ŻycieNa czym polega klimakterium?

Na czym polega klimakterium?

-

Dla każdej dziewczynki wchodzącej w okres dojrzewania pierwsza miesiączka jest dużym wydarzeniem, które często bywa określane jako początek przemiany w dorosłą kobietę. Druga tak ważna sytuacja – poza oczywiście ciążą – ma miejsce znacznie później, około 50. roku życia. Mowa oczywiście o menopauzie czy też tzw. klimakterium. Na czym dokładnie polega to zjawisko i jakie zmiany dokonują się wówczas w organizmie?

Klimakterium – przebieg

Klimakterium, menopauza, przekwitanie – to trzy określenia, z którymi możemy się spotkać, a które stosowane są zamienne. Warto jednak pamiętać, że menopauzą jest w rzeczywistości ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której krwawienie nie występuje przez co najmniej rok. W razie jego pojawienia się po tak długim czasie możemy mówić o zdrowotnej nieprawidłowości wymagającej interwencji lekarza.

Jajniki, będące jednym z podstawowych organów rozrodczych kobiety, pozostają aktywne przez około 30 lat. Później ich praca stopniowo zanika, przez co produkcja hormonów płciowych, za którą są odpowiedzialne, zostaje znacznie zmniejszona, a wreszcie zahamowana. Oznacza to, że po ostatniej miesiączce nie jest już możliwe zajście w ciążę.

Klimakterium wiąże się z szeregiem objawów, które zaczynają być odczuwalne na kilka lat przed ostatnim krwawieniem i które mogą utrzymywać się również po nim. Dlatego też mówimy często o okresie menopauzalnym, ponieważ cały proces związany z wygasaniem jajników może trwać nawet kilkanaście lat.

Czy można przewidzieć, kiedy nadejdzie menopauza?

Choć klimakterium dotyczy wszystkich kobiet, to jednak dokładne wskazanie, kiedy nastąpi, nie jest możliwe. Wiek, w jakim doświadczymy menopauzy, jest uzależniony od czynników genetycznych oraz środowiskowych – czyli naszego stylu życia, w tym diety, obecności stresu, sięgania po używki. Zazwyczaj przekwitanie dotyczy kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Średnia wieku wynosi 51 lat.

Jakie symptomy świadczą o klimakterium?

Nieregularne i bardziej obfite miesiączki, suchość pochwy, uderzenia gorąca – to tylko niektóre z objawów zwiastujących menopauzę. Zaburzenia cyklu miesiączkowego wynikają głównie z faktu, że zachwiana zostaje gospodarka hormonalna, co skutkuje zgrubieniem błony śluzowej macicy. Uderzenia gorąca zaś dzieją się niespodziewanie i trwają zwykle maksymalnie kilkadziesiąt sekund, jednak nierzadko towarzyszy im też wzmożona potliwość.

Suchość pochwy bywa uciążliwa szczególnie podczas stosunku, ponieważ kobieta może wówczas odczuwać ból. Choć można ją redukować przy pomocy żelu nawilżającego, to należy pamiętać, że suchość pochwy może prowadzić do atrofii, czyli uporczywego stanu zapalnego, który może wymagać konsultacji z ginekologiem.

Dodatkowo wiele kobiet w czasie menopauzy odczuwa ogólne zmęczenie połączone z bólem głowy i mięśni. Częste są także wahania nastroju oraz kłopoty z koncentracją. Dlatego ważne jest, by w tym okresie dbać o odpowiednią ilość snu, o zdrową dietę oraz o stałą aktywność fizyczną, np. w postaci jogi, co umożliwi pozostanie w doskonałej kondycji i zmniejszenie dyskomfortu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Skompletuj wakacyjną kosmetyczkę – 7 kosmetyków, które uratują twoją skórę latem!

Słońce, wiatr we włosach, letni vibe – brzmi super, ale twoja skóra nie zawsze czuje to samo. Wysokie temperatury,...

Lustro w sypialni: zwykłe odbicie czy świetlny rytuał? Co wybrać, by rano zobaczyć więcej niż tylko twarz bez makijażu

Sypialnia to nie tylko miejsce snu. To również scena codziennych rytuałów - tych cichych, niepozornych, ale znaczących. Tu kończy...

Róż, no i już! Sprawdź, dlaczego kremowy róż w sztyfcie i tinty to idealne kosmetyki na lato

Wyrazisty rumieniec sięgający od policzków aż po skronie, jak u Sabriny Carpenter, czy bardziej subtelne  muśnięcie kolorem policzków i...

Drzewa – refleksyjna książka Aya Kōda o pięknie przyrody i prostocie życia

Drzewa – refleksyjna książka Aya Kōda o pięknie przyrody i prostocie życia„Drzewa” to zbiór esejów autorstwa Aya Kōda, japońskiej...

Jak się wysypiać? Sprawdzone sposoby na dobry sen

Jak się wysypiać? Sprawdzone sposoby na dobry sen Sen to nie luksus – to warunek konieczny dla zdrowia. Zajmuje około...

Uzależnienie od sekstingu – gdy granica przyjemności zostaje przekroczona

Uzależnienie od sekstingu – czym jest i jak sobie z nim radzić? Seksting, czyli wysyłanie treści erotycznych przez komunikatory, stał...

Musisz przeczytać

Najlepsze kosmetyki dla mężczyzn

Rynek kosmetyków dla mężczyzn obfituje w coraz więcej marek....

Wystartowała ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce”!

21 września startowała kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce”. Jej...

Może Ci się spodobaćZOBACZ
Wybrane dla Ciebie