Tadż Mahal znajduje się w Agrze i jest najsłynniejszą budowlą Indii. Budowla Tadż Mahal zbudowana została z najlepszych i najdroższych kamieni. W całości została poświęcona Mumtaz Mahal.

Kim była Mumtaz Mahal?

Mumtaz Mahal była trzecią żoną mogolskiego władcy Szahdżahana. „Perła Pałacu” – tak została nazwana najukochańsza żona Szahdżahana, którą Mumtaz Mahal stała się zaledwie w wieku 19 lat. Zmarła przedwcześnie przy porodzie ich czternastego dziecka. Wtedy to król przysiągł wznieść jej niezrównane mauzoleum, które zostało ukończone po 22 latach prac.

Tadż Mahal – architektoniczna piękność

Aby stworzyć to koronne dzieło w pracach budowlanych Tadż Mahal brało udział ponad 22 tysiące robotników i tysiąc słoni. Tadż Mahal współtworzyli rzemieślnicy z całego imperium, rzeźbiarze, kaligrafowie, szlifierzy i mozaikarze.

Do budowy Tadż Mahal zużyto 28 rodzajów drogich kamieni.

Tadż Mahal otoczone jest z trzech stron murem z czerwonego piaskowca, z czwartej zaś strony rzeką. Wejście prowadzi przez bramę zwieńczoną łukami i jasnymi kopułami. Przed bramą znajduje się kilka grobowców żon władcy Szahdżahana oraz cenionych sług, za murem zaś znajduje się rozległy ogród.

Grobowiec Mumtaz Mahal – Centralna część Tadż Mahal

Centralną część budowli Tadż Mahal stanowi wielki grobowiec Mumtaz Mahal. Grobowiec Mumtaz Mahal wykonany jest z jasnego marmuru, w zależności od pory dnia mieni się różnymi kolorami od perłowo-szarego, poprzez blady róż, aż do ciemno-różowego.

Wnętrze sali, w której znajduje się grobowiec ozdobione jest symetrycznymi łukami i lśniącymi kamieniami.

Tadż Mahal ciekawostki

  • Tadż Mahal jest budowlą symetryczną. Wysoki minaret, który stoi w każdym rogu budowli odchylony jest na zewnątrz, żeby w razie trzęsienia ziemi nie runął na grobowiec.
  • Grób Szahdżahana jest większy, natomiast grób Mumtaz Mahal znajduje się w centrum mauzoleum.
  • Ciała Szahdżahana i Mumtaz Mahal złożone są w krypcie poniżej grobowców, twarzami na wschód, ku Mekce – zgodnie z tradycją islamu.
  • Według niektórych Tadż Mahal najpiękniejszy jest przy księżycu.
  • Tadż Mahal otwarte jest dwie noce przed i dwie noce po pełni księżyca.
  • Tadż Mahal najlepiej odwiedzić w chłodniejszym okresie: październiku, listopadzie i lutym.