Jeżeli Twoje dziecko wyraźnie ma problemy ze słuchem – ciągle podnosi głośność telewizora, nie słyszy Twoich poleceń i często prosi o powtórzenie pytania, być może ma problemy z migdałkami. Zobacz, jakie objawy mają przerośnięte migdałki u dziecka.

Migdałek gardłowy a niedosłuch

Przyczyną niedosłuchu w przypadku przerostu migdałka gardłowego jest zablokowanie ujścia trąbki słuchowej Eustachiusza. Ten kanalik łączący jamę bębenkową i gardło może funkcjonować niepoprawnie, gdy powiększony migdałek zasłania jego ujście. Trąbka słuchowa ma wyrównywać ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej – nierówne ciśnienie utrudnia poruszanie się elementów aparatu słuchowego, i stąd właśnie problemy ze słuchem.

Zapalenie ucha

Migdałki u dziecka to jednak nie tylko zatkana trąbka słuchowa. Powiększony migdałek gardłowy sam w sobie jest siedliskiem bakterii chorobotwórczych, które łatwo mogą przenieść się na ucho środkowe i górne drogi oddechowe. Jakby tego było mało, zatkana trąbka słuchowa uniemożliwia właściwą wentylację jamy bębenkowej. Zamknięta przestrzeń powoduje gromadzenie się wewnątrz jamy bębenkowej płynu, a to prosta droga do wysięku i wysiękowo-zarostowego zapalenia ucha.

Chrapanie – ważny objaw!

Przerośnięty migdałek gardłowy zaburza przepływ powietrza przez nos. Drgające podniebienie miękkie wywołuje dźwięk chrapania, jeśli więc zauważysz, że dziecko zaczęło chrapać, śpi niespokojnie, męczy się i budzi z kaszlem, i często ma katar – jak najprędzej udaj się do otolaryngologa.

Leczenie migdałka gardłowego

Otolaryngolog zbada migdałki i uszy, i określi sposób leczenia. Stan migdałków najczęściej bada się przy użyciu fiberoskopii, na miejscowym znieczuleniu – lekarz wprowadza sondę i dokładnie ogląda nos i nosogardło, by ocenić stopień powiększenia migdałków i inne objawy w gardle. Do tego badane są uszy. Wideotoskop bądź mikroskop pozwalają określić, czy w jamie bębenkowej pojawił się wysięk.

Na podstawie tych badań otolaryngolog określa, czy migdałki u dziecka wymagają wyłącznie usunięcia, czy konieczne jest dodatkowe leczenie wysięku.

Wycięcie migdałka gardłowego – jak przebiega?

Po przeprowadzeniu niezbędnych badań (ocena stanu zdrowia dziecka – musi być w pełni zdrowe od co najmniej 2 tygodni, morfologia krwi, opinie dotyczące możliwości zastosowania narkozy), możecie udać się na operację.

Adenotomia, bo tak nazywa się zabieg, polega na wycięciu migdałka z nosogardła. Do tego realizuje się tympanotomię, czyli usunięcie zmian zapalnych w jamie bębenkowej – jeśli jest taka konieczność. Na koniec zabiegu zakładany jest dren wentylacyjny, który udrażnia trąbkę słuchową i pozwala przywrócić jamie bębenkowej odpowiednią wentylację.

Po zabiegu

Założenie drenażu nie powinno wywoływać bólu – oczywiście przez pierwsze 2 doby po operacji dziecko będzie dostawało antybiotyki i środki przeciwbólowe, potem jednak może już funkcjonować bez nich. Przez kilka dni po operacji dziecko powinno unikać ostrych potraw, pić dużo płynów i unikać wysiłku fizycznego.

Pamiętaj też, że po operacji dziecko ma obniżoną odporność, więc w miarę możliwości starajcie się unikać narażania na infekcje.

Lekarz zaleci okresowe wizyty kontrolne, by na bieżąco monitorować gojenie się gardła. Gdy rany całkowicie się wygoją (i dren samoistnie wypadnie z kanału), przeprowadzane jest kontrolne badanie słuchu, które powinno wykazać znaczącą poprawę.