Nieleczony bezdech senny może być niebezpieczny

    -

    Zawał serca, udar mózgu, migotanie przedsionków, cukrzyca typu II – to tylko niektóre z zagrożeń jakie może nieść za sobą nieleczony bezdech senny. Jak się go diagnozuje? Na czym polega terapia bezdechu?

    „W nocy budzi mnie bezdech, śpię niespokojnie, często się wybudzam, a za dnia odczuwam senność, nie mogę się skoncentrować” – skarżą się pacjenci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny. Należy jednak pamiętać, że co piąty pacjent dotknięty tą chorobą nie odczuwa jej objawów przez co diagnoza bywa utrudniona. Z kolei brak diagnozy i niepodjęcie leczenia może się wiązać z groźnymi dla zdrowia następstwami.

    Diagnoza bezdechu sennego

    Obturacyjny bezdech senny to dolegliwość, która powstaje np. wskutek otyłości, zbyt wiotkich mięsni gardła lub cofniętej żuchwy i polega na ograniczeniu lub całkowitym braku przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Gdy podczas snu u zdrowego człowieka dochodzi do naturalnego, niegroźnego spadku napięcia mięśni, u cierpiących na OBS spadek napięcia mięśni powoduje zapadaniem się języka i gardła, duszenie się i – w rezultacie – wielokrotne wybudzanie się by złapać oddech.

    By zdiagnozować tę dolegliwość przeprowadza się wywiad lekarski i badanie laryngologiczne, które ma na celu wykluczenie przeszkód mogących powodować nieprawidłowości w przepływie powietrza.

    Badanie, które jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć bezdech senny to tzw. badanie polisomnograficzne. Polega ono na całonocnej rejestracji m.in. nasycenia krwi tlenem, poziomu tętna i ruchów oddechowych.

    Leczenie bezdechu nie jest trudne. Czasem pomaga już niewielka zmiana trybu życia, nieraz zabieg laryngologiczny bądź terapia CPAP. Terapia polega na stosowaniu podczas snu specjalnego aparatu CPAP i maski, dzięki którym w drogach oddechowych utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie i – Dzięki za wszystko temu – likwidowane są bezdechy senne. Sprawdź jak leczyć bezdech nocny na stronie: www.philips.pl/healthcare/bezdech/leczenie-bezdechu-sennego/terapia-bezdechu

    Skutki nieleczonego bezdechu sennego

    Potwierdzenie lub wykluczenie bezdechu sennego jest kluczowe dla zdrowia pacjenta. Badania jednoznacznie wskazują, że u osób, które cierpią na obturacyjny bezdech senny (OBS) zwiększa się zagrożenie wystąpienia nadciśnienia tętniczego, nieprawidłowości rytmu serca takich jak np. migotanie przedsionków i cukrzycy typu II.

    Bezdech senny może też mieć innego rodzaju konsekwencje. Pacjenci cierpiący na OBS odczuwają nadmierną senność za dnia i zasypiają nie tylko przed telewizorem czy książką, ale także… podczas opieki nad dziećmi i za kierownicą.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza