Spacery w ciąży

    -

    Drogocenny wpływ spacerów w czasie ciąży to nie mit. W tym jakże pięknym i jednocześnie trudnym okresie życia powinnaś pozostać aktywna. Jakie korzyści płyną ze spacerowania w czasie ciąży?

    Aktywność fizyczna w czasie ciąży

    Jeśli tylko lekarz Ci tego nie zabrania, możesz uprawiać w czasie ciąży sport. Zwłaszcza, jeśli przed ciążą podejmowałaś wysiłek fizyczny. Jednak pamiętaj, że wiele sportów jest w ciąży zakazanych. Bieganie, podnoszenie ciężarów na siłowni, jazda na rowerze, sporty zespołowe, intensywne ćwiczenia aerobowe oraz oczywiście wszelkie sporty ekstremalne musisz odłożyć na 'potem’.

    Jednym z kilku dozwolonych form aktywności fizycznej w ciąży są spacery. Niepodważalnym jest dobroczynny wpływ spacerów na kobietę w ciąży oraz na rozwijający się w jej łonie płód. Spacery doskonale dotleniają cały organizm. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla dziecka, które do prawidłowego rozwoju i wzrostu potrzebuje dużych ilości świeżego tlenu. Zatem wybierz na spacery miejsca raczej spokojne i wolne od spalin i zanieczyszczeń. Idealnym będzie park czy plaża. Jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania nie posiadasz terenów rekreacyjnych, niech to Cię nie odstrasza, wybierz po porostu mniej ruchliwe osiedlowe uliczki. Pamiętaj! Dotleniona mama to zrelaksowana mama.

    Ile powinny trwać spacery w ciąży?

    Zwracaj uwagę, by nie przeholować. Lepsze są spacery krótsze, ale regularne – 30-45 minut spaceru nie powinno Cię przeforsować, a zapewni odpowiednią dawkę tlenu dla Waszej dwójki. Miej przy sobie wodę niegazowaną, a jeśli nie czujesz się zbyt pewnie – poproś o towarzystwo.

    Co dają spacery w ciąży?

    Spacery poprawiają kondycję fizyczną i wydolność serca, jest to bardzo ważne, jako iż w ciąży nasze serce musi pracować za dwoje i pompować o wiele większą ilość krwi. Kolejną korzyścią jest wpływ spacerów na nasz układ kostno-mięśniowy.

    Maszerując, wzmacniasz mięśnie pleców, ud, nóg oraz pośladków. Dzięki temu możesz uniknąć bolesnych dolegliwości ze strony kręgosłupa w późniejszych miesiącach ciąży, gdy będzie ona znacznie obciążony poprzez rosnący brzuch. Podczas spacerów możesz się znakomicie zrelaksować, oddać chwili zadumy lub np. przemyśleć co jeszcze musisz przygotować przed przyjściem pociechy na świat. Podczas spaceru powinnaś także trenować oddychanie przeponą, co doskonale dotlenia płód. Umiejętność ta przyda się także podczas porodu, gdy właściwe oddychanie m a duże znaczenie w łagodzeniu bólu.

    Czasem ciężko znaleźć kompana do codziennych spacerów, ale niech nie straszne Ci będą samotne spacerki w bezpiecznym miejscu. Może nawet uda się poznać inne mamy mieszkające w Twojej okolicy? Pamiętaj także o wygodnych, sportowych butach, i odpowiednim stroju. Spacer to nie czas na pokazy najlepszych ciuchów, wystarczą getry i bluza.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza