Kąpiel słoneczna – ważne, aby zażywać jej rozsądnie i z umiarem

    -

    Skóra muśnięta słońcem wygląda zdrowiej i promienniej, a ciało sprawia wrażenie szczuplejszego i smuklejszego. Nie zapominaj jednak o szkodliwości działania promieni słonecznych. Zbyt długie przebywanie na słońcu, brak ochronnego filtra może doprowadzić do bolesnych poparzeń, udaru słonecznego, przesuszenia naskórka, a także plam pigmentacyjnych. Promieniowanie UV aktywuje wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia skóry, a w najgorszym przypadku mogą przyczyniać się do powstania nowotworu. Aby temu zapobiec, musisz odpowiednio wcześnie przygotować skórę na opalanie. Dlatego koniecznie musisz mieć w swojej kosmetyczce krem z filtrem przeciwsłonecznym.

    Pamiętaj promieniowanie UVA i UVB jest dla skóry szkodliwe, stąd tak istotne jej dobre zabezpieczenie. Ważne, abyś nakładała kosmetyk przeciwsłoneczny przed wyjściem na słońce i czynność tę powtarzała mniej więcej co 2 godziny, a już szczególnie po wyjściu z wody.

    Warto wiedzieć przed czym się chronić…

    Promieniowanie ultrafioletowe – UV, dzięki któremu skóra się opala, dzieli się na promieniowanie typu A i B, czyli UVA i UVB. UVA przenika przez szybę i jest odpowiedzialne za natychmiastową, ale krótkotrwałą opaleniznę, a także za starzenie się skóry. UVB ma takie właściwości, że nie przenika przez szybę, wywołuje poparzenia, ale dzięki niemu skóra jest długotrwale opalona. Oba rodzaje promieniowania uszkadzają DNA komórek skóry i tym samym mają działanie rakotwórcze.

    Z reguły wszystkie kremy do opalania zawierają filtry na oba rodzaje promieniowania UVA i UVB, przy czym filtr A jest dużo słabszy w stosunku do filtru B. Taka proporcja filtrów ma na celu przede wszystkim uchronienie przed poparzeniami, ale jednocześnie umożliwienie nabrania lekkiej opalenizny.

    Zwykle bardziej eksponowana jest zawartość filtru B, dlatego powinnaś dokładniej przyjrzeć się opakowaniu, aby prawidłowo dobrać filtr A. Skrót SPF odnosi się tylko do ochrony przed UVB, więc szukaj na etykiecie także informacji o filtrze przeciw UVA, czyli IDP/PPD. Z pewnością najlepsze i najtrwalsze kremy z filtrami to te, które zawierają Mexoryl XL i Mexoryl SX.

    Wysokość filtra dobieraj w zależności od rodzaju Twojej wrażliwości na słońce (fototypu)

    Biorąc pod uwagę barwę skóry, oczu i włosów możesz samodzielnie określić swój fototyp i dobrać krem do opalania z odpowiednim filtrem. Pamiętaj, że faktor powinien być tym wyższy, im jaśniejszą masz karnację.

    Typ północnoeuropejski
    Niebieskie oczy, mlecznoróżowa skóra, rude lub blond włosy. Skóra na słońcu robi się czerwona, rzadko brązowieje. Przy takim fototypie podczas pierwszych czterech dni opalania stosuj kremy z SPF 25-30, przez kilka następnych 20-25. W dziesiątym dniu możesz już użyć preparatu z filtrem 10-15.

    Typ środkowoeuropejski
    Lekko śniada karnacja, szare lub piwne oczy i ciemne włosy. Skóra pod wpływem słońca najpierw czerwienieje, ale szybko przybiera brązową barwę. Przy takim fototypie opalanie zaczynaj kolejno od kremów z faktorem 10-15, następnie 8-10, a po kilku dniach stosuj SPF 4-5.

    Typ południowoeuropejski
    Śniada cera o żółtobrązowym odcieniu, brązowe oczy, ciemnobrązowe lub czarne włosy. Przy tym fototypie ochronę zapewnią kosmetyki od SPF 8-10 do 4-5.

    bizuteria na plaze bikini bizuteria banner

    Pamiętaj, że tak jak istotne jest nawilżenie przed opalaniem, tak jeszcze ważniejsze jest natłuszczenie skóry już po kąpieli słonecznej. Po każdym opalaniu powinnaś dokładnie nawilżyć, odżywić oraz zregenerować spieczoną słońcem skórę. Kosmetyki po opalaniu intensywnie pielęgnują, koją skórę i przedłużają efekt opalenizny. Najczęściej występują w formie balsamu, mleczka lub emulsji. Zdarzają się też preparaty w postaci żelu, mgiełki oraz aerozolu.

    Zazwyczaj kosmetyki po opalaniu zawierają wysokie dawki alantoiny oraz D-pantenolu – substancji kojących, zapobiegających łuszczeniu się naskórka i zmniejszających zaczerwienienie skóry po nadmiernym opalaniu. Naturalne składniki łagodzące (masło shea oraz olej z pestek winogron) zwalczają wolne rodniki i tworzą warstwę ochronną. Algi morskie skutecznie nawilżają, a witamina E zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

    Niektóre preparaty zawierają substancje chłodzące – mentol, wyciąg z róży lub zielonej herbaty. Ponadto w skład kosmetyków po opalaniu mogą wchodzić także składniki, które mają utrwalać i wzmacniać opaleniznę – β-karoten i ekstrakt z drzewa hebanowego.

    Niektóre balsamy zawierają nawet błyszczące w słońcu drobinki złota, które pięknie podkreślają efekt idealnie opalonej skóry.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza