Właściciele kotów muszą pamiętać o tym, że nie potrzebują one tylko pieszczot, miejsca do spania i miseczki z mlekiem. Ważne jest zdrowe odżywianie, bo bez dostarczania do organizmu odpowiednich składników pokarmowych nasz mruczek będzie chorował, a jego sierść będzie szorstka.

Na ogół koty są zwierzętami mało wymagającymi, bo nie trzeba wychodzić z nimi na spacery, potrzeby swoje załatwiają do kuwety. Muszą zjadać codziennie odpowiednią dawkę białka, tłuszczy, węglowodanów, minerałów oraz witamin. Podstawą wyżywienia kota jest sucha karma, która musi być wysokiej jakości i zawierać jak największy, procentowy udział mięsa. Przed zakupem trzeba czytać uważnie etykietę produktu. Karma dla kota musi być odpowiednio dobrana do wieku, rasy. W sklepach zoologicznych dostępne są nawet karmy dla kotów wysterylizowanych.

Oprócz suchego jedzenia naszym pupilom należy podawać karmę mokrą, na przykład mięso z indyka, czy kurczaka, pakowane w saszetkach lub puszkach. W ramach nagrody za wykonanie polecenia można dać pupilom do jedzenia koci przysmak, w postaci specjalnych ciasteczek, czy kabanosów. Raz w tygodniu należy kotu podawać do jedzenia pastę odkłaczającą, która pomaga wydalić sierść zalegającą w przewodzie pokarmowym. Obowiązkowo nasz pupil musi mieć dostęp do świeżej wody do picia. Dorosłe koty nie mogą pić mleka, ponieważ są uczulone na laktozę. Przy karmieniu w powyższy sposób nie trzeba wprowadzać do menu kota innych uzupełnień, ponieważ taka dieta zaspokaja w pełni potrzeby żywieniowe pupila, a także zapewnia mu odpowiedni rozwój. Lekarz weterynarz może zalecić podawanie kotu suplementów diety.

Koty wymagają także odpowiedniej pielęgnacji. Wskazane jest regularne czesanie futra od naszego pupila. U krótkowłosych jest to bardzo szybki zabieg, trudniejsze jest szczotkowanie kotów długowłosych, ponieważ trzeba je czesać codziennie. Właściciel musi dbać także o higienę uszu i regularnie je czyścić. Koty zajmują się samodzielnie pielęgnacją pazurków, jednak trzeba zapewnić im słupek do drapania. Mało który kot lubi się kąpać, jest to dla nich bardzo stresujące, dlatego kąpiele trzeba ograniczyć do maksymalnie czterech w ciągu roku. W sklepach zoologicznych dostępne są szampony dla kotów, które mają odpowiednie pH do ich skóry. Właściciele muszą dbać także o zdrowie swoich kotów. Należy chodzić regularnie do kliniki weterynaryjnej na szczepienia i odrobaczanie. Najważniejsze jest szczepienie na wściekliznę, które trzeba powtarzać co dwa lata.

Decydując się na kota, musimy mieć na uwadze to, że trzeba zapewnić mu zdrowe odżywianie, a także odpowiednią pielęgnację i stałą opiekę lekarza weterynarza. Koty trzymane w domu, w dobrym warunkach żyją nawet 20 lat. Jest to zobowiązanie i odpowiedzialność na długie lata.