W marcu na wyspie Bali obchodzi się wyjątkowe święto. Balijski Nowy Rok, zgodnie z kalendarzem saka, przypada na pierwszy nów po połowie marca. Co jest niezwykłego w tym święcie?
Tawur Agung Kesanga – pożegnanie starego roku
Przygotowania do Nyepi trwają już na 3 dni przed tym świętem – w dniu Melasti posągi balijskich bóstw przenosi się ze świątyń nad wodę, gdzie są poddawane rytualnemu myciu, po czym w uroczystych pochodach wracają na swoje miejsce. Takie przednoworoczne porządki robi się też w domu, by pozbyć się zamieszkanych przez demony śmieci. Ale to ledwie przedsmak tego, co w balijski Nowy Rok można przeżyć.
Tawur Agung Kesanga, czyli Dzień Wiekich Ofiar, to odpowiednik naszego Sylwestra. Tego dnia na Bali dzieje się najwięcej. Już od godziny 16 przez wszystkie miejscowości przetaczają się procesje tradycyjnie ubranych mieszkańców, niosących figury demonów ogoh-ogoh. Hałaśliwe procesje, pełne tańców, sztucznych ogni, konfetti i śmiechów mają za zadanie odpędzić złe duchy. Demonom ogoh-ogoh składa się przy tej okazji rytualne ofiary z jedzenia i kwiatów. Procesje niosące ogoh-ogoh obnoszą figury demonów, by odstraszyć duchy jak najdalej od ludzkich siedzib.
Po modlitwach i przemówieniach ogoh-ogoh są rytualnie palone w ogniskach, co ma stanowić symbol wyzbycia się złych mocy – później zabawa trwa w najlepsze aż po blady świt…
Nyepi – Dzień Ciszy
O wschodzie słońca zaczyna się samo Nyepi – balijski Nowy Rok. To, co jest dla Nyepi charakterystyczne, to całkowity bezruch i zatrzymanie w miejscu całych miast. Tradycja nakazuje, by w trakcie trwania Nyepi całkowicie się wyciszyć, oddać medytacjom i i refleksji. Zabronione jest opuszczanie domów (i hoteli również), rozpalanie ognisk, słuchanie muzyki, podróżowanie, oddawanie się przyjemnościom – niektórzy mieszkańcy w Nyepi w ogóle nie rozmawiają, nie jedzą i nie piją. Zakaz dotyczy absolutnie wszystkich – służby porządkowe pacelang dbają o właściwe przestrzeganie obowiązujących tego dnia zakazów. Warto się odpowiednio przygotować i zawczasu sprowadzić do pokoju hotelowego wodę i prowiant – i liczyć się z tym, że po zachodzie słońca nie wolno zapalać świateł…
Taki bezruch i spokój ma spowodować, że duchy uznają wyspę Bali za niezamieszkaną i nie będą jej nawiedzały. O sile tej tradycji może świadczyć to, że w czasie Nyepi nie działa absolutnie nic – od sklepów i kawiarni, aż po jedyny na Bali Międzynarodowy Port Lotniczy!
Nyepi to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu Bali. Jeśli więc chciałabyś przeżyć coś niespotykanego, pojedź na balijski Nowy Rok, niezapomniane doświadczenia gwarantowane.