Ciąża i narodziny dziecka to wspaniałe chwile w życiu każdej kobiety. Niestety radość z posiadania potomka przyćmić mogą problemy, które wbrew pozorom dotyczą dużej ilości kobiet. Mowa choćby o nietrzymaniu moczu po porodzie. Jak leczy się tę przykrą dolegliwość?

Nietrzymanie moczu to jeden z  poważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Nie zagraża życiu, niemniej ma znaczący wpływ na komfort psychiczny. Jeszcze do niedawna pokutowało przeświadczenie, że dotyczy wyłącznie osób starszych. Dziś o problemie tym mówi się coraz głośniej, również dlatego, że dotyka osoby młode. Dotyczy zwłaszcza kobiet, które urodziły dziecko drogami natury. W czasie ciąży i znacznego wysiłku podczas jej rozwiązania dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy oraz zmian w układzie powięziowo-mięśniowym. Skutkiem tego jest nietrzymanie moczu po porodzie.

Etiologia wysiłkowego nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu po porodzie ma charakter wysiłkowy. Oznacza bezwiedne oddawanie moczu podczas kichania, kucania, biegania lub kaszlu w chwili, gdy ciśnienie śródpęcherzowe przekracza maksymalne ciśnienie cewkowe.

Zauważono, że problem częściej dotyka kobiet z  chorobami o  podłożu genetycznym, takimi jak: choroba Ehlers-Danlosa, choroba Parkinsona czy cukrzyca. Istotnymi czynnikami sprzyjającymi nietrzymaniu moczu są również:

  • liczne porody (zwłaszcza siłami natury),
  • duża masa urodzeniowa dziecka (powyżej 4 kg),
  • operacje w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej, w  tym głównie operacje ginekologiczne (zwłaszcza usunięcie macicy),
  • przewlekłe zaparcia,
  • otyłość.

W trakcie ciąży i porodu w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian, m.in. rozciągnięciu ulegają określone partie mięśni, w tym mięśnie dna miednicy. Dzieje się tak zwłaszcza w drugiej fazie porodu. Dojść może ponadto do uszkodzenia unerwienia mięśnia zwieracza cewki moczowej i włókien mięśni dna miednicy.

Czy nietrzymanie moczu po porodzie można wyeliminować?

Szybkie zgłoszenie się po pomoc może zminimalizować problem nietrzymania moczu lub znacząco go zmniejszyć. U wielu kobiet mało komfortowe objawy ustępują samoistnie kilka tygodni po rozwiązaniu. Jeśli jednak tak się nie stanie lub problem będzie się nasilał, nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. Jest bowiem wiele skutecznych metod radzenia sobie z inkontynencją.

Podstawą jest zmiana stylu życia, m.in. regularne wypróżnianie, unikanie dużych ilości mocnej kawy i herbaty, eliminacja zaparć, odpowiednia higiena osobista. W leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu stosuje się również metody niefarmakologiczne, takie jak:

  • ćwiczenia dna miednicy (ćwiczenia Kegla),
  • biofeedback,
  • stosowanie stożków i kulek dopochwowych,
  • elektrostymulacja,
  • zmienne pole magnetyczne,
  • pessary, czyli postępowanie protetyczne,
  • terapia behawioralna.

W przypadku konieczności terapii farmakologicznej leki dobierane są indywidualnie. Gdy okażą się nieskuteczne, lekarz może zaproponować pacjentce leczenie chirurgiczne.

Zadbaj o swój komfort!

Nietrzymanie moczu po porodzie to duży problem społeczny, który w znacznym stopniu oddziałuje na psychikę. Kobieta czuje się bardzo niekomfortowo, co rzutuje na jej nastrój. Doświadczenie to jest dodatkowo intensyfikowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele młodej mamy w okresie połogu. I dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować problemu. Warto szukać pomocy u specjalisty, ale też zadbać o swój komfort. Na rynku dostępnych jest wiele doskonałej jakości środków higienicznych dla osób z problemami urologicznymi. Do wyboru są m.in. wkładki lub podpaski urologiczne o bardzo dużej chłonności. Są delikatne dla skóry, wygodne i dają maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Problem nietrzymania moczu dotyczy wielu kobiet. Jest na tyle wstydliwy, że wiele z nich nie decyduje się szukać pomocy, a szkoda, bo istnieje dziś wiele metod eliminujących tę dolegliwość, jak i podnoszących komfort życia!