Ząbkowanie niemowląt to proces trudny zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Ząbkowanie trwa dość długo, bo pierwsze ząbki mogą pojawić się już w 5 miesiącu życia, a ostatnie z 20 mlecznych ząbków wyrzynają się w okolicach 24 miesiąca życia. Jak poradzić sobie w trudnym okresie ząbkowania i jak ulżyć dziecku – dowiesz się o tym z tego artykułu.

Objawy ząbkowania

Ząbkowanie jest procesem fizjologicznym i chociaż jest bolesne, nie da się go uniknąć. Dolegliwości związane z wyrzynaniem ząbków mogą mieć objawy miejscowe, takie jak opuchnięcie dziąseł, nadmierne ślinienie się, bolesność dziąseł lub ogólny, na przykład biegunka, gorączka, wymioty. Na pewno zauważysz, że dziecko wkłada piąstki do buzi i intensywnie trze o dziąsła, przynosi mu to ulgę.

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Masaż dziąsełek
Możesz masować dziąsełka dziecka własnym palcem (umytym!), gazą lub pieluszką tetrową. Delikatnie, okrężnymi ruchami masuj dziąsełka, dziecko pewnie będzie zaciskało buzię, przynosi mu to dodatkową ulgę.

Smoczek na ząbkowanie
Możesz kupić specjalny smoczek, który posiada wypustki masujące. Niestety, istnieje ryzyko, że dziecko przyzwyczajone do innego kształtu smoczka, nie będzie chciało ssać nowego.

Gryzaki
Dobrym pomysłem jest zakup gryzaków wypełnionych płynem (zwykle wodą lub żelem). Powinnaś umyć gryzak po zakupie, następnie włożyć go na pół godziny do lodówki. Nie dopuść do zamarznięcia płynu w środku (gryzak stanie się wówczas zbyt twardy i może poranić delikatne dziąsełka)! Schłodzony gryzak doskonale będzie nadawał się do miejscowego ukojenia bólu maluszka. Kup przynajmniej dwa, by mieć na zmianę.

Żel przeciwbólowy
Na szczęście apteki dysponują dość szerokim wyborem takich żeli. Niestety, sama musisz sprawdzić, który z nich najlepiej działa na twoje dziecko, nie sugeruj się opiniami koleżanek czy opiniami z internetu. Pamiętaj również, że jest to lek i stosuj go zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Nadmiernie stosowany może zaszkodzić dziecku!

Środki przeciwbólowe w syropie
Na pewno masz w domu syropy na gorączkę dla niemowląt. Działają one również przeciwbólowo, a niektóre z nich przeciwzapalnie. W porozumieniu z lekarzem pediatrą możesz podawać dawki odpowiednie do wieku i wagi.

Naturalne sposoby
Możesz zdecydować się na leki homeopatyczne lub naturalne herbatki ziołowe. Melisa działa uspokajająco, a rumianek zmniejsza stan zapalny. W jednym i drugim przypadku poradź się lekarza pediatry lub farmaceuty. Dla nieco starszych dzieci poleca się również gryzienie twardej marchewki – jednak jest to dość kontrowersyjny sposób. Pamiętaj, że marchewka może się złamać, a dziecko może zakrztusić się nawet niewielkim kawałkiem! Podobny efekt może przynieść twarda piętka od chleba czy chrupki kukurydziane. Jeśli dajesz dziecku do ręki cokolwiek, co znajdzie się za chwilę w buzi – nie odchodź nawet na krok!

Kilka dobrych rad na koniec

W okresie ząbkowania staraj się karmić dziecko letnimi pokarmami, nie pikantnymi, tak by dodatkowo nie podrażniać dziąseł. Jeśli nadal karmisz piersią, nie odmawiaj jej dziecku. Oprócz tego, że mleko ma zawsze idealną temperaturę, twoja bliskość i zapach ukoją nerwy malucha. Weź pod uwagę, że złe samopoczucie dziecka wpływa na jego nastrój i rytm spania. Pewnie będzie się częściej budziło, będzie grymasić i popłakiwać. Noś je, przytulaj i całuj jak najczęściej. Twoja obecność będzie dla niego najlepszym lekiem.