Strona głównaŻycieZdrowieProblemy z wątrobą? Dowiedz się, czego jej brakuje

  Problemy z wątrobą? Dowiedz się, czego jej brakuje

  Choroby wątroby to nie tylko przykre i uciążliwe dolegliwości – schorzenia w obrębie tego narządu mogą prowadzić do jego trwałych uszkodzeń. Nie ulega zatem wątpliwości, że wątroba jako jeden z najważniejszych narządów w organizmie wymaga naszego wsparcia.

  Wątroba jest zarówno jednym z najważniejszych, jak i największych narządów w organizmie. Bierze udział w większości procesów fizjologicznych, w związku z czym pełni wiele różnych funkcji. Wśród nich wymienić można przekształcanie pokarmów w energię, odtruwanie organizmu, kontrolowanie krzepnięcia krwi, wytwarzanie i wydalanie cholesterolu, magazynowanie witamin, soli mineralnych i cukrów, zwiększanie odporności oraz wytwarzanie żółci i wspomaganie trawienia. Funkcjonowanie oraz sprawność wątroby zależą przede wszystkim od kondycji i stanu komórek stanowiących budulec tego narządu.

  Czym są fosfolipidy?

  Fosfolipidy to elementy budulcowe błony komórkowej wątroby, które pełnią bardzo istotną funkcję w organizmie człowieka. Podstawową strukturą budowy błony komórkowej jest dwuwarstwa fosfolipidowa, której płynność warunkują głównie zawarte w niej fosfolipidy.

  Błona biologiczna zabezpiecza ważne elementy znajdujące się wewnątrz komórki przed szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego, a ponadto sprawuje kontrolę nad tym, co dostaje się do jej wnętrza i co się z niej wydostaje. W przypadku uszkodzenia błony komórkowej może dojść do poważnego upośledzenia funkcji komórki.

  Fosfolipidy można uzupełniać, zażywając produkty lecznicze stosowane w chorobach wątroby. Preparaty tego rodzaju przyspieszają regenerację i stabilizację błon komórek wątrobowych uszkodzonych wskutek prowadzenia niewłaściwej diety, spożywania zbyt dużej ilości napojów alkoholowych, przyjmowania niektórych leków czy chorób.

  Jak dbać o wątrobę?

  Chcąc zapobiegać chorobom wątroby, należy pamiętać przede wszystkim o prawidłowej diecie bogatej w warzywa, owoce i białka. W naszym jadłospisie nie może być miejsca na tłuste potrawy o dużej zawartości węglowodanów – zastąpić je powinny niewielkie posiłki. W ramach profilaktyki warto też ograniczyć do minimum spożywanie napojów alkoholowych. Nie możemy także zapominać o ogromnym znaczeniu aktywności fizycznej, która w połączeniu ze stopniową redukcją masy ciała pozwoli zmniejszyć złogi tłuszczu w wątrobie.

  Z kolei osoby przyjmujące na stałe leki muszą pamiętać, by zażywać je zgodnie z zaleceniami, nie przekraczając przepisanych dawek. Bardzo istotne jest również unikanie zanieczyszczeń środowiskowych, które mogą zostać wchłonięte do organizmu i uszkodzić wątrobę. Aspekt ten obejmuje głównie opary substancji chemicznych: lakierów, spalin samochodowych czy aerozoli przeciwko owadom. Warto też zachować ostrożność, stosując preparaty ziołowe, ponieważ niektóre z nich mogą mieć toksyczny wpływ na naszą wątrobę.

  W przypadku wątpliwości lub obaw dotyczących stanu naszej wątroby skonsultujmy się z lekarzem. W razie potrzeby zleci on dodatkowe badania lub przepisze niezbędne leki.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,929ObserwującyObserwuj