Ostropest plamisty jest rośliną, która klasyfikowana jest jako podgatunek roślin astrowatych. Występuje w wielu miejscach na świecie, natomiast w Polsce jest raczej rośliną uprawną, chociaż zdarza się, że występuje także poza uprawami.
Ostropest plamisty- uprawa
Roślina, występująca pierwotnie w warunkach wolnych w wybranych częściach świata doskonale przystosowała się do wzrostu w warunkach kontrolowanych, w uprawach. Jej wzrost zależy w dużym stopniu od czynników glebowych oraz meteorologicznych. Najkorzystniejsze warunki do wzrostu dają: wilgotna, żyzna oraz ciepła gleba, wówczas rośliny przybierają imponujące rozmiary, osiągając nawet 2 m. Odmiana uprawiana w Polsce jest nieco mniejsza, osiągająca rozmiar ok. 1,5 m.
Zastosowanie
Uprawa rośliny rozpoczęta została, ponieważ posiada ona korzystne dla organizmu człowieka właściwości lecznicze. Ostropest plamisty wykorzystywany był już w średniowieczu, a nawet w starożytności. Obecnie znane są jego doskonałe właściwości związane z ochroną wątroby. Dokładniej, stosowanie ostropestu pozwala wspierać pracę wątroby, jednocześnie chroniąc jej komórki przed uszkodzeniem. Wśród najczęściej wymienianych właściwości ostropestu wskazuje się jego działanie detoksykacyjne. Jest wykorzystywany w sytuacjach, gdy doszło do uszkodzenia wątroby, wywołanego działaniem licznych czynników toksycznych. W sposób naturalny chroni komórki w wątrobie, ale także i nerkach, przed szkodliwym działaniem toksyn, jednocześnie przyspieszając ich wydalanie z organizmu.
Właściwości lecznicze
Ponadto, ostropest plamisty wpływa korzystnie na obniżenie poziomu bilirubiny we krwi, jednocześnie pomagając w ustabilizowaniu czynników ALT, AST oraz GGT, które określają prawidłową pracę wątroby. Zdarza się, że lekarze zalecają korzystanie z ostropestu również w przypadku, gdy chory musi być intensywnie leczony farmakologicznie. Gdy pacjent przyjmuje dużo leków, wówczas tkanka wewnątrz wątroby jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Rolą ostropestu jest jej zabezpieczenie przed niekorzystnymi efektami ubocznymi leczenia farmakologicznego.