Z półkami, szufladami, drążkiem ubraniowym? Z drzwiami przesuwnymi czy tradycyjnymi? Z oryginalną grafiką a może w naturalnym kolorze drewna? Nowoczesna, czy raczej klasyczna? Wiele osób ma swój pomysł na szafę doskonałą, która nie tylko idealnie wpasuje się w koncepcję wnętrza, ale też dobrze spełni funkcję domowego magazynu.

Szafa, czyli podstawa

Niezależnie od tego, czy planujemy urządzenie przytulnej kawalerki, przestronnego apartamentu, czy też odświeżamy wystrój obecnego mieszkania, musimy pamiętać, że szafy są meblami, które będą pełniły we wnętrzu wyjątkowo ważną rolę. Często nie zastanawiamy się nawet nad tym jak wiele ubrań, książek, sprzętów domowych, dziecięcych zabawek, walizek i bibelotów musimy w nich zmieścić. Dlatego wybierając szafę należy oprócz wyglądu wziąć pod uwagę rozmiar i wewnętrzny podział funkcjonalny. Należy się zastanowić czy potrzebna nam większa ilość półek, szuflad czy drążków na wieszaki. Na szczęście producenci proponują bogactwo wzorów i rozmiarów szaf, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć idealne rozwiązanie do swojego domu.

Pojemne, lecz subtelne

Osoby, które marzą o nowocześnie urządzonym mieszkaniu, zainteresują się zapewne szafami z drzwiami przesuwnymi, szczególnie dobrze sprawdzającymi się we wnętrzach, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni. Dzięki wysokiej jakości mechanizmom jezdnym, gwarantującym ciche i płynne przesuwanie drzwi, a także pokaźnym rozmiarom (szerokość od 160 do 250 cm, wysokość od 215 do 240 cm), szafy takie mogą pełnić rolę praktycznej garderoby. Szafy z drzwiami przesuwnymi znajdziemy np. w kolekcjach ALMOND, BIANCA, GOLDEN oraz DEKO oferowanych przez firmę WAJNERT MEBLE.

Pierwsze wrażenie

Front, czyli zewnętrzne wykończenie drzwi, decyduje o wrażeniu estetycznym jakie robi cała szafa. Dlatego coraz częściej producenci mebli dają Klientom możliwość indywidualnego kształtowania wyglądu frontów. Tak jest np. w przypadku firmy WAJNERT MEBLE, która niedawno wprowadziła do oferty system szaf z drzwiami przesuwnymi DEKO. System ten umożliwia zastosowanie niezwykle oryginalnego i efektownego rozwiązania: umieszczenia na froncie szafy jednego z kolekcji 35 niezwykłych zdjęć o różnorodnej tematyce.

W systemie tym możliwy jest również wybór frontu w całości wykonanego z wysokiej jakości płyty laminowanej w kolorze drewna, którą można też połączyć z lustrem. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach i tam, gdzie chcemy się przejrzeć przed wyjściem. Szczególnie efektownie wygląda połączenie lustra z płytą na wysoki połysk (o wysokiej odporności na uderzenia i zarysowania) w białym, waniliowym, czarnym, szarym lub czerwonym kolorze.

Liczy się wnętrze

W standardzie na wyposażeniu każdej szafy DEKO są trzy półki i cztery drążki ubraniowe. To jednak dopiero baza do dalszej konfiguracji. Dodatkowo można zamówić 11 różnych elementów w tym np. pojemne szuflady lub praktyczne metalowe kosze. Jako opcja dostępny jest też metalowy stelaż na obuwie, który przyda się szczególnie jeśli szafa będzie stała na przedpokoju. W takim układzie sprawdzi się także wieszak na rurę odkurzacza. Jeśli natomiast szafa ma pełnić rolę garderoby, to jako dodatkowe wyposażenie warto wybrać wieszak na spodnie i dodatkowe półki.

Zgrabne i funkcjonalne

Również szafy otwierane tradycyjnie posiadają liczną grupę zwolenników. Przede wszystkim ze względu na nieograniczony dostęp do całego wnętrza. W przypadku szaf z mechanizmami przesuwnymi część wnętrza zawsze przesłaniają drzwi. Z reguły szafy z tradycyjnymi skrzydłami drzwiowymi są też węższe od tych z drzwiami przesuwnymi.

Tradycyjne rozwiązanie sprawdza się zarówno w kolekcjach klasycznym jak i nowoczesnym wyglądzie czego przykładem mogą być systemy: ALMOND, SELENE, BIANCA czy GOLDEN. Charakteru szafom z drzwiami na zawiasach nadają akcesoria takie jak uchwyty i nóżki. Ich rodzaj, kolor i kształt może podkreślać ogólny design wnętrza lub z nim kontrastować. Chromowane dodają nowoczesnego blasku, drewniane – klasycznego uroku.

Elementem wspólnym dla szaf z tradycyjnymi i przesuwnymi drzwiami, oferowanymi przez firmę WAJNERT MEBLE, są bardzo praktyczne wnętrza, w których znajdziemy drążki do wieszania ubrań, liczne szuflady i półki. Wszystkie też wykonane są z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, uderzenia i zarysowania, abyśmy mogli naprawdę długo cieszyć się ich pięknym wyglądem.