Słuch to niezwykle ważny zmysł, zwłaszcza dla rozwijającego się niemowlaka. Przewód słuchowy bardzo łatwo uszkodzić np. stosując niewłaściwą higienę. To z kolei może przełożyć się na problemy zdrowotne dziecka w przyszłości jak np. niedosłuch, zapalenie ucha itp. Jakich mitów dotyczących higieny nie należy powielać i jak czyścić uszy niemowlakowi?
1. Woskowina oznacza brak higieny
Z jakiegoś powodu przyzwyczailiśmy się do tego, że woskowina znajdująca się w naszych uszach to oznaka braku higieny. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że woskowina znajduje się w przewodzie słuchowym nie bez powodu. Wydzielina produkowana przez gruczoły apokrynowe i łojowe ma za zadanie chronić delikatny przewód słuchowy przed infekcjami i niekorzystnym działaniem wody, a dodatkowo nawilża skórę wewnątrz ucha i usuwa z niego bakterie.
W takim razie jak czyścić uszy niemowlakowi? Najlepiej pozbywać się woskowiny dopiero wtedy, gdy zaczyna gromadzić się w nadmiarze w zewnętrznej części ucha. W przypadku dzieci całkowicie odradza się stosowanie patyczków kosmetycznych. O wiele bezpieczniej będzie zrobić to np. przy pomocy palca.
2. Uszy niemowlaka można czyścić wodą
Woda i przewód słuchowy to bardzo złe połączenie. Czyszczenie uszu niemowlaka w ten sposób może tylko pogorszyć sytuację i doprowadzić do powstania zatoru. Znajdująca się w uchu woskowina w kontakcie z wodą pęcznieje. W ten sposób formuje się woskowinowy czop, który zatyka ucho dziecka, a którego jednocześnie bardzo trudno się pozbyć. W higienie przewodu słuchowego najlepiej zastosować preparaty na bazie olejków mineralnych. Dzięki nim wosk ulegnie rozpuszczeniu, a organizm będzie mógł w łatwiejszy sposób się go pozbyć. Tego typu preparaty to także dodatkowa ochrona uszu dziecka.
3. Czyszczenie uszu raz na kilka tygodni wystarczy
Z jaką częstotliwością należy czyścić uszy dziecka? Z jednej strony zbyt częste usuwanie woskowiny powoduje jej nadprodukcję, z drugiej, jej nadmiar może doprowadzić do formowania się woskowinowych czopów.
Odpowiedzi na to pytanie należy więc szukać w sposobie czyszczenia przewodu słuchowego. Przede wszystkim, działanie preparatów do higieny sprawia, że rozrzedzają one gromadzącą się w uchu woskowinę. W ten sposób nie pozbywamy się jej całkowicie, a jedynie pomagamy organizmowi w wypchnięciu jej do małżowiny usznej. W tym wypadku pojedyncze zastosowanie może nie wystarczyć, dlatego najlepiej aplikować preparat przez kilka dni co najmniej dwa razy dziennie. Zmiękczy on woskowinę, a ta zostanie wypchnięta na zewnątrz ucha. Przy okazji warto zadbać o to, by ułożyć malucha w prawidłowej pozycji – najlepiej na boku przez kilka minut. Dzięki temu preparat będzie mieć czas by prawidłowo zadziałać.
Warto przeczytać również: https://www.fonix.pl/higiena-uszu/jak-czyscic-uszy-niemowlakowi-wlasciwa-pielegnacja-i-jej-wplyw-na-zdrowie/