Na czym polega karmienie przez zgłębnik?

    -

    Sonda żołądkowa jest powszechnie stosowana w leczeniu problemów związanych z odżywianiem, w tym również ograniczenie bądź brak spożywania posiłków. Ta giętka rurka jest wprowadzana do organizmu przez nos czy usta. Wszystko zależy od potrzeb oraz schorzenia. Po co jest więc zgłębnik?

    Sondę należy wprowadzić do organizmu w określony sposób, od tego może zależeć zdrowie, a nawet życie pacjenta. Bezpieczeństwo i komfort są bowiem tutaj najważniejsze dla osoby, której zakłada się zgłębnik. Wprowadza ją się do żołądka bądź do jelita cienkiego. Co więcej, należy odpowiednio dobrać sondę. Niektóre mają zatyczkę, inne nie. Wszystko zależy od potrzeb oraz organizmu pacjenta.

    Sondy żołądkowe są sterylnie pakowane w pojedynczych zestawach. Ich zastosowanie jest jednorazowe. Dlatego najczęściej  zakłada je się do karmienia bądź na okres od 24 do 48 godzin. Więcej na temat samych zgłębników można przeczytać na stronie zywieniemaznaczenie.pl.

    Na ryku istnieją także sondy żołądkowe silikonowe. To rozwiązanie to świetnej jakości sprzęt, który jest bardzo dobrze przyswajany przez organizm. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko występowania powikłań związanych z wprowadzaniem do organizmu obcego ciała. Dodatkowo specjaliści wybierają ten rodzaj w trosce o komfort oraz bezpieczeństwo każdego pacjenta.

    Sondę umieszcza się w organizmie przez nos lub powłoki skórne. Najczęściej są one stosowane w szpitalach, zakładać opiekuńczo-leczniczych (DPS, ZOL, ZOP) oraz opiece domowej. Lekarz decyduje o założeniu zgłębnika, gdy pacjent nie przyjmuje pokarmów bądź robi to w bardzo ograniczonej formie.

    Najczęściej pojawiającymi się objawami są dławienie, jadłowstręt (przy chorobach psychicznych) czy ryzyko zachłyśnięcia. W takich sytuacjach lekarze decydują się właśnie na karmienie przymusowe. Takie objawy mogą dotknąć również osoby, które przeszły chemioterapię bądź radioterapię. Dodatkowymi obciążeniami mogą być wymioty oraz brak apetytu.

    Sondę żołądkowo stosuje się wówczas, gdy nie ma już innej możliwości i traktuje się ją jako jedyną szansę na podtrzymanie aktywności przewodu pokarmowego. Pokarm jest aplikowany poprzez strzykawki do karmienia. To sprawia, że dociera bezpośrednio do żołądka. Zgłębnik można zakładać na dwa sposoby. Albo jednorazowo jedynie do karmienia, albo pozostawia się go na okres od 24 do 48 godzin.

    Do sondy dostarcza się bardzo rozdrobniony pokarm. Najlepiej więc użyć Bendera, który doprowadza potrawy do prawie płynnej konsystencji. Strzykawka, dzięki której umiejscawia się jedzenie w organizmie ma specjalnie stworzoną końcówkę pozwalającą na wprowadzenie określonej ilości substancji. Warto wiedzieć, że na rynku istnieją specjalne produkty do sondy. Można je swobodnie podawać pacjentom.

    Jednak każda osoba jest inna. Organizmy różnie reagują na ciała obce. Dlatego zgłębnik należy skonsultować ze specjalistą, podobnie jak i każdy niepokojące efekt uboczny. Ważne jest także, aby każdy produkt przez nas wykorzystany był sterylny oraz wcześniej dobrze zapakowany. Chodzi o nienaruszoną warstwę ochronną. Bez niej sonda jest bezużyteczna.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza