Noworodek ulewa – co robić?

    -

    W pierwszych miesiącach życia niemowlę może ulewać często – nawet 2-3 godziny po karmieniu może się zdarzyć, że z jego buzi wypłynie nieco mleka (czasem nawet lekko strawionego, przypominającego zwarzony serek). Choć zazwyczaj gdy noworodek ulewa, nie ma powodu do stresu, to warto wiedzieć jak pomóc maleństwu.

    Dlaczego noworodek ulewa?

    Niemowlę ma nie w pełni wykształcony dolny zwieracz przełyku. Mięsień ten odpowiada za zatrzymanie pokarmu wewnątrz żołądka i zapobiega jego cofaniu się. U niemowląt jednak nie ma on właściwej siły i pokarm czasami cofa się do przełyku i buzi. Ulewanie jest zupełnie normalnym zjawiskiem i powinno zaniknąć około 3-4 miesiąca życia (najdalej po 6 miesiącach).

    Karmienie piersią

    Przede wszystkim zadbaj o spokojną atmosferę podczas karmienia. Niemowlę powinno być spokojne, dzięki czemu je spokojniej i właściwie uchwyci pierś – a dzięki temu połyka mniej powietrza. Częste karmienie również pomaga – dziecko głodne je łapczywiej, i łatwo tu o przejedzenie i połykanie powietrza. Podawanie piersi nawet co 2 godziny pozwoli na uniknięcie problemów. Po zakończeniu karmienia jedną piersią przytrzymaj niemowlę w pozycji pionowej. Odczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze i dopiero wtedy przystaw je do drugiej piersi.

    Karmienie butelką

    Tak jak w przypadku karmienia piersią, najważniejsze jest częste podawanie mniejszych porcji pokarmu. Równie ważna jest spokojna atmosfera w czasie karmienia – najpierw ukołysz dziecko, by przestało płakać, dopiero później podaj butelkę. Karmienie butelką przeprowadzaj w taki sposób, by główka dziecka była powyżej reszty ciała (pozycja półsiedząca będzie idealna), a butelka ustawiona pod takim kątem, że smoczek jest wypełniony mlekiem. Dobierz także odpowiedni smoczek. Dziurka w dobrym smoczku powinna być na tyle duża, że dziecko jest w stanie ssać pokarm, a przy tym na tyle mała, że mleko samo się nie wylewa po obróceniu butelki.

    Po karmieniu

    Bezpośrednio po posiłku przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej. Odczekaj, aż odbije się powietrze – i dopiero wtedy połóż dziecko. Po karmieniu ułóż dziecko na boku. Gdy noworodek ulewa dobrze by było, żeby pokarm nie stanowił zagrożenia. Niemowlę ułożone na brzuszku lub na pleckach może grozić zakrztuszeniem.

    Jeśli dziecku uleje się pokarm, podnieś je z łóżeczka, wytrzyj buzię i potrzymaj je kilka minut w pozycji pionowej, by pokarm wrócił „na swoje miejsce”.

    Ulewanie u niemowląt nie powinno budzić w Tobie obaw, a jedynie sygnalizować, byś uważniej przeprowadzała karmienie i opiekowała się maluszkiem po jego zakończeniu – dopiero gdy nasze rady nie zmieniają sytuacji, odwiedź pediatrę. Stwierdzi on, czy masz do czynienia z ulewaniem, czy z refluksem, który wymaga poważniejszych kroków. Powodzenia!

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza