W życiu codziennym ustawicznie przyglądamy się, oglądamy, zerkamy – robimy to niemal nieustannie, nie myśląc o tym, że jest to możliwe dzięki wspaniałemu narządowi, którym dysponujemy – naszym oczom.

Polacy nie dbają o swoje oczy

Oczy są nadzwyczajnym organem, jednym z najważniejszych, który wymaga szczególnej uwagi. Niezwykle istotne jest to, by zadbać o swój wzrok. Niestety Polacy bardzo rzadko sprawdzają stan zdrowia swoich oczu i nie mają podstawowej wiedzy na temat właściwej profilaktyki. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez CBOS – ponad jedna trzecia respondentów ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7% ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu. Trudno się zatem dziwić, że obecnie niemal 50% Polaków ma problemy ze wzrokiem.

Profilaktyka to podstawa

Odpowiednia profilaktyka ma szczególne znaczenie, gdy znaczną część doby spędzamy w sztucznym oświetleniu biur, zwłaszcza pracując przy komputerze. Specjaliści uznali, że osoby, które spędzają w pracy co najmniej 4 godziny przy monitorach, wymagają wstępnych badań okulistycznych oraz profilaktycznych powtarzanych minimum co cztery lata.

Zadbaj o właściwe oświetlenie miejsca pracy

Nie od dziś wiadomo, że właściwe oświetlenie znacznie poprawia koncentrację oraz samopoczucie, a co za tym idzie, pozwala na efektywną pracę. Jeśli to tylko możliwe, należy w ciągu dnia jak najdłużej korzystać ze światła dziennego – promienie słoneczne są najbardziej przyjazne dla naszego wzroku i naturalnie pobudzają organizm do pracy. W pomieszczeniach mających dostęp do światła dziennego czujemy się znacznie bardziej zmotywowani do pracy i mniej ospali, niż w tych, które dysponują jedynie sztucznym oświetleniem, szczególnie gdy jest ono nieprawidłowo dobrane. Niezwykle ważne jest zatem, by pracować w warunkach, które są przyjazne dla naszych oczu i nie powodują ich nadmiernego zmęczenia, a my czujemy się komfortowo. Odpowiednie oświetlenie powinno składać się ze światła głównego oraz miejscowego, skoncentrowanego (małe lampki biurowe). Zarówno światło o małym natężeniu, jak i to zbyt mocne, nie sprzyja zdrowiu naszych oczu. Warto zadbać również o zminimalizowanie wszelkich odbić światła – osobom noszącym okulary poleca się szkła z antyrefleksem.

Ćwicz swoje oczy

Nie bez znaczenia w trosce o wzrok są także ćwiczenia oczu, szczególnie w przypadku osób, spędzających dużo czasu przed ekranem komputera, czytając, czy wykonując robótki ręczne. Długotrwałe skupienie wzroku w jednym punkcie sprzyja szybszemu zmęczeniu oczu.

Gimnastyka oczu umożliwia rozluźnienie napięcia akomodacyjnego, odpoczynek oczu, a także zapobiega utrwalaniu się nieprawidłowości w układzie optycznym oka. Ważne, aby podczas pracy wykonywać co jakiś czas krótkie przerwy i poświęcić je na to by zmienić punkt fiksacji wzroku – popatrzeć w dal, najlepiej na krajobraz za oknem.

By zrelaksować swój narząd wzroku wystarczy otworzyć szeroko oczy i spojrzeć przez kilka sekund kolejno w górę, dół, a następnie w prawo i lewo oraz po skosie. Kilka serii takich prostych ćwiczeń pozwolą odprężyć oczy i pomogą zadbać o ich dobrą kondycję.

Właściwa dieta pozwala utrzymać zdrowy wzrok

By zachować zdrowe spojrzenie, warto zwrócić również uwagę na to, co jemy. Odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta, bogata w witaminy A, C, E, grupy B oraz cynk, luteinę i kwasy omega-3 pozwoli długo cieszyć się prawidłową funkcją naszego wzroku. Źródłem witaminy A są zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego (podroby, niektóre gatunki ryb, jaja), jak i roślinnego – w produktach roślinnych witamina ta występuje pod postacią karotenoidów (prowitaminy A). Najwięcej karotenoidów znajduje się w marchwi, szpinaku, czerwonej papryce, sałacie, morelach, brzoskwiniach.

Aby dostarczyć organizmowi właściwą ilość witaminy B (dla wzroku szczególne ważna jest witamina B1) należy jeść mięso oraz wędliny wieprzowe i drobiowe, wątrobę, fasolę, mleko, sery żółte, jaja. Witaminę C możemy znaleźć w warzywach typu brokuły, kapusta, brukselka oraz w owocach cytrusowych. Podstawowym źródłem witaminy E są produkty pochodzenia roślinnego: tłuszcze roślinne, produkty zbożowe, warzywa. Najbogatsze w luteinę są takie warzywa takie jak: kalarepa, kapusta włoska i kiełki zbóż.

Znaczne ilości cynku występują w pieczywie ciemnym, kaszy gryczanej, suchych nasionach roślin strączkowych, serach żółtych i owocach morza, a także w mięsie i podrobach. Z kolei najwięcej kwasów omega-3 znajduje się w rybach typu śledź, makrela, tuńczyk, łosoś oraz w soi i siemieniu lnianym oraz pochodzących z nich olejach.

Gdy oczy są przemęczone

W przypadku, gdy znaczną ilość czasu spędzamy przed ekranem komputera, nawet jeśli staramy się dbać o higienę wzroku, może pojawić się problem zmęczonych, suchych oczu, które stają się podrażnione, zaczerwienione. W tej sytuacji można spróbować zastosować preparat nawilżający dostępny w formie kropli.

Należy jednak pamiętać, że podobne objawy mogą również wskazywać na inne problemy zdrowotne i choroby oczu. W razie przedłużających się objawów warto skonsultować się ze specjalistą i poddać badaniom okulistycznym – na wizytę możesz umówić się bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla Ciebie terminie za pośrednictwem strony: https://medistore.com.pl/konsultacje-lekarskie/dorosli/konsultacja-okulisty