Słodkości na polskich stołach mogą pojawiać się w formie tortów, ciast, placków, babeczek, deserów z kremem, budyniem czy lodami i bitą śmietaną czy coraz modniejszych tart. Czym jest tarta i jakie przepisy na nią są warte polecenia?

Czym jest tarta?

Słowo „tarta” pochodzi z języka francuskiego od „tarte” i oznacza wypiek złożony z kruchego, drożdżowego lub francuskiego ciasta z nadzieniem. Tarta jest jednym z najpopularniejszych potraw w kuchni francuskiej, a obecnie zdobywa popularność również i na polskich stołach.

Uwaga!

Nadzienie do tarty wcale nie musi być słodkie. Z powodzeniem można piec tarty wytrawne, z nadzieniem warzywnym, mięsnym lub grzybowym. To od fantazji i umiejętności kucharza zależy, na jaki sposób poda on tartę.

Kluczem do upieczenia dobrej tarty jest ciasto. Najczęściej do tego celu wykorzystywane jest ciasto kruche, którym obkłada się dno i brzegi specjalnej, okrągłej i niskiej formy do pieczenia, o pofałdowanych brzegach. Tartę można piec na trzy różne sposoby:

  1. Najpierw same ciasto, a potem uzupełnia się je nadzieniem.
  2. Najpierw same ciasto, a dopiero pod koniec pieczenia wykłada się nadzienie.
  3. Równocześnie surowe ciasto z wyłożonym na nie od razu nadzieniem.

Warto wiedzieć!

Jeśli w pierwszej kolejności piecze się samo ciasto na tartę częstą praktyką jest wykładanie na jego powierzchnię suchej fasoli, co skutecznie zapobiega rośnięciu ciasta.

Pyszne przepisy z Wrocławia

O przepisy na tarty zapytaliśmy kucharzy z restauracji Sukiennice 7 znajdującej się we wrocławskim rynku. Jej kucharze mogą nas uraczyć znakomitą tartą śliwkową z kruszonką. Ponadto zaproponowali oni także przepisy na dwa inne ciasta tego typu.

Przepis na Tartę Kajmakową z dżemem porzeczkowym

Kajmak:

  • 200 g krówek,
  • 150 ml mleka.

    Kruche ciasto:

  • 2 żółtka jajka,
  • 350 g mąki,
  • woda,
  • pół kostki masła.

    Do tego:

  • dżem porzeczkowy,
  • 100 g porzeczek.

Ciasto na tartę należy piec przez 20 – 30 min w temperaturze 180 stopni. Następnie na upieczone ciasto wykładamy dżem, potem Kajmak a na koniec owoce do dekoracji.

Kucharze z restauracji Sukiennice 7 proponują również przepyszną Tartę śliwkową z kruszonką oraz Tartę malinową z białą czekoladą. Do pierwszej, prócz kruchego ciasta, dodaje się świeże śliwki, które posypuje się kruszonką z 200 g cukru, pół kostki masła i 250 g mąki. Po wykonaniu kruszonki, tarta z powrotem powinna trafić na kilka minut do pieca.

W przypadku tarty malinowej, do wykonania nadzienia potrzebne będą 2 tabliczki białej czekolady, 150 g serka mascarpone oraz 300 g malin. Z serka i czekolady przygotowuje się krem, który wypełnia tartę, a na jego powierzchni układa się maliny do dekoracji.