Dla każdej dziewczynki wchodzącej w okres dojrzewania pierwsza miesiączka jest dużym wydarzeniem, które często bywa określane jako początek przemiany w dorosłą kobietę. Druga tak ważna sytuacja – poza oczywiście ciążą – ma miejsce znacznie później, około 50. roku życia. Mowa oczywiście o menopauzie czy też tzw. klimakterium. Na czym dokładnie polega to zjawisko i jakie zmiany dokonują się wówczas w organizmie?

Klimakterium – przebieg

Klimakterium, menopauza, przekwitanie – to trzy określenia, z którymi możemy się spotkać, a które stosowane są zamienne. Warto jednak pamiętać, że menopauzą jest w rzeczywistości ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której krwawienie nie występuje przez co najmniej rok. W razie jego pojawienia się po tak długim czasie możemy mówić o zdrowotnej nieprawidłowości wymagającej interwencji lekarza.

Jajniki, będące jednym z podstawowych organów rozrodczych kobiety, pozostają aktywne przez około 30 lat. Później ich praca stopniowo zanika, przez co produkcja hormonów płciowych, za którą są odpowiedzialne, zostaje znacznie zmniejszona, a wreszcie zahamowana. Oznacza to, że po ostatniej miesiączce nie jest już możliwe zajście w ciążę.

Klimakterium wiąże się z szeregiem objawów, które zaczynają być odczuwalne na kilka lat przed ostatnim krwawieniem i które mogą utrzymywać się również po nim. Dlatego też mówimy często o okresie menopauzalnym, ponieważ cały proces związany z wygasaniem jajników może trwać nawet kilkanaście lat.

Czy można przewidzieć, kiedy nadejdzie menopauza?

Choć klimakterium dotyczy wszystkich kobiet, to jednak dokładne wskazanie, kiedy nastąpi, nie jest możliwe. Wiek, w jakim doświadczymy menopauzy, jest uzależniony od czynników genetycznych oraz środowiskowych – czyli naszego stylu życia, w tym diety, obecności stresu, sięgania po używki. Zazwyczaj przekwitanie dotyczy kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Średnia wieku wynosi 51 lat.

Jakie symptomy świadczą o klimakterium?

Nieregularne i bardziej obfite miesiączki, suchość pochwy, uderzenia gorąca – to tylko niektóre z objawów zwiastujących menopauzę. Zaburzenia cyklu miesiączkowego wynikają głównie z faktu, że zachwiana zostaje gospodarka hormonalna, co skutkuje zgrubieniem błony śluzowej macicy. Uderzenia gorąca zaś dzieją się niespodziewanie i trwają zwykle maksymalnie kilkadziesiąt sekund, jednak nierzadko towarzyszy im też wzmożona potliwość.

Suchość pochwy bywa uciążliwa szczególnie podczas stosunku, ponieważ kobieta może wówczas odczuwać ból. Choć można ją redukować przy pomocy żelu nawilżającego, to należy pamiętać, że suchość pochwy może prowadzić do atrofii, czyli uporczywego stanu zapalnego, który może wymagać konsultacji z ginekologiem.

Dodatkowo wiele kobiet w czasie menopauzy odczuwa ogólne zmęczenie połączone z bólem głowy i mięśni. Częste są także wahania nastroju oraz kłopoty z koncentracją. Dlatego ważne jest, by w tym okresie dbać o odpowiednią ilość snu, o zdrową dietę oraz o stałą aktywność fizyczną, np. w postaci jogi, co umożliwi pozostanie w doskonałej kondycji i zmniejszenie dyskomfortu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj