Zmywanie naczyń jest jednym z najmniej lubianych domowych obowiązków, dlatego trudno wyobrazić sobie dziś dobrze urządzoną kuchnię bez zmywarki. Dodatkowo stosowanie urządzenia pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również energie elektryczną oraz wodę. Aby zmywarka spełniała twoje potrzeby, przed jej zakupem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Oto wskazówki, które ułatwią ci wybór najlepszego modelu zmywarki do naczyń.
Wielkość zmywarki
Pierwszym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest wielkość zmywarki. Na rynku dostępne są zmywarki o szerokości 45 i 60 cm. Szersza zmywarka może pomieścić nawet 13 kompletów naczyń (przy założeniu, że komplet to sztućce, szklanka, talerz głęboki, zwykły oraz mały), dzięki czemu będziesz ją rzadziej włączał. Pamiętaj jednak, że duże urządzenie ma faktycznie sens, jeśli twoja rodzina jest liczna – w przypadku singla szeroka zmywarka może okazać się nietrafionym rozwiązaniem.
Klasa energetyczna
Ten parametr z kolei pozwoli ci określić stosunek pomiędzy wydajnością zmywarki a ilością zużywanego przez nią prądu. Wszystkie urządzenia AGD są oznaczane za pomocą symboli literowych uzupełnionych plusami. W sprzedaży znajdziesz zmywarki oznaczone symbolami od A do D, przy czym najbardziej energooszczędne urządzenia posiadają oznaczenie A+++. W takim przypadku zmywarka będzie zużywać nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż jej odpowiedniki z najniższej klasy. Etykiety z oznaczeniami tego typu znajdziesz na froncie zmywarki, ale pod tym kątem możesz również przejrzeć ranking zmywarek, aby porównać poszczególne modele.
Wolnostojąca czy do zabudowy?
Zmywarka może być zabudowana za pomocą frontu i do złudzenia przypominać jedną z szafek kuchennych. W sprzedaży dostępne są także modele wolnostojące, które gorzej komponują się z wystrojem kuchni. Stojąc w obliczu wyboru zmywarki zabudowanej lub nie, musisz mieć na względzie potencjalne awarie. W przypadku zabudowanej zmywarki może to oznaczać konieczność demontażu blatu kuchennego oraz otaczających urządzenie szafek. Naprawa zmywarki wolnostojącej jest znacznie mniej kłopotliwa.
Programy
Poszukując urządzenia, które zamontujesz w swojej kuchni, warto przyjrzeć się bliżej programom zmywania oferowanym przez poszczególne modele. Możliwość mycia połowy wsadu, czyli naczyń w jednym koszu lub program eko to standard w większości urządzeń. W praktyce świetnie sprawdzają się jednak także takie funkcje, jak zmywanie delikatnych naczyń, dzięki czemu będziesz mógł umyć np. filiżanki czy kieliszki lub program przeznaczony dla bardzo brudnych naczyń.
Zabezpieczenia
Zmywarka powinna posiadać również szereg zabezpieczeń, dzięki którym w wyniku jej użytkowania nie dojdzie np. do zalania mieszania. Nowoczesne urządzenia są zazwyczaj wyposażone w elektrozawór, który odcina dopływ wody z instalacji do urządzenia np. w razie przerwania węża dopływowego. Ponadto praktycznym rozwiązaniem jest funkcja automatycznej blokady zmywarki w przypadku otwarcia jej drzwi. Dzięki temu jeśli przypadkowo otworzysz zmywarkę w trakcie zmywania, woda nie zachlapie podłogi w kuchni. Dodatkowo jeśli w Twoim domu są małe dzieci, warto wybrać model zmywaki, który posiada panel sterujący znajdujący się w górnej krawędzi drzwi. W takim przypadku maluchy nie będą mogły bawić się przyciskami i np. zmienić ustawień urządzenia.
Na koniec warto także zwrócić uwagę na wygląd wnętrza zmywarki. Przydatna jest możliwość regulacji ustawień koszy, aby w razie potrzeby móc umyć większe naczynia lub garnki. Przydatna może być także funkcja opóźnionego startu.