Nasza dzisiejsza bohaterka, Karolina, poprosiła nas o wykonanie aranżacji jej dwu-funkcyjnego pokoju – jest to jednocześnie pokój dzienny, jak i sypialnia. Jak urządzić nieduży pokój w bloku, by spełniał obie funkcje, był komfortowy i ładny, a jednocześnie koszt remontu był niewielki? Zapraszamy!
Dwu-funkcyjny pokój Karoliny – jaki jest plan?
Chciałabym skorzystać z Państwa pomocy w zaprojektowaniu pokoju w małym mieszkaniu, czy jesteście w stanie mi jakoś pomóc? Pozbyłam się już większości mebli i siedzę „na walizkach”, więc presja jest duża…
W pokoju chciałbym żeby znajdowała się duża szafa przesuwna bądź narożna – tak, żeby się dużo zmieściło w nich i żeby mało rzeczy było na wierzchu. Do tego planujemy zmienić wypoczynek (z funkcją spania, ponieważ planujemy spać w tym pokoju jak to w blokach bywa – mało miejsca na typową sypialnie, więc musi to być pokój i dzienny i sypialnia zarazem. Telewizor zostaje, ale może zostać przeniesiony na inną ścianę. Komodę pod telewizorem też chciałabym zmienić… Kolor ścian: raczej jakieś jasne ciepłe kolory. Budżet jakim dysponujemy to niewiele – jakieś 3-4 tysiące złotych.
Co zrobiliśmy?
Słowo metamorfoza niezbyt trafnie oddaje zakres zmian, jakie wynikały z opisu właścicielki. Po usunięciu kartonów i mebli wyznaczonych do wymiany okazało się, że pomieszczenie jest praktycznie całkowicie puste, co przy tak niewygórowanym budżecie może budzić obawy.
Postawiliśmy na jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń. Ciepłe beże, połączone z szaro-złoto-srebrną tapetą w pionowe wzory i jasne meble sprawiają, że pokój wydaje się przestronniejszy i jaśniejszy. Dodatkowo pionowy wzór tapety optycznie podwyższa stosunkowo niskie pomieszczenie.
Zgodnie z prośbą umieściliśmy w pokoju 2 szafy – dużą narożną, i zaraz obok niej drugą prostą. Na krótszej ścianie zostało nawet miejsce na pojemną komodę. Na niej jest wciąż sporo miejsca na bibeloty i dodatki, które na tle jednolitej ściany na pewno będą dobrze wyeksponowane. Nad komodą umieściliśmy jedynie duży zegar.
Telewizor przenieśliśmy na środek dłuższej ściany, by naprzeciwko niego postawić rozkładaną kanapę z dużą dostawianą pufą – kompromis między kanapą narożną a funkcjonalnością i możliwością swobodnego poruszania się po pokoju. Kanapa wraz z pufą odcina wizualnie biurko, które teraz stoi przy oknie, zapewniając domownikom wygodne i naturalnie doświetlone miejsce do pracy.
Niewielkiej zmiany wymagał także wystrój okna. Ciężki wizualnie karnisz zamieniliśmy na cienki metalowy karnisz, na którym zawiesiliśmy delikatną firankę bez wzorów. Cienka tkanina nie będzie hamowała dostępu światła i nie będzie zmniejszała powierzchni pokoju.
W budżecie został jeszcze niewielki margines na dodatki – można więc dokupić niewielki dywan, w jasnych kolorach pod stolik kawowy oraz półki nad biurko.
Kosztorys:
Farba Dekoral Migdałowa, 7.5l – 120zł – Leroy Merlin (link)
Tapeta Fibre, 2 rolki – 150zł – Leroy Merlin (link)
Kanapa szara z pufą – około 750zł (cena zależy od producenta i rodzaju wykończenia)
Firana Indie Inspire, 2szt. – 44zł – Leroy Merlin (link)
Karnisz w elementach – linia Lux – 110zł – Leroy Merlin (link– potrzebne są 3 mocowania, 2 drążki po 160cm, łącznik i końcówki drążków)
Stolik – Ikea Lack – 20/40zł (link)
Zestaw donic – 370zł – aukcja internetowa (link)
Proponowane meble pochodzą od firmy www.smeble.pl
Szafa narożna 90cm – 530zł
Szafa prosta 80cm – 420zł
Komoda 120cm – 400zł
Biurko komputerowe – 170zł
Szafka RTV – 400zł
Razem: 3504zł