Mieszkania w kamienicach z okresu przedwojennego budownictwa kojarzą się z ciemnym, przytłaczającym wnętrzem. Czy można jakoś temu zaradzić? Oczywiście, że tak! Niewielkie przebudowanie wnętrza oraz kilka trików dekoratorskich i wnętrze nabierze zupełnie innego wyglądu.
Zmiana funkcjonalności pomieszczeń
Przed zmianą
- Wyjściowo kuchnia i salon były osobnymi pomieszczeniami.
- Ściana pomiędzy salonem a gabinetem była zamknięta. Dojście do gabinetu możliwe było jedynie przez pokój znajdujący się przy kuchni.
- Wyjście na taras było z kuchni.
- Sufity w salonie i kuchni miały tradycyjną wysokość.
Po zmianie
- Skrócono ściankę pomiędzy kuchnią a salonem, co optycznie powiększyło przestrzeń.
- W kuchni, w miejscu wyjścia na taras zamontowano okno. Wyjście na taras przeniesiono do przylegającego do kuchni pokoju.
- W salonie i kuchni rozebrane zostały sufity. Belki chociaż stare, nie stanowią konstrukcji, a jedynie element dekoracyjny.
- W dachu zamontowano okna, co zapewniło dostęp światła naturalnego.
- Pomiędzy salonem a gabinetem zrobiono drzwi przesuwne.
- „Zamknięto” ścianę pomiędzy pokojem a gabinetem i w tym miejscu zrobiono garderobę.
Kolorystyka i wystrój wnętrza
Zastosowane kolory
W mieszkaniu przeważają jasne kolory, dzięki czemu pomieszczenie nabrało przestronności. Ściany z cegły, schody oraz belki stropowe pomalowane zostały na biało. Na podłodze położone są bielone deski drewniane (częściowo są to odczyszczone, oryginalne deski, a częściowo dodane nowe).
Stonowane kolory ścian i podłóg przełamane zostały kontrastowymi dodatkami w postaci czerwonego zestawu wypoczynkowego czy też fototapety w sypialni.
Kominek we wnętrzu
Niewątpliwą zaletą starego budownictwa jest możliwość zamontowania tradycyjnego kominka, który nie tylko ogrzeje mieszkanie, ale także zapewni mu niepowtarzalny wygląd.
Szczególna dbałość o detale, duża ilość kwiatów i ozdób sprawiają, że pomieszczenie jest bardzo przytulne.
Projekt i realizacja wnętrza: Małgorzata i Robert Rakowiec