Młoda mama pracownikiem na wagę złota

    -

    Zgodnie z projektem ustawy o przedłużonym urlopie macierzyńskim od września 2013 roku mama będzie mogła zostać z dzieckiem w domu nawet przez cały rok! Zmiany te budzą wiele emocji – radość przyszłych rodziców, ale i niepewność pracodawców. Te ostatnie, jak się okazuje, zupełnie niesłusznie.

    Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach akcji „Mama wraca do pracy” na zlecenie marki Bebilon 2, których wyniki opracował instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC, aż 77% ankietowanych kobiet uważa, że po powrocie do pracy stały się lepiej zorganizowane, a 52% – że są bardziej zaangażowane w powierzone im zadania. Okazuje się, że młodym mamom o wiele łatwiej przychodzi zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Warto pamiętać, że kobiety wracające do pracy po narodzinach dziecka to wartościowi pracownicy, odpowiedzialni i lojalni wobec swojego pracodawcy!

    Z pracą żyje się lepiej!

    Zdaniem ekspertów połączenie ról rodzinnych i zawodowych wpływa również korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Młoda mama czerpie z aktywności zawodowej większą satysfakcję niż kobieta bezdzietna. Ponadto pracujące mamy efektywniej spędzają czas ze swoimi dziećmi i jakość ich życia jest wyższa w porównaniu do kobiet, które decydują się na pozostanie w domu – mówi prof. dr hab. Iwona Janicka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Mama, która wraca do pracy, staje się bardziej skuteczna – zarówno w domu jak i w pracy. Dla każdej mamy najważniejsze jest, aby pod jej nieobecność w domu, dziecko było pod dobrą opieką – nowe zasady korzystania z urlopu macierzyńskiego sprzyjają temu, aby z dzieckiem zostawał tata, a to gwarantuje pracującej mamie spokój.

    365 dni z dzieckiem

    Obecnie urlop macierzyński wynosi 24 tygodnie, a w przypadku ciąży mnogiej wydłuża się do 37 tygodni. Jak wynika ze wspomnianych badań marki Bebilon, prawie 50% kobiet mających dzieci w wieku 6–12 miesięcy wraca do pracy. Większość z nich przedłuża jednak czas przeznaczony na opiekę nad dzieckiem i wraca do pracy średnio 3 miesiące później. Aż 59% ankietowanych kobiet przyznało, że uważa pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi za trudne lub bardzo trudne. Nowa ustawa może okazać się w tej sytuacji bardzo pomocna – dłuższy urlop macierzyński pozwoli mamie poświęcić więcej czasu dziecku, jak również zaadaptować się do nowej sytuacji rodzinnej i zawodowej. Od ilości czasu, który mama spędzi w domu z maluszkiem, będzie zależeć wysokość wypłacanych jej w czasie pobytu z dzieckiem świadczeń. Jeśli zdecyduje się na urlop półroczny, otrzyma 100% dotychczasowego wynagrodzenia. Natomiast roczny urlop oznacza zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia. A co o zmianach myślą same mamy? – Dłuższy urlop macierzyński to bardzo dobry pomysł. Sama planuję drugie dziecko i miło mieć świadomość, że spędzę z maluchem cały rok i będę otrzymywać chociaż 80% pensji – podsumowuje Kamila na jednym z forów internetowych.

    Mama czy tata?

    Wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 24 tygodni do roku da rodzicom większą swobodę w podjęciu decyzji o tym, które z nich będzie zajmować się dzieckiem – już teraz mama może przekazać ojcu dziecka swój urlop po upływie 14 tygodni. Z obecnego urlopu ojcowskiego korzysta jednak niewielki procent mężczyzn. Wynika to poniekąd z niewiedzy, że taki urlop im w ogóle przysługuje. Na decyzję wpływa także wysokość zarobków – mężczyźni zarabiają zwykle więcej niż kobiety i korzystanie przez nich z urlopu ojcowskiego może być niezbyt opłacalne dla domowego budżetu. Warto jednak pamiętać, że urlop ojcowski zaprocentuje inaczej. Tata, który spędzi trochę czasu z dzieckiem będzie bardziej zaangażowany w opiekę, nabierze pewności przy pielęgnacji malucha, a przede wszystkim wzmocni swoją więź z dzieckiem.

    Wybór należy do Ciebie!

    O tym, czy wrócić do pracy po 2 miesiącach, czy po roku opieki nad dzieckiem, każda kobieta powinna decydować sama. Możliwość podjęcia takiej decyzji pomoże zmniejszyć wewnętrzny konflikt między ambicjami zawodowymi a potrzebą poświęcenia się wychowaniu dziecka, a także sprawia, że do pracy wraca się z większą przyjemnością!

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza