Dla pięknej, młodej twarzy jesteśmy w stanie zrobić wiele. Jednak gdy pomimo regularnego stosowania kremów i domowych zabiegów Twoja skóra traci jędrność, a zmarszczki stają się widoczne – czas na udanie się do profesjonalnego zakładu. Wyjaśniamy na czym polegają najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i czego możesz się po nich spodziewać!

Maszyna zamiast skalpela

Skuteczność zabiegów chirurgicznych nie ulega wątpliwości. Prawda jest jednak taka, że wciąż obawiamy się tego, że coś pójdzie nie tak – a i koszty zabiegu chirurgicznego potrafią skutecznie odstraszać potencjalne pacjentki. Jednak wiele niedoskonałości skóry można spokojnie poprawić bez interwencji chirurgicznej: sprzęt do mezoterapii czy dermabrazji znajdziesz w wielu zakładach kosmetycznych, a profesjonalna kosmetyczka bez trudu pomoże dobrać odpowiedni zabieg.

Mezoterapia – igłowa i bezigłowa

Mezoterapia polega na dostarczeniu bezpośrednio w głąb skóry składników odżywczych, regenerujących bądź leczniczych – zależnie od potrzeb skóry. Może to być preparat z witaminami, wyciągami roślinnymi, kwasem hialuronowym czy z kwasami organicznymi. Co ważne, mezoterapia igłowa może być wykonywana wyłącznie przez dermatologa bądź lekarza medycyny estetycznej. Nie zmienia to jednak faktu, że mezoterapia jest jednym z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, a urządzenie do jej wykonywania znajdziesz w wielu gabinetach.

Wspomnieliśmy o mezoterapii igłowej i bezigłowej, choć do grupy zaliczają się jeszcze sono- i jonofereza. Zasadniczą różnicą jest tutaj metoda dostarczania w głąb skóry preparatów odżywczych.

  • Mezoterapia igłowa zakłada, że preparat będzie wprowadzany w skórę przy użyciu strzykawek z cienkimi igłami bądź (częściej) przy pomocy specjalnego urządzenia wyposażonego w mikroigiełki. Zabieg jest skuteczny, jednak może powodować nieprzyjemne odczucia związane z nakłuwaniem skóry.
  • Mezoterapia bezigłowa jest zabiegiem nieinwazyjnym – przy użyciu specjalnej głowicy przez skórę przepuszcza się prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, co zwiększa przepuszczalność błony komórkowej. Dzięki temu rozprowadzony na skórze preparat wchłania się, dostarczając składniki odżywcze dokładnie tam, gdzie są potrzebne. Zabieg jest bezbolesny, towarzyszy mu jedynie delikatne mrowienie.
  • Sonofereza i jonofereza są zabiegami pokrewnymi dla mezoterapii bezigłowej – tu do zwiększenia przepuszczalności skóry stosuje się odpowiednio ultradźwięki i dysocjację elektrolityczną. Zabiegi te uchodzą za nieco mniej skuteczne, stąd konieczność częstszego ich powtarzania dla uzyskania satysfakcjonujących efektów.

Chcesz wiedzieć więcej? Dokładne wyjaśnienie różnic między mezoterapią igłową i mezoterapią bezigłową znajdziesz na stronie Poradnik Zdrowie.

Mikrodermabrazja i peelingi

Mikrodermabrazja czyli peeling diamentowy/korundowy ma za zadania głęboko oczyścić i wygładzić cerę, ułatwiając przy tym późniejsze zabiegi estetyczne. Zadaniem mikrodermabrazji jest złuszczenie warstwy rogowej skóry przy pomocy precyzyjnie nakierowywanego strumienia mikrokryształków. To doskonałe wyjście, jeśli masz problemy z trądzikiem, rozstępami, bliznami, zmarszczkami czy przebarwieniami skóry. Seria kilku zabiegów wygładzi nawet widoczne zmarszczki, a głęboko oczyszczona cera nabierze świeżości i blasku. Oczywiście i tutaj masz do wyboru kilka rodzajów zabiegu, zależnie od cery i jej problemów:

  • Mikrodermabrazja diamentowa wykorzystuje głowice diamentowe. To najlepsza opcja dla delikatnej skóry, ze skłonnościami do alergii i podrażnień.
  • Mikrodermabrazja korundowa opiera się na kryształkach tlenku glinu – złuszcza naskórek jak mikrodermabrazja diamentowa, a przy tym stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Niestety nie nadaje się do stosowania na delikatną skórę.
  • Mikrodermabrazja tlenowa łączy działanie soli fizjologicznej i tlenu. Taki zabieg usuwa naskórek oraz umożliwia oczyszczenie porów i zapobiega powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych skóry.

Poza mikrodermabrazją masz do wyboru cały wachlarz innych form peelingów. Od maseczek peelingujących i peelingów mechanicznych, po peelingi kwasowe i kawitacyjne. Każdy z nich jest bezbolesny i pozwala na głębokie oczyszczenie skóry – zapytaj jednak kosmetyczkę o przeciwwskazania!

Botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa jest obecna w medycynie od dawna, choć początkowo stosowana była w leczeniu neurologicznym i okulistycznym – działanie botoksu na cerę było niejako skutkiem ubocznym. Jednak od początku lat 90-tych zaczęto wykonywać zabiegi umożliwiające wygładzenie zmarszczek na czole, wokół oczu, na szyi czy nawet przy modelowaniu kącików ust.

Sam zabieg jest dość prosty: lekarz dezynfekuje skórę i schładza ją, a następnie wykonuje precyzyjne wkłucia i wprowadza odmierzone porcje toksyny botulinowej. Po zabiegu stosuje się krem z witaminą K, by nie powstały siniaki – i tyle! Lekarze nazywają botoks zabiegiem lunchowym, ponieważ spokojnie można go wykonać w ciągu kilkunastu minut. Jednak prawdziwy efekt będzie widoczny po około 2 tygodniach od zabiegu, gdy botoks się rozłoży i zniknie ewentualna opuchlizna. Sam efekt zabiegu utrzymuje się około pół roku, zależnie od organizmu i ilości substancji.

Lifting bez skalpela

Lifting termiczny to kolejny hit w dziedzinie odmładzania twarzy. Urządzenie emituje światło czerwone, rozgrzewające skórę właściwą. Na skutek ogrzania kurczą się włókna kolagenowe, co podnosi i ujędrnia twarz. Efekt jest widoczny tuż po zabiegu, a do tego pobudzone włókna będą się przez kolejne tygodnie regenerowały i pogłębiały efekt odmłodzenia.

Lasery frakcyjne stosuje się do szalenie popularnego za Oceanem resurfacingu twarzy. Sam zabieg brzmi złowieszczo: przy użyciu lasera wykonuje się mikrouszkodzenia skóry. Nie ma się jednak czego obawiać – laser wykonuje mikroskopijne nakłucia i nacięcia w sposób całkowicie kontrolowany. Nie potrzeba znieczulenia, rekonwalescencji ani specjalnych przygotowań. Tak potraktowana skóra poczerwienieje (w ciągu kilku godzin powinno to minąć), a wtedy zacznie się prawdziwe działanie zabiegu.

Sekretem zabiegu resurfacingu jest pobudzenie skóry do regeneracji – lekarz atakuje laserem niedoskonałości, by skóra odbudowała się ze zdrowej, gładkiej tkanki. Zregenerowana skóra jest gładsza, ma równiejszy koloryt, a wszelkie blizny stają się płytsze i mniej widoczne. Co ciekawe, resurfacing zaleca się nawet profilaktycznie, zanim pojawią się prawdziwe problemy skórne!