Trudne plamy, które ciężko sprać często wiążą się dla nas z pozbyciem się mniej lub bardziej ukochanej rzeczy. Ubrudzić się łatwo, gorzej z pozbyciem się później plamy i przywrócenia ubraniu jego dawnej świetności. Mamy na to kilka sposobów, którymi chętnie się podzielimy w tym artykule!

Dzieci

Zbliża się pora letnia, dzieci coraz częściej będą wychodzić na podwórko i szaleć od rana do wieczora. Gra w piłkę, berka, wycieczki rowerowe – to tylko kilka z opcji, które często wiążą się z uciążliwymi plamami na ubraniach.

Starsze dzieci nie zawsze są pod nadzorem dorosłych, a nawet jeśli są, nie da rady upilnować ich w każdej sekundzie. Chwila moment i dziecko ląduje np. na trawie broniąc najważniejszego gola w swoim życiu. Zielone plamy wymieszane z ziemią są również bardzo ciężkie do sprania, zwłaszcza, kiedy nie robimy tego na bieżąco. Nie będziemy przecież ciągnąć malucha z parku do domu tylko po to, żeby przebrać koszulkę czy spodnie i wrócić z powrotem do zabawy. Dzieciaki są mistrzami w brudzeniu i niszczeniu rzeczy i trzeba je zmieniać z prędkością światła. Silne środki niszczą tkaninę, a z jasnych rzeczy rzadko kiedy schodzi zaschnięta trawa, ziemia, błoto czy krew.

depositphotos 5775070 original

Krew

Każdemu zdarzają się wypadki przy pracy – stłuczone szkło, potknięcie się na ulicy, schodach czy niespodziewany krwotok z nosa. Plamy z krwi są jednymi z najbardziej uciążliwych, a bardzo łatwo się ich nabawić zwłaszcza na jasnych ciuchach. Wystarczy delikatnie się skaleczyć i maleńka kropla rujnuje całą naszą stylizację.

Jest mnóstwo domowych sposobów na usunięcie plam z krwi, jednak większość z nich mówi o tym jak pozbyć się ich natychmiast. Ciężko znaleźć złoty środek, który pomoże nam zarówno w przypadku świeżej jak i zaschniętej plamy z krwi.

Taka rzecz najczęściej ląduje w koszu na pranie lub po wypraniu głęboko w szafie, gdzie zostawiamy ją na kiedyś, ‘a nuż uda się jeszcze ją uratować’.

Lakier do paznokci/klej

Każda z nas miała przynajmniej raz sytuację, kiedy cała wypiękniona i wyszykowana przypominała sobie o… paznokciach! Przecież nie ma szans, aby wyjść z domu w pięknej stylizacji i makijażu bez tak istotnego elementu jak pomalowane paznokcie.

Lakierem jednak bardzo łatwo się ubrudzić, większość z nich jest płynna (są też dostępne wersje w sprayu) i dość rzadka. Każdemu zdarza się nałożyć go zbyt dużo na pędzelek, a to pierwszy i główny krok do powstania niechcianej plamy.

W przypadku kleju sprawa jest podobna – ciężko usunąć plamę, pobrudzić się – już znacznie prościej.

Jak sobie z tym poradzić?

Plamy z trawy i ziemi – jeśli są świeże, tkaniny należy namoczyć na długo przed praniem w zimnej wodzie, następnie wyprać zgodnie z zaleceniami na metce.

Jeśli są to plamy zaschnięte lub takie, które po kilku praniach nadal nie zeszły, najlepszym sposobem będzie wacik/tampon ze spirytusem, a następnie tak samo, wypranie ubrania.

Plamy z krwi – świeże plamy z krwi należy jak najszybciej przepłukać zimną wodą a następnie wyprać w pralce.

Jak usunąć stare plamy z krwi? Podobnie. Należy namoczyć tkaninę w zimnej wodzie (najlepiej na kilka godzin przed praniem). Następnie wystarczy wyprać w pralce.

Lakiery do paznokci oraz kleje – nanieś trochę zmywacza na zabrudzoną część ubrania, a następnie wypierz jak zwykle w pralce bądź ręcznie (przy poliestrze i tkaninach syntetycznych nie polecamy tego sposobu).

Do wszelkiego rodzaju trudnych plam, prania ręcznego, w pralce i namaczania u mnie nadają się doskonale produkty Vanish, np. płyny do prania.

Odplamiacze miejscowe pomogą pozbyć się najbardziej uciążliwych, trudnych do usunięcia plam niezależnie od tego czy są one świeże czy już zaschnięte. Wystarczy rozpylić go na tkaninę, pozostawić na 5 minut, a następnie uprać jak masz to w zwyczaju. Vanish Gold radzi sobie z wszelkimi trudnymi plamami i uratował masę moich ciuchów. Jest to świetny sposób, aby na dłużej i bez stresu cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami!