Stulejka to zwężenie napletka uniemożliwiające zsunięcie go poniżej żołędzi prącia. Spowodowana jest mało elastycznym napletkiem, z czego wynika dysproporcja między szerokością napletka a średnicą żołędzi.

Stulejka u dzieci

Do trzeciego roku życia około 90% chłopców ma stulejkę fizjologiczną. Oznacza to, że napletek nie daje się odprowadzić, jest to zjawisko normalne. Natomiast o stulejce patologicznej można mówić wtedy, gdy napletek jest zbliznowaciały, wskutek pęknięć lub po urazach. Stan patologiczny napletka może pojawić się poprzez nieprawidłową pielęgnację niemowlęcia, niewłaściwe nawyki higieniczne, liczne stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka.

Jak rozpoznać stulejkę u dzieci

Stulejka fizjologiczna nie posiada blizn przy ujściu napletka, część żołędzi jest widoczna po odciągnięciu napletka. W takim wypadku nic nie rób, obserwuj. Natomiast jeśli zauważysz wąski, biały pierścień w obwodowej części, który pojawia się przy tym, jak próbujesz napletek odciągnąć – wówczas masz do czynienia ze stulejką patologiczną. Dziecko ma problemy z oddawaniem moczu, może odczuwać pieczenie lub ból. Mocz wypływa cienkim strumieniem, a jego resztki mogą zalegać pod napletkiem, wywołując stany zapalne.

Jak leczyć stulejkę?

W przypadku stulejki fizjologicznej do 3 roku życia nie wykonuje się żadnych działań. Jeśli jednak po upływie 3 lat nadal nie udaje się zsunąć napletka, masz do czynienia ze stulejką fizjologiczną. Wówczas podczas kąpieli należy delikatnie odciągać napletek do momentu wyczuwalnego oporu, codziennie i systematycznie. Należy tu wykazać się dużą delikatnością, napletek łatwo uszkodzić, a wówczas powstają blizny. Dodatkowo ból przy braku delikatności spowoduje, że chłopiec nie będzie chciał współpracować i najczęściej po prostu nie da się już dotknąć. Starszych chłopców należy uczyć higieny prącia. Jeśli zabiegi zsuwania napletka podczas kąpieli nie przyniosą efektów, kolejnym krokiem jest stosowanie maści sterydowych pod opieką lekarza.

W przypadku leczenia stulejki patologicznej najczęściej przeprowadza się niewielki zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym, gdzie usuwa się zbliznowaciały obwód, dotąd uniemożliwiający zsuwanie napletka. Występuje jednak duże prawdopodobieństwo zbliznowacenia ranki, dlatego też często usuwa się cały napletek.

Czym grozi nie leczenie stulejki?

Przede wszystkim dyskomfortem przy oddawaniu moczu, nawracające stany zapalne, bliznowacenie napletka – wszystko to może być powodem zwiększenia ryzyka raka prącia, a także, w późniejszym czasie – problemy z odbywaniem stosunków płciowych.