Rozszerzanie diety niemowlęcia

    -

    Jeśli twoje dziecko osiągnęło 4-5 miesiąc życia pora zacząć rozszerzać dietę. Jak to zrobić i od czego zacząć?

    Przede wszystkim nie rezygnuj z pór karmienia piersią czy butelką. Na zastępowanie jednego karmienia posiłkiem przyjdzie jeszcze czas.

    5 – 6 miesiąc życia

    Na początek pediatrzy polecają wprowadzenie jednego warzywa lub jeden owoc. Najczęściej jest to marchewka lub jabłko. Podejmij decyzję czy będziesz karmiła dziecko jedzeniem ze słoiczków czy decydujesz się sama przygotowywać posiłki.

    Na początek podaj dziecku kilka łyżeczek nowego pokarmu, następnie dokarm maluszka mlekiem. Musi być syte, a przy pierwszym spotkaniu z nowym pokarmem większość dania wyląduje na buzi i śliniaku. Jeśli dziecko nie reaguje bólami brzuszka czy wysypkami, w kolejnym tygodniu możesz wprowadzić następne warzywa. Dużym ułatwieniem będzie jedzenie w słoiczkach. Nawet jeśli nie chcesz ich kupować, możesz poczytać etykiety.

    Tak samo ostrożnie postępuj wprowadzając do diety soczki dla dzieci.

    Na rynku są również dostępne kaszki ryżowe i mleczno-ryżowe, możesz spróbować podawać te od 4 miesiąca życia. Zwróć jednak uwagę na skład, jeśli twoje dziecko ma nietolerancję białka, nie kupuj kaszek mleczno-ryżowych a wyłącznie ryżowe. Mleczno- ryżowe są oparte na mleku modyfikowanym.

    Po 6 miesiącu życia

    W tym okresie możesz podawać dziecku pokarmy zmiksowane lub zblendowane. Oczywiście przygotowując zupkę samodzielnie nie przyprawiaj jej! Nowe smaki są dla malca i tak intensywne, a w przyprawach kupowanych w sklepie znajdują się konserwanty, które mogą zaszkodzić maluszkowi. Po 6 miesiącu możesz zastąpić jedno karmienie obiadkiem lub kaszką. Dobrym ćwiczeniem buzi jest jedzenie chrupków kukurydzianych. Idealnie pasują do dłoni dziecka, do tego masują dziąsełka. Pamiętaj tylko, by być zawsze przy dziecku, aby uniknąć zakrztuszenia.

    Po 9 miesiącu życia

    Życie staje się prostsze, gdyż dziecko może jeść rozdrobnione kawałki, nie musisz już miksować. Nauka gryzienia jest niezwykle ważna w procesie rozwoju szczęki oraz mięśni twarzy. Możesz podawać maluchowi kawałki miękkiego jedzenia, nie zrażaj się, że je palcami. Daj mu łyżeczkę do ręki, drugą karm go sama. Po 9 miesiącu możesz swobodnie karmić dziecko delikatnym mięsem, rybami czy jajkami. Ryzyko uczulenia jest mniejsze.

    Po 12 miesiącu życia

    Dziecko może jeść to co dorosły, należy jednak zwracać uwagę, by nie było mocno przyprawione. Postaw raczej na naturalny smak potraw, niż gdybyś miała przyprawić za mocno. Kup dziecku plastikowe sztućce i pozwól jeść samodzielnie.

    Podstawowe zasady rozszerzania diety niemowlęcia

    • dietę rozszerzaj powoli, jeden produkt na kilka dni, tak abyś mogła wychwycić ewentualne problemy po zjedzeniu czegoś,
    • od 6 do 8 miesiąca życia możesz wprowadzić dwa do trzech innych posiłków zamiast mleka,
    • od 9 do 11 miesiąca życia możesz wprowadzić do 4 innych posiłków dziennie,
    • kupuj warzywa bio lub mrożonki, nie kupuj nowalijek i innych warzyw kupowanych w supermarketach. Prawdopodobnie są pryskane chemią. W taki przypadku lepiej wybierz jedzenie w słoiczkach;
    • produkty zawierające gluten, a więc kasze, makarony, pieczywo wprowadzaj ostrożnie, ze względu na możliwość wystąpienia celiakii. Aktualnie istnieje przekonanie, aby gluten wprowadzać między 4 a 7 miesiącem życia.
    • Nie karm zbyt długo papkami, dieta staje się monotonna i malec może zniechęcić się do próbowania nowych potraw. Ponadto jedzenie jest przyjemnością, stymuluje wnętrze jamy ustnej. Nie odbieraj tej przyjemności maluchowi.

    Proces rozszerzania diety powinien być ustalany indywidualnie do każdego dziecka, dlatego też nie wahaj się i rób to w konsultacji z lekarzem pediatrą. Jeśli u twojego dziecka występują bóle brzucha, ulewa, ma zaparcia – na pewno otrzymasz skierowanie do alergologa i wówczas będziesz pod jego opieką rozszerzać dietę swojemu dziecku.

    Zobacz więcej informacji dotyczących soków Bobo Frut dla niemowląt, które doskonale sprawdzą się w rozszerzaniu diety.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza