Strona głównaMacierzyństwoSytuacje kryzysowe w podróży i na spacerze z dzieckiem - medyczny niezbędnik...

  Sytuacje kryzysowe w podróży i na spacerze z dzieckiem – medyczny niezbędnik rodzica 

  Opieka nad dzieckiem to trudne zadanie, które wymaga świetnego przygotowania – nie tylko teoretycznego, ale również logistycznego. Nawet krótkotrwałe wyjście z maluchem to eskapada, na którą zabieramy dodatkowe ubrania i pieluszki, jedzenie, picie, ulubione zabawki i… całą domową apteczkę.

  Na jakie ekstremalne sytuacje musimy się przygotować? Listę sporządziliśmy wspólnie z lekarzem pediatrą z Cmpromed4kids:

  Skaleczenie

  Zabawa na huśtawce lub zjeżdżalni, bieg przez park, nauka jazdy na rowerze – to przykładowe dziecięce zajęcia, które mogą mieć „krwawy” finał. Przezorny rodzic przygotowuje się na taką ewentualność, dlatego zawsze ma przy sobie środek odkażający, opatrunki (najlepiej kolorowe plasterki) i dużo wyrozumiałości.

  Odparzenie

  Dzieci noszące pieluszki mogą cierpieć w związku z odparzeniami, które są wyjątkowo nieprzyjemne. Wystarczy drobne zaniedbanie, by skóra zaczęła boleć, piec i szczypać. Aby ulżyć maluchowi, trzeba mieć przy sobie maść na odparzenia, która łagodzi ból i przyspiesza regenerację skóry.

  Zatkany nos

  Objawy przeziębienia, takie jak np. katar, rozwijają się u dziecka bardzo szybko i utrudniają funkcjonowanie. Niemowlak nie potrafi „wydmuchać” zawartości nosa, dlatego rodzic zawsze musi mieć przy sobie aspirator – elektryczny lub zwykły. Pomocne jest również zaaplikowanie soli fizjologicznej, która udrożnia drogi oddechowe.

  Gorączka

  Leki przeciwgorączkowe to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia apteczki – domowej i podręcznej. Podwyższona temperatura (powyżej 38 stopni Celsjusza) może powodować u dziecka drgawki oraz inne nieprzyjemne objawy, dlatego należy ją zbijać. Oprócz aplikowania środków farmakologicznych trzeba dbać o to, by dziecko dużo piło. Można również robić chłodne okłady.

  Wymioty

  Torsje mogą być wywołane np. przez chorobę lokomocyjną. Udając się w podróż z dzieckiem, warto zawsze mieć przy sobie środki hamujące objawy tej dolegliwości. Wymioty są również objawem zatrucia lub grypy jelitowej. W przypadku takich dolegliwości należy podawać środki przeciwwymiotne i dbać o odpowiednie nawodnienie.

  Biegunka

  W rodzicielskiej apteczce muszą znajdować się również środki, które można podać przy pojawieniu się biegunki. Chodzi np. o płyny zawierające elektrolity, preparaty ziołowe czy sprawdzone probiotyki. W przypadku takiej dolegliwości leki podaje się po konsultacji z lekarzem.

  Ugryzienia owadów

  Przed wyjściem na spacer warto zaaplikować maluchowi spray ochronny przeciw ugryzieniom owadów. Dobrze jest mieć przy sobie również środki łagodzące ból i obrzęk, jeśli mimo wszystko dojdzie do ukąszenia.

   

   

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,893ObserwującyObserwuj