Rapa Nui (Wielka Rapa) to niewielka wyspa leżąca na Oceanie Spokojnym pomiędzy Chile a Thaithi. Światową sławę Rapa Nui zdobyła dzięki ogromnym, kamiennym posągom zwanym moai. Na całej wyspie jest ich prawie 900. Pierwsi europejscy odkrywcy dotarli do Rapa Nui w niedzielę Wielkiej Nocy w 1722r. stąd nazwa Wyspa Wielkanocna.

Kto zamieszkuje Wyspę Wielkanocną?

Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej uchodzą za Polinezyjczyków lecz ich prawdziwe pochodzenie pozostaje tajemnicą. Naukowcy twierdzą, że grupa Polinezyjczyków przybyła na Wyspę Wielkanocną w latach 400-800 n.e. Legenda jednak głosi nieco inną wersję dotycząca przybycia pierwszych ludzi na Wyspę Wielkanocną.

Legenda Rapa Nui

Według legendy Rapa Nui została zasiedlona przez Hotu Matu’a (Wielkiego Rodzica), który przypłynął na Rapa Nui dwiema łodziami z żoną, sześcioma synami i dalszą rodziną. To on został pierwszym królem (ariki). Według przekazów ariki (członkowie rodziny królewskiej w Polinezji) posiadali boskie moce i pełną władzę nad wyspiarzami. Ariki był najważniejsza postacią praktykowanego na wyspie kultu przodków. Jego elementami są właśnie moai.

Ciekawostki dotyczące Rapa Nui

1. Dawni mieszkańcy Rapa Nui nazywali swoją wysepkę Pępkiem Świata (Te Pito o TeHenua).

2. Takuturi to jedyny na wyspie Rapa Nui klęczący moai i jedyny kamienny posąg z nogami.

3. Kamienne posągi (moai) nazywane są potocznie „głowami”. W rzeczywistości są to jednak całe ciała o przesadnie dużej głowie.

4. Moai są to twarze ubóstwianych przodków.

5. Prawie wszystkie moai zwrócone są ku wyspie, tylko 7 jednakowych moai w Ahu Akivi zwrócone są ku oceanowi.

6. 7 postaci Ahu Akivi to najprawdopodobniej Hotu Matu’a z sześcioma synami.

7. Najwyższy ukończony moai ma wysokość 10 metrów.