Olejowanie włosów – jak zrobić to dobrze?

    -

    Pielęgnacja włosów nigdy nie była zbyt prosta – włosy wymagają dużej uwagi i systematycznej opieki, by zachowały zdrowy wygląd i były mocne. Jeśli interesuje Cię jedna z naturalnych metod pielęgnacji – olejowanie włosów – zapoznaj się z naszym poradnikiem.

    Co daje olejowanie włosów?

    Olejowanie poleca się niezależnie od rodzaju włosów. Matowe nabiorą gładkości i blasku, przesuszone i łamliwe staną się elastyczne i nawilżone, kręcone nie będą opadały, a proste zachowają kształt na dłużej. Olejowanie ułatwia rozczesywanie włosów, a przy tym odżywia je, łagodzi podrażnienia skóry głowy i stany zapalne. Co więcej, dobrze dobrany olej… niweluje problem przetłuszczających się włosów! A wszystko to dzięki wyłącznie naturalnym składnikom.

    W jaki sposób olejować włosy

    Zabieg olejowania wykonuje się na nieumytych włosach (oczywiście o ile nie stosowałaś ciężkich masek, silikonowych szamponów i innych obciążających strukturę włosa kosmetyków – z silikonów warto w ogóle zrezygnować, ponieważ uniemożliwiają olejom działanie). 1-2 razy w tygodniu, na 1-3 godziny przed planowanym myciem powinnaś przeprowadzać kurację olejkami.

    Niewielką ilość podgrzanego ciepłą wodą olejku nakładaj na całą długość włosa, od nasady aż po końcówki. Nie potrzebujesz żadnych specjalnych aplikatorów: najlepsze będą opuszki palców. Nie spiesz się – połącz olejowanie z masażem skóry głowy, delikatnie rozczesuj palcami kolejne pasma, zrób z tego mały rytuał pielęgnacyjny, który ukoi nerwy i złagodzi stres.

    Olej z włosów zmywaj ciepłą wodą, dopiero jego resztki usuwaj myjąc włosy szamponem. Po każdym olejowaniu powinnaś również zastosować odżywczą maskę do włosów, która dopełni efekt. Zaleca się przy tym, by włosy wyschły naturalnie, bez użycia suszarki, by olej mógł się swobodnie wchłonąć.

    Które oleje są najlepsze?

    Oczywiście każdy olej ma inne działanie i najlepiej „współpracuje” z innym rodzajem włosów. Co ciekawe, do włosów można spokojnie wybierać oleje dostępne w kuchni – te nierafinowane i tłoczone na zimno mają najwięcej składników odżywczych. Jednak kilka z nich zyskało sporą popularność i warto od nich zacząć swoją przygodę z olejowaniem.

    • Olej kokosowy – najczęstszy wybór, łatwo dostępny i niedrogi – odżywia i nawilża włosy suche, a przy tym regeneruje postrzępione końcówki.

    • Olej rycynowy – pomaga na łupież, a także zapobiega wypadaniu włosów.

    • Oliwa z oliwek – silnie nawilża, idealna do stosowania latem i na włosy bardzo suche.

    • Olejek migdałowy – regeneruje i nawilża, ale może sklejać cienkie włosy, więc wymaga dokładnego spłukania.

    • Olejek arganowy – częsty składnik odżywek i masek, utrwala stylizacje układane gorącym powietrzem.

    • Olej makadamia – chroni włosy farbowane i odnawia ich blask, a przy tym nałożony już po myciu przyspieszy wysychanie włosów.

    Czego NIE robić?

    Olejowanie nie jest zbyt skomplikowanym zabiegiem, jednak i tu nietrudno o błędy. Najczęściej nakładamy zbyt dużo olejku – to samo w sobie nie jest błędem, jednak olej się nie wchłonie i zwyczajnie się zmarnuje. Nie powinnaś także trzymać oleju na włosach zbyt długo, ponieważ może to osłabiać ich strukturę. Jak już mówiliśmy powinnaś także zrezygnować z kosmetyków zawierających silikony, co blokuje pory we włosach i uniemożliwia wchłanianie się olejów. I najważniejsza sprawa: podczas olejowania bądź delikatna: nie szarp włosów i nie pocieraj, by ich niepotrzebnie nie nadwyrężać.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza