Blepharoplastyka (plastyka powiek) polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu w okolicy dolnych i górnych powiek. Operację zazwyczaj przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie całkowite robione jest tylko na specjalne życzenie. Cały zabieg trwa około godziny. Nacięcia na powiekach, a potem powstałe blizny są ukryte w naturalnym załamaniu powieki. W czasie operacji, zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi, usunięty zostaje nadmiar skóry, częściowo usuwa się także woreczki tłuszczu. Plastyka powiek jest zabiegiem natury estetycznej. Skutki utrzymują się nawet do 10-20 lat. Zabieg ten można wykonać najwyżej dwa razy w życiu.
Kiedy plastyka powiek jest wskazana?
Na zabieg blepharoplastyki decydują się najczęściej osoby w wieku dojrzałym, u których skóra powiek stała się obwisła i straciła pierwotną elastyczność. Wówczas pod oczami tworzą się nieestetyczne worki, skóra staje się pomarszczona, a osoba wygląda na zmęczoną i starszą niż jest w rzeczywistości. Wiszących powiek nie można zamaskować ani makijażem, ani drogimi kremami. Niekiedy skóra jest tak obwisła, że utrudnia noszenie okularów korekcyjnych normalne funkcjonowanie. Problem obwisłych powiek dotyczy niekiedy również i osób młodszych. Często jest to bowiem uwarunkowane genetycznie.
Kto może poddać się zabiegowi korekty powiek?
Plastyka powiek to zabieg zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn cieszących się dobrym zdrowiem. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu mogą być bowiem regularnie przyjmowane leki czy choroby przewlekłe. Kandydaci do operacji powinni być osobami zrównoważonymi psychicznie i odpowiedzialnymi. Korekcja powiek poprawia wygląd twarzy, a tym samy samopoczucie oraz postrzeganie przez inne osoby. Zabieg nie zawsze jest jednak w stanie sprostać oczekiwaniom pacjenta, dlatego też niezbędna jest wcześniej konsultacja lekarska. Dobrą praktyką jest także rozmowa z psychologiem. Decyzję o zabiegu należy zawsze dobrze przemyśleć.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu
Zabieg korekty powiek nie jest wykonywany zawsze. Przeciwwskazaniami są m.in. sytuacje, gdy pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, chorobę Graves-Basedowa, choroby serca, cukrzycę czy choroby oczu (np. jaska, odwarstwienie siatkówki, choroba suchych oczu, egzema). Szczególna ostrożność powinna być zachowana w przypadku osób z zaburzeniami gojenia się ran (tworzenie się bliznowców). Jeśli są ku temu wskazania przed zabiegiem wykonuje się dodatkowo badanie krwi oraz inne badania diagnostyczne.
Jak przygotować się do zabiegu?
Pacjent powinien przede wszystkim zostać poinformowany przez lekarza o tym jak się ma prawidłowo do zabiegu plastyki powiek przygotować. Kobiety nie mogą być na przykład operowane w czasie miesiączki. Przed samym zabiegiem nie można również spożywać alkoholu i palić papierosów. Można natomiast normalnie pić i jeść. Na 10 dni przez plastyką nie wolno natomiast spożywać aspiryny i witaminy E. Zabiegu nie wykonuje się na osobach chorych i zażywających antybiotyki.
Zalecenia po zabiegu korekty powiek
Przez okres 7 dni po zabiegu pacjentowi zaleca się spanie na wznak. Przez ten tydzień nie można tez wytężać zbyt mocno wzroku. Należy się również wstrzymać z makijażem i zdecydować się na niego po dopiero około 10 dniach od momentu zdjęcia szwów. Wówczas zaczyna także ustępować obrzęk okolicy oczu. Przez miesiąc dobrze jest unikać wzmożonego wysiłku fizycznego, a przez cały rok trzeba stronić od promieniowania słonecznego. Opalanie jest wręcz zakazane. Zaleca się noszenie przez jakiś czas okularów przeciwsłonecznych.
Tuż po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie szczypanie i ciągnięcie operowanych powiek. Przez kilka dni utrzymuje się także obrzęk i zasinienie. Pewną ochłodę mogą przynieść okłady z lodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przykładać go bezpośrednio na twarz, gdyż wówczas spowodować może odmrożenia. Kostki lodu należy owinąć bawełnianą lub lnianą ściereczką i ułożyć na twarzy niczym okulary. Szwy zdejmowane są zazwyczaj po upływie około 6-7 dni. Konieczne jest później codzienne przemywanie oczu, a w razie wystąpienia łzawienia stosowanie specjalnych kropli. Do pracy można powrócić najczęściej po 2 tygodniach od zabiegu. Po operacji nie zakłada się dużego opatrunku, a jedynie niewielki plaster. Może on niekiedy utrudniać nieco widzenie, dlatego na zabieg warto przyjść z drugą osobą, która zadba o transport w drodze powrotnej.
Możliwe komplikacje po zabiegu
Jak w przypadku każdego zabiegu, również w blepharoplastyce mogą wystąpić komplikacje. Jednak są one bardzo rzadkie i raczej niezbyt poważne. Najpopularniejsze z nich do nadmierne krwawienie z rany, znaczny obrzęk, infekcja oraz rozejście się rany. W wyjątkowych sytuacjach dojść może również do niedomykania się powiek lub wystąpienia zespołu suchego oka. Ryzyko ewentualnych komplikacji można jednak zminimalizować poprzez prawidłowe przygotowanie się do zabiegu, profesjonalne wykonanie operacji oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji.