Święta Wielkiej nocy to najpiękniejsze święta w roku. Myśląc o Wielkanocy masz przed oczami pięknie przystrojone koszyczki, kolorowe jajka, zajączki, kurczaczki, bazie. A jest to, także dobry czas na powiedzenie sobie „sakramentalnego tak”. Składanie sobie małżeńskiej przysięgi w czasie istotnych uroczystości czy świąt należało niegdyś do pięknej polskiej tradycji. Jednak w dzisiejszych czasach wiele par decyduję się na zawarcie związku małżeńskiego w okresie letnim.
Ślub na Wielkanoc – zalety
Wielkanoc to wczesna wiosna, ze świeżą zielenią i zazwyczaj z ładną pogodną. Wielkanoc to, także koniec Wielkiego Postu trwającego aż czterdzieści dni. Dlatego też po okresie wielu wyrzeczeń, zakazie urządzania hucznych zabaw można wreszcie się wyszaleć i urządzić wspaniałe weselisko.
Wielkanoc to dobry okres na zawarcie związku małżeńskiego zarówno dla osób wierzących i niewierzących, jak również wyznawców innych religii. Gdyż jest to okres symboliczny wiążący się z końcem zimy, początkiem wiosny i budzeniem się przyrody.
Swoją drogą poza aspektem duchowym, wybór Wielkanocy na termin ślubu, ma dużo zalet w kwestii materialnej.
W czasie postu jest dużo łatwiej się wyciszyć i skupić na sprawach najistotniejszych. A dzięki temu jest dużo łatwiej zapanować nad przygotowaniami do ślubu.
A przy tym wszystkim ten wiosenny zapach budzącej się przyrody, piękny śpiew ptaków dodają uroku całej uroczystości.
Można też zaskoczyć gości potrawami pojawiającymi się na stołach. I nie tyle skupić się na menu tradycyjnie świątecznym (chociaż takie potrawy także powinny się pojawić) co na tradycyjnej kuchni staropolskiej. Nie utożsamiaj kuchni staropolskiej tylko z kiełbasą i pierogami, gdyż jest to kuchnia niezwykle wymyślna, wykwintna i wspaniale przyprawiona.
Na deser możesz gościom zaserwować tradycyjne przysmaki Wielkanocne: mazurki, babki, drożdżówki.
Ślub na Wielkanoc – wady
Finansowe
W związku z tym, że wesele będzie się miało odbyć w czasie obchodzenia świąt może się to wiązać z pewnymi problemami. Ludzie niechętnie pracują w święta i przez to kosmetyczce, orkiestrze, didżejowi, kelnerom trzeba zapłacić więcej niż w zwykłym terminie.
Goście
Wielkanoc to święta katolickie nacechowane mocną tradycją. Dlatego też członkowie rodziny i przyjaciele mogą nie być zachwyceni otrzymaniem zaproszenia na taką uroczystość akurat w tym okresie.
Kościelne
Wiele par chciałoby zawrzeć związek małżeński w piątek lub w sobotę, a to jest niemożliwe w czasie Świąt Wielkanocnych. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę obowiązuje ścisły post i zakaz odprawiania mszy. Żaden ksiądz nie udzieli w tych dniach sakramentu małżeństwa. Teoretycznie jest możliwe zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale może to zostać źle odebrane przez rodzinę.
Ale czy te wady mogą przeszkodzić w wyborze daty ślubu na Święta Wielkanocne? Tak naprawdę wszystko zależy od Was. Ta ma być Wasz dzień!