełnosprawnych i pacjentów terminalnych.

Obecnie w Polsce masaż Shantala zdobywa coraz większą popularność i jest propagowany przez lekarzy pediatrów, położne, fizjoterapeutów oraz osoby zawodowo zajmujące się rozwojem i zdrowiem dzieci.

Na pewno przyczynia się do takiego stanu rzeczy fakt, że ten rodzaj masażu jest stosunkowo prosty do nauczenia się i właściwie każdy może go wykonywać z łatwością. Jednak uważam, że nie można nauczyć się masowania na podstawie książki czy filmiku zamieszczonego w Internecie. Niezbędna jest tu pomoc fachowo przygotowanego trenera, który będzie w stanie skorygować ewentualne niedociągnięcia ruchów powtarzanych przez osobę uczącą się.

Masaż Shantala można praktykować od pierwszych dni życia dziecka

Ta reguła dotyczy także dzieci przedwcześnie urodzonych. Zazwyczaj rodzice czekają, aż odpadnie kikut pępowiny. Choć masując brzuszek można tak zmodyfikować ułożenie dłoni, aby nie narażać kikuta na podrażnienie.

Masaż nie jest dla noworodka czymś nowym. Przebywając w brzuchu mamy, masowany jest przez wody płodowe i głaskany przez delikatne ruchy macicy. W miarę wzrostu dziecka, nacisk macicy staje się coraz większy, co wspaniale stymuluje rozwój skóry i innych organów małego człowieka. Poród, zaś, jest pierwszym intensywnie odczuwanym i mającym duże znaczenie dla startu w nowy etap życia rodzajem masażu.

Nie ma granicy, kiedy dziecko należy przestać masować, gdyż dobrze jest masować zarówno niemowlaka, jak i przedszkolaka, ucznia czy nawet nastolatka. Będą się jedynie zmieniały formy tego masażu. Najważniejsza rzecz się jednak nie zmieni: pozostaniemy na kilkanaście minut sam na sam z drugim człowiekiem i będziemy go tak dotykać, aby przekazać mu odprężenie, spokój, bezpieczeństwo. Być może wymienimy kilka uważnych spojrzeń, słów, będziemy wspólnie oddychać i po prostu być ze sobą.

mamapyta z www

Masaż Shantala poprawia relacje dziecka z rodzicem lub opiekunem

Na podstawie wyników badań oraz zdobywanej praktyki widzę, że masaż Shantala poprawia relacje dziecka z rodzicem lub opiekunem. Po masażu dzieci są spokojniejsze, lepiej śpią, następuje wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i przynależności. Dzieciom pomaga to w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i intelektualnym. Masaż jest szczególnie korzystny dla dzieci niespokojnych, rozdrażnionych, zanoszących się płaczem oraz dzieci przejawiających zaburzenia jelitowe.

Dzieci częściej dotykane i przytulane także szybciej przybierają na wadze, co jest szczególnie ważne u wcześniaków. Masaż relaksuje, ale również może być prewencyjny czy leczniczy w przypadkach kolek, lęków czy problemów rozwojowych dziecka.

Korzyści jakie niesie ze sobą masaż Shantala

Ważną funkcją częstego i regularnego masażu jest jego moc ochronna na całe życie w sferze seksualnej. Dziecko dowiaduje się, niewerbalnie, w sposób naturalny, co to jest dobry dotyk. Co się czuje, jak zachowuje się osoba, która dotyka z miłością, która robi to, aby nam coś podarować. Późniejsze kontakty będą na tym bazować.

Wymieniając korzyści, jakie niesie ze sobą masaż Shantala, nie należy pomijać pozytywnego wpływu tego rodzaju dotyku, na osobę masującą (tatę, mamę, starsze rodzeństwo). Rodzice masujący swoje pociechy odczuwają zdecydowaną poprawę wiary we własne kompetencje rodzicielskie. Zwłaszcza ojcowie, czują się pewniejsi w relacjach z dzieckiem, gdyż nabierają umiejętności rozpoznawania i prawidłowego reagowania, na sygnały i komunikaty wysyłane przez ciało dziecka.

Dobroczynne działanie masażu odczuwają także mamy, zwłaszcza te borykające się z depresją poporodową. Uwalniana podczas masażu oksytocyna wspomaga laktację.

Masując swoje dziecko techniką Shantala, rodzic niewątpliwie zauważy, że do prawidłowego rozwoju malucha nie są potrzebne kolorowe zabawki czy gadżety, którymi karmią nas i kuszą producenci. Najlepszy stymulator i lek na wiele niemowlęcych dolegliwości mamy w zasięgu ręki. To dotyk naszych rąk.

Dotyk i masaż, to nie tylko technika, ale i emocje. Pamiętajmy, że masaż ma pozostawać chwilą przyjemności i dla dziecka, i dla rodzica.

Jestem dyplomowaną Instruktorką Polskiej Szkoły Masażu Shantala. W swojej praktyce zawodowej zajmuję się uczeniem rodziców / opiekunów masowania niemowląt oraz dzieci starszych. Spotykam się także ze stosowaniem masażu Shantala w terapii dzieci z porażeniem mózgowym lub innymi zaburzeniami rozwoju.

Zajęcia indywidualne odbywają się w Państwa domu, zaś warsztaty grupowe w wyselekcjonowanych starannie miejscach na terenie Poznania oraz powiatu poznańskiego.
Jestem współzałożycielką Akademii Świadomej Rodziny FAMILIJNY FYRTEL. W życiu prywatnym jestem mamą Ady, która od pierwszych swoich dni po tej stronie brzucha noszona była w chuście lub nosidle i karmiona piersią, aż do naturalnego samodzielnego odstawienia się. Zapraszam do kontaktu, chętnie odpowiem na Państwa pytania.

familijny fyrtel logomalgosia@familijny-fyrtel.pl
www.familijny-fyrtel.pl
tel. 782 97 63 45