Przedpokój – gdzie zaczyna się mieszkanie

    -

    Przedpokój to newralgiczne pomieszczenie w każdym mieszkaniu – o ile pokój, kuchnię czy łazienkę widzą wybrani, o tyle przedpokój i jego aranżację zobaczy każda osoba, której otworzysz drzwi. Jeśli będzie ciemny, zagracony i nieprzyjazny, potencjalny gość już od progu będzie miał o Tobie złe zdanie. A przecież elegancka aranżacja przedpokoju nie wymaga ani dużych nakładów, ani dużej ilości pracy!

    Otwórz przedpokój na mieszkanie

    Normą jest, że przedpokój pełni wyłącznie funkcję wiatrołapu – a nie powinno tak być! Zamykając przedpokój odcinasz ze swojego mieszkania cenną powierzchnię, a nic nie zyskujesz (nie licząc ciemnej klitki, pełnej jedynie wieszaków – niczym wnętrze szafy). Spraw, by przedpokój był wstępem do głównego pomieszczenia. Nadaj przedpokojowi styl identyczny, jak w reszcie domu, spraw by stał się jego spójną częścią. Jeśli masz taką możliwość, usuń ścianę dzielącą przedpokój od reszty domu. Jeśli koniecznie chcesz tę przestrzeń wydzielić, sięgnij po ażurową ściankę, bądź płytę ze szkła lub pleksiglasu. W ten sposób wizualnie oddzielisz przedpokój od salonu, a jednocześnie nie odetniesz dopływu światła.

    Meble w przedpokoju

    Przedpokój jest wizytówką domu, ale to wcale nie znaczy, że nie może być funkcjonalny! Na liście must-have przedpokojowych mebli powinny się znaleźć:

    • Obszerna szafa, najlepiej zabudowana we wnęce,
    • wieszak – na podręczne dodatki i ubrania gości,
    • lustro, w którym można zobaczyć całą sylwetkę,
    • mała toaletka/szafka na drobiazgi – klucze, telefon, miejsce na odstawienie zakupów,
    • krzesło/tapicerowane siedzisko – przyda się przy zakładaniu i zdejmowaniu obuwia.

    Aranżacja przedpokoju – o czym warto pamiętać?

    Z racji niewielkiego rozmiaru, w przedpokoju warto stosować w przedpokoju jasne barwy i poziome linie – taka kombinacja powiększy optycznie przestrzeń, co w przypadku tak specyficznego pomieszczenia jest niezwykle istotne.

    Przedpokój zazwyczaj łączy różne pomieszczenia w mieszkaniu – dlatego ważne jest, by był z nimi spójny stylistycznie. Zarówno kolorystyka, jak i wzory i użyte materiały powinny pojawiać się w różnych częściach mieszkania, by stworzyć harmonijną i spójną aranżację.

    Należy mieć jednak na uwadze, że przedpokój wymaga zastosowania trwalszych, odporniejszych materiałów – o ile w salonie farba akrylowa na ścianach sprawdzi się i będzie wyglądała pięknie przez wiele lat, o tyle w korytarzu wymagałaby malowania każdego roku. Dlatego zdecydowanie lepiej sięgnąć po farby lateksowe, czy winylowe tapety o podwyższonej odporności na zmywanie. Podobnie z podłogami – panele podłogowe czy deski z v-fugą wyglądają pięknie i stylowo, ale wyciąganie drobinek piasku z tychże fug w przedpokoju będzie syzyfową pracą.

    Najlepszym materiałem na podłogę w przedpokoju będzie gres, płyta kamienna czy jedna z wielu posadzek przemysłowych. Te materiały są odporne na ścieranie, łatwo się je czyści, a bogata oferta kolorystyczna nie wymusza kompromisu na linii podłoga w korytarzu – podłogi w reszcie domu.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza