Oparzenia słoneczne u dzieci są wyjątkowo poważnym zagrożeniem w okresie letnim. Osoba dorosła ma świadomość szkodliwości promieni słonecznych. Dziecko, porwane w wir zabaw na świeżym powietrzu nawet nie zauważy, gdy się spiecze, choćbyś nasmarowała je nawet najlepszym kremem. Co zrobić, gdy u Twojego dziecka pojawią się oparzenia słoneczne?

Jak rozpoznać oparzenia słoneczne

Zmiana koloru skóry jest naturalną reakcją organizmu na działanie słońca. Dzieci opalają się znacznie szybciej i gwałtowniej niż dorośli, ponieważ ich skóra jest cieńsza i delikatniejsza niż u osoby dorosłej. Problem pojawia się, gdy słońca jest zbyt dużo i dochodzi do oparzenia słonecznego. Skóra robi się czerwona, a w ciągu kolejnych 12 godzin ciemnieje (nabierając purpurowego odcienia). Czasem na skórze pojawią się pęcherzyki różnej wielkości.

Jak leczyć oparzenia słoneczne u dzieci?

Najważniejsze, co musisz zrobić, to schłodzić ciało dziecka i złagodzić skutki oparzenia. Jeśli dziecko ma dreszcze, nie bój się – to naturalna reakcja organizmu na przegrzanie.

Dobrym pomysłem jest obłożenie ciała dziecka mokrymi ręcznikami, które będą wchłaniały ciepło. Gdy zrobią się ciepłe, namocz je na nowo chłodną wodą i połóż z powrotem.

Równie skuteczna jest kąpiel w wodzie o temperaturze około 25 stopni – jeśli dziecko nie chce siedzieć pod ręcznikiem, może uda się z wanną?

Naturalne okłady łagodzące objawy oparzenia słonecznego także są godne uwagi. Do wyboru masz okład z soku ze świeżych ogórków i naturalnego jogurtu lub zsiadłe mleko. W obu przypadkach nakładasz okład na oparzone miejsca, i po 20 minutach zmywasz letnią wodą – tutaj jednak musisz mieć pewność, że dziecko wytrzyma 20 minut w jednej pozycji…

Kojące pianki po opalaniu to bezpieczna i szybka metoda na radzenie sobie z oparzeniami. Oparzenia słoneczne u dzieci ukoją środki zawierające pantenol, alantoina, i aloes. Maść Alantan czy pianka Pantenol z pewnością ukoją podrażnioną skórę dziecka. W ostateczności sprawdzi się Fenistil, żel na ukąszenia – również zawiera łagodzące składniki. Olejek z dziurawca to środek skuteczny, ale problematyczny, ponieważ trzeba go wetrzeć w skórę (co w przypadku obolałego dziecka może być poważnym problemem).

Przygotuj się – zaopatrz się w odpowiednie środki, zanim okażą się potrzebne

6.73
Unia Alantan Plus 35 g

15.00
Dermacol After Sun Hydrating & Cooling Gel żel 150ml

Nadmierne przegrzanie – udar słoneczny

Jeżeli dziecko jest osowiałe, ma zaburzoną przytomność, lub przeciwnie – jest pobudzone; ma gorączkę powyżej 40 stopni, wymiotuje, jest rozpalone i ma drgawki – natychmiast dzwoń po pogotowie!

Udar słoneczny jest wynikiem znaczącego przegrzania się organizmu i stanowi realne zagrożenie życia dziecka. Zabierz je w zacienione, dobrze wentylowane miejsce, jak najbardziej schładzaj skórę dziecka, podaj lek przeciwgorączkowy i podawaj chłodne napoje, gdy tyko dziecko będzie w stanie je pić.