Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

    -

    Obecnie większa część ludności ma większe lub mniejsze problemy ze wzrokiem. Według danych opublikowanych w czasopiśmie medycznym The Lancet, 188 milionów ludności cierpi na łagodne upośledzenie wzroku, 216 milionów na umiarkowane lub ciężkie upośledzenie oraz nawet 36 milionów ludności na świecie jest niewidoma. Odpowiedzią na ten problem jest nieprzerwanie rozwijająca się chirurgia okulistyczna, oferująca wiele możliwości korekcji wzroku. Jedną z popularnych metod leczenia jest refrakcyjna wymiana soczewki.

    Czym jest zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

    Refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem okulistycznym, w ramach którego naturalna soczewka zostanie wymieniona na sztuczną soczewkę z silikonu lub akrylu hydrofobowego. Przygotowana do zabiegu soczewka jest zaprojektowana jako trwały zamiennik naturalnej soczewki oraz powinna służyć pacjentowi do końca życia.

    Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

    Technika RLE jest odmianą zabiegu usuwania zaćmy. Jej zadaniem jest korekcja wad wzroku, np. astygmatyzmu, krótkowzroczności, starczowzroczności oraz nadwzroczności. Oba zabiegi są bardzo do siebie podobnie, różnią się jedynie wymienianą soczewką. W RLE jest ona przezroczysta, zaś w przypadku zaćmy jest ona zmętniała przez chorobę. Zabiegi wszczepiania soczewki trójogniskowej są wykonywane przez wiele popularnych poradni okulistycznych.

    Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

    Zabieg okulistyczny RLE jest niezwykle skuteczną, szybką i bezbolesną metodą korekcji wzroku. Cały zabieg wykonywany jest podczas jednej wizyty oraz trwa około 30 minut. Podczas operacji stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent może odczuć jedynie lekki dyskomfort. Poprawa widzenia pojawia się już po 24 godzinach. Naturalnymi objawami, jakie mogą się pojawić po zabiegu jest efekt rozproszenia światła oraz nadwrażliwość na światło. Te zjawiska mają charakter przejściowy i są całkowicie odwracalne.

    Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

    Po zabiegu oko goi się w sposób naturalny, nie są potrzebne żadne szwy. Można powrócić do codziennych czynności już na drugi dzień zabiegu, jednak zaleca się wstrzymanie od intensywnych aktywności fizycznych przez kilka tygodni.

    Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, również operacja RLE wiąże się z pewnym ryzykiem, który należy omówić w poradni okulistycznej. Przeciwskazaniami do zabiegu mogą być choroby oczu, np. zwyrodnienie żółtej plamki. W trakcie konsultacji przeprowadzane jest dokładne badanie okulistyczne, podczas którego specjalista dobiera odpowiednią soczewkę oraz sprawdza stan pacjenta. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw o ostatecznej kwalifikacji pacjenta do zabiegu decyduje lekarz.

    Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

    Komu poleca się zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

    Zabieg RLE nie jest odpowiedni dla wszystkich kandydatów posiadających wady wzroku. Jego zasadność zawsze należy omówić ze specjalistą. Z zabiegu często korzystają osoby, u których po 40 roku życia wystąpiła prezbiopia, która nałożyła się na wcześniejsze wady oczu, np. krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm. W takich przypadkach korekcja wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych lub okularów jest bardzo trudna.

    Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

    Zabieg RLE polecany jest osobom:

    • z prezbiopią oraz wysokimi wadami wzroku,
    • po 40 roku życia,
    • zdyskwalifikowanym do zabiegu laserowej korekcji wzroku, np. w powodu zespołu suchego oka lub cienkiej rogówki.

    Zaletą zabiegu RLE jest uniknięcie zaćmy ocznej w przyszłości. Na wymienionej soczewce nie może dojść do zmętnienia soczewki wewnątrz gałkowej. Zaćma jest popularną chorobą, dotykającą 60% osób po 60 roku życia. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź https://www.citomed.pl/

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza