Storczyk

    -

    Falenopsis często nazywany storczykiem lub orchideą. Pamiętaj jednak, że storczykowate (Orchidaceae) są najliczniejszą rodziną wśród roślin nasiennych. Do tej pory zostało opisanych aż 30 tysięcy gatunków. Te najbardziej popularne to dendrobium (Dendrobium), katleja (Cattleya), cymbidium (Cymbidium). Najpopularniejsze storczyki pochodzą z południowo-wschodniej Azji, gdzie rosną od Himalajów po Archipelag Malajski oraz tropików Ameryki Środkowej i Południowej.

    Falenopsis jest najbardziej popularnym storczykiem w Polsce i Europie i jest on dostępny w kwiaciarniach przez cały rok. Na naszym rynku występuje wiele egzemplarzy o niespotykanej kolorystyce z oryginalnymi przebarwieniami i akcentami: w prążki, w łatki, w cętki czy po prostu nakrapiane.

    Ta odmiana storczyka kwitnie bardzo długo. Od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, nawet parę razy w roku. Istnieją odmiany zwane wielokwiatowymi. Z cienkich pędów kwiatostanowych wyrasta kilkanaście kwiatów. Poniżej widoczne są grube i skórzaste liście wyrastające z krótkiej łodygi. To właśnie liście bardzo często dają Ci sygnał, ze coś się dzieje ze storczykiem. Jeżeli zauważysz brązowienie liści może oznaczać to, że zostały one przypalone od nadmiaru słońca. Falenopsis wymaga dobrego oświetlenia o umiarkowanej intensywności. Pamiętaj również, aby zawsze wycierać liście do sucha. Pozostawienie na nich kropel wody może spowodować powstanie czarnych plam i w efekcie gnicie liści.

    Jeżeli jesteś już szczęśliwym posiadaczem tych pięknych kwiatów pamiętaj, aby odpowiednio o nie dbać.

    Podlewanie

    Najlepiej jest zanurzyć doniczkę w wodzie i pozostawić na 5-10 minut. Następnie pozwól jej dobrze odcieknąć. Pamiętaj, że nadmiar nieodsączonej wody powoduje gnicie korzeni. Najlepiej podlewać storczyki raz w tygodniu, ale trzymaj się również zasady – im niższa temperatura i wolniejszy proces parowania tym rzadziej storczyk wymaga podlewania.

    Temperatura

    Najlepiej powinna być wysoka i stała. Idealna temperatura w dzień to 20-28°C, w nocy 16-19°C. Pamiętaj, że storczyki nie lubią stać w okolicy grzejnika i nie przepadają za przeciągami.

    Światło

    Twoja roślinka lubi widne miejsca. Natomiast bezpośrednie nasłonecznienie może spowodować poparzenie liści i nadmiernie wysuszyć korzenie powietrzne. Z kolei całkowity niedobór światła może spowodować złą kondycję liści i brak kwitnienia.

    Wilgotność powietrza

    Powinnaś zapewnić swojej roślinie wysoką wilgotność powietrza. Jednym ze sposobów na zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu jest nagromadzenie wielu roślin w jednym miejscu. Możesz również zainstalować nawilżacze powietrza lub użyć keramzytu. Keramzyt jest idealnym materiałem do stosowania w ogrodnictwie ponieważ spulchnia glebę i skutecznie ją zabezpiecza przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci.

    Nawożenie

    Możesz używać do nawożenia wszystkich dostępnych na rynku nawozów i odżywek, oczywiście tych przeznaczonych dla storczyków. Pamiętaj jednak, ze zbyt duża ilość nawozu może uśmiercić Twoją roślinę.

    W galerii prezentujemy zdjęcia storczyków naszych czytelniczek – gratulujemy pięknych okazów!

    konkurs storczyki duzy wyniki

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza