Wielu deweloperów daje klientom możliwość wyboru standardu mieszkania – najczęściej to standard deweloperski i „pod klucz”. Czym się różnią i czy warto zdecydować się na opcję „pod klucz? Jeżeli stoisz przed tą decyzją, zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!
Stan deweloperski i „pod klucz”
Pomiędzy stanem deweloperski a „pod klucz” jest spora różnica, dlatego warto ją znać. Pod pojęciem stanu deweloperskiego kryje się stan podstawowy – wylewki betonowe, otynkowane ściany, przyłącza, wstawione okna i parapety, drzwi zewnętrzne. Wobec tego konieczne jest wykończenie mieszkania, aby można było się do niego wprowadzić.
Z kolei stan „pod klucz” oznacza, że mieszkanie jest od razu możliwe do użytku, ponieważ jest w pełni wykończone, a nawet umeblowane i udekorowane. Oczywiście, również ma to swoją cenę – zwykle trzeba liczyć się z 15-20% wyższą ceną za metr kwadratowy niż w przypadku ceny w stanie deweloperskim, co przekłada się na około 500-800 złotych za metr kwadratowy zależnie od lokalizacji nieruchomości.
Na cenę ma wpływ wiele czynników, między innymi wybrane materiały – często do wyboru jest kilka różnych pakietów wykończeniowych, które przedstawione są przez dewelopera. Ciekawą ofertę prezentuje warszawski deweloper Marvipol Development, prezentujący nowe mieszkania Warszawy Żoliborz oraz prowadzący nowe inwestycje na Mokotowie. Klient otrzymuje wtedy do swoich rąk katalog i wybiera z niego takie rozwiązania, które mu odpowiadają. Na przykład kolory ścian, materiały na podłogę, płytki ceramiczne, drzwi wewnętrzne, sanitariaty. Czasem ma również możliwość odwiedzenia mieszkania pokazowego ukazującego różne możliwości aranżacyjne.
Zalety i wady mieszkania „pod klucz”
Podobnie jak w przypadku stanu deweloperskiego, także stan „pod klucz” ma swoje zalety i wady, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej opcji dla siebie.
Zalety mieszkania „pod klucz”:
- wygoda – można od razu wprowadzić się do gotowego mieszkania,
- oszczędność czasu – nie trzeba przeznaczać go na prace wykończeniowe,
- nie trzeba szukać ekipy – za wykończenie odpowiedzialna jest ekipa dewelopera, dlatego nie trzeba samemu poszukiwać specjalistów.
Wady mieszkania „pod klucz”:
- samodzielne wykończenie może być tańsze – zależy od wybranych materiałów deweloperskich,
- możliwość wad – gdy wykończenie nie będzie wykonane dokładnie, wówczas nie należy odbierać mieszkania, ale zgłosić usterki.
Zatem warto samodzielnie przeanalizować czy mieszkanie „pod klucz” jest opłacalne oraz wziąć pod uwagę swoje oczekiwania co do czasu i wygody.