Łazienka to bardzo specyficzne pomieszczenie w każdym domu – teoretycznie spędza się tam niewiele czasu, jednak komfort użytkowania łazienki to kwestia kluczowa. Z tego powodu łazienka wymaga ciekawej aranżacji, tak jak pokój dzienny, sypialnia czy kuchnia. Oczywiści łazienka musi być przede wszystkim praktyczna i wygodna, a pogodzenie funkcji estetycznych z dużą liczbą niezbędnych urządzeń sanitarnych jest kwestią kluczową. W większości mieszkań łazienka jest pomieszczeniem niewielkim, co dodatkowo utrudnia zrealizowanie ciekawego pomysłu dekoratorskiego. Istnieje kilka trików, które pozwolą nam na optyczne zwiększenie powierzchni małej łazienki.

Kolorystyka w małej łazience

W małej łazience najlepiej położyć małe płytki w jasnej, chłodnej kolorystyce np. uniwersalnej bieli, jasnych błękitach czy szarościach. Mogą to też być pastele jak: pistacja, mięta, blady róż czy fiolet, kawa z mlekiem i beże. Lepiej jest wybrać pytki z połyskiem niż matowe. Dobrym pomysłem jest również mozaika ceramiczna.

Ważny element- lustro

Lustro to znany sposób na powiększenie małych pomieszczeń. Najlepiej zastosować duże lustra bez ram. Sprytnym trikiem jest zastosowanie dwóch luster naprzeciwko siebie. Wtedy na pewno łazienka wyda się większa. Oryginalnym pomysłem jest użycie lustrzanych płytek ceramicznych.

Wyposażenie: armatura i meble

Należy wybrać białą, mniejszych rozmiarów armaturę łazienkową. Praktycznym pomysłem na pewno jest armatura narożna. Zgrabną, małą umywalkę dobierzesz do odpowiedniej szafki. Zrezygnuj z dużej komody. Półki lub szafki najlepsze są szklane, przezroczyste i podświetlone od wewnątrz. Sprawiają wrażenie mniej masywnych i zajmujących mniejszą powierzchnię. Sprawdzają się również meble lakierowane na wysoki połysk i metalowe. Zamiast grzejnika lepsza będzie bardziej funkcjonalna suszarka łazienkowa.

Łazienka jest niewątpliwie pomieszczeniem które powinno kojarzyć się z relaksem, odpoczynkiem i dbaniem o samego siebie. Urządzenie tego ważnego dla domu „pokoju” powinno być więc dokładnie przemyślane, a dobierane meble i akcesoria winny odzwierciedlać jego charakter i funkcje.

Oświetlenie

Istotnym elementem w aranżacji małej łazienki jest właściwe jej oświetlenie. Należy wybrać oświetlenie punktowe, montując kilka źródeł światła, zamiast jednego górnego, centralnego światła. Podświetl również lustra i półki. Dobrze oświetlona łazienka na pewno sprawi wrażenie dużo większej i przestronnej.

Ciemniejsze kolory w małej łazience

W małej łazience również można użyć mocniejszych barw ale trzeba to zrobić z głową i pomysłem. Połączyć można dwa odcienie płytek ceramicznych w ciemnym i jaśniejszym odcieniu jednego koloru jak np. w błękicie, zieleni, brązie, fiolecie. Intensywniejsze barwy można łączyć z białym kolorem np. czerwono- biała lub czarno- biała łazienka. Ciemniejszą ścianę trzeba odpowiednio rozjaśnić białą armaturą, grzejnikiem lub suszarką łazienkową, szafkami czy półkami. Również fajnym pomysłem jest aranżacja w trzech kolorach czyli w białym, czerwonym i czarnym. Dla przykładu łączymy biało-czarne ściany z czerwonymi szafkami i półkami oraz z dodatkami. Dla odważnych oryginalną propozycją jest czerwona lub czarna umywalka. Te kolory dobrze do siebie pasują i jest to ostatnio bardzo na czasie. W niedużej łazience również można 'poszaleć’ z kolorami. Nie musi ona być od góry do dołu w białych płytkach – ale pamiętaj, najważniejszy jest umiar.

Styl małej łazienki

Mała łazienka nie musi być urządzona tylko w nowoczesnym stylu. Można nadać jej modnego klimatu skandynawskiego, który byłby tu najwłaściwszy, gdyż styl ten charakteryzuje się właśnie minimalizmem, surowością, jasnymi, chłodnymi barwami (biel, błękity, szarości). Jasna kolorystyka dominuje również w stylu retro czyli w stylu popularnym w latach 20 – 40 ubiegłego wieku. Nawet poprzez same dodatki nadasz łazience cieplejszego klimatu np. kobiecego glamour, meksykańskiego, śródziemnomorskiego, orientalnego (zwłaszcza japońskiego), hinduskiego czy marokańskiego. Styl hinduski łatwo połączysz z podobnym kolorystycznie stylem marokańskim. Już samą ceramiczną, ręcznie malowaną umywalką stworzysz klimat Meksyku czy Maroka. W małej łazience jest to o tyle łatwe, że nawet kilka niedużych dodatków wypełni stylistycznie przestrzeń – a o to chodzi!