Medycyna estetyczna – najpopularniejsze mity

    -

    Stereotypy dotyczące medycyny estetycznej powoli odchodzą do lamusa i coraz więcej osób przyznaje się do korzystania z zabiegów tego typu. Dziedzina nieustannie rozwija się w Polsce i powstaje sporo placówek świadczących usługi mające na celu opóźnienie procesów starzenia się skóry i nie tylko. Na różnego rodzaju zabiegi coraz częściej decydują się także mężczyźni. Pomimo rosnącej świadomości, niestety nadal funkcjonuje przynajmniej kilka fałszywych przekonań, które budują nieprawdziwy obraz medycyny estetycznej. Jakie mity najczęściej kojarzą się nam z zabiegami odmładzającymi?

    Mit nr 1 – Medycyna estetyczna jest przeznaczona wyłącznie dla osób w starszym wieku

    Niektórym wciąż wydaje się, iż z zabiegów korzystają wyłącznie osoby starsze, które dzięki medycynie estetycznej nagle wyglądają kilkanaście lat młodziej, przez co efekt jest nienaturalny. Tymczasem do gabinetów zgłaszają się osoby w różnym wieku, które zaczynają zauważać u siebie pierwsze oznaki starzenia i chcą opóźnić ich pogłębianie się. Jest to bardzo dobry krok, gdyż w takim przypadku zabiegi są nie tylko bardziej skuteczne, ale również wystarczy ich niewielka liczba, aby uzyskać zadowalające efekty. Warto pamiętać także o tym, iż ta dziedzina medycyny zajmuje się nie tylko “odmładzaniem skóry”, ale też leczeniem – usuwaniem blizn, naczynek czy walką z nadmierną potliwością i łysieniem.

    Mit nr 2 – Osoby po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej wyglądają nienaturalnie

    Wielu osobom medycyna estetyczna kojarzy się ze sztucznym wyglądem amerykańskich gwiazd i celebrytów, którzy połowę życia poświęcili na różnego rodzaju operacje i zabiegi, w dążeniu do ideału. Warto jednak pamiętać, iż są to skrajne sytuacje, a zdecydowana większość ludzi korzystających z usług gabinetów pragnie uzyskać naturalny efekt – i taki też otrzymuje. Oczywiście przed wyborem konkretnej placówki należy dowiedzieć się więcej na temat opinii krążących na jej temat, aby mieć pewność, iż oddajemy się w ręce specjalistów z doświadczeniem. Ostatnią kwestią jest to, iż w Polsce używa się niewielkich dawek preparatów, dzięki czemu efekt jest naprawdę naturalny i bardzo dyskretny.

    Mit nr 3 – Zabiegi są niebezpieczne i niosą ze sobą spore ryzyko trwałego uszkodzenia skóry

    To kolejny błędny stereotyp, którego istnienie wynika z nieznajomości charakteru zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Botoks czy kwas hialuronowy, czyli dwie najczęściej aplikowane substancje, mają ograniczony czas działania. Oznacza to, że po ich rozłożeniu, skóra wraca do wcześniejszego stanu, jednak jest w zdecydowanie lepszej kondycji. Warto pamiętać o tym, iż przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu, powinien odbyć się dokładny wywiad lekarski z pacjentem czy pacjentką, na temat ewentualnych przeciwwskazań. Jeśli osoba jest zdrowa, całość została przeprowadzona prawidłowo, a ponadto zastosowano się do zaleceń po, ryzyko praktycznie nie istnieje. Oczywiście należy mieć na uwadze, iż największą pewność będziemy mieć korzystając z placówek, w których zabiegi są przeprowadzane przez doświadczonych lekarzy.

    Mit nr 4 – Zabiegi są bardzo bolesne

    Wiele osób rezygnuje z wykonania zabiegu, ze względu na obawę przed bólem. Jest to jednak spory błąd, gdyż lekarze stosują znieczulenie miejscowe, dzięki czemu podczas nakłuwania czuje się jedynie delikatne mrowienie. Pamiętajmy również o tym, że wrażliwość na ból jest kwestią bardzo indywidualną. Oczywiście istnieją zabiegi, które są mniej przyjemne, mają one bowiem bardziej inwazyjny charakter. Doświadczony lekarz wie jednak w jaki sposób działać, aby dyskomfort był jak najmniejszy.


    Artykuł powstał dzięki uprzejmości Instytutu Kosmetycznego Sarahline z Gliwic.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza