Chyba żadna aranżacja wnętrza nie zbudza tyle emocji co w przypadku pokoju dziecięcego. Bardzo często tworzymy ją, zanim jeszcze nowy członek rodziny pojawi się na świecie, dopieszczając każdy szczegół.

Chyba żadna aranżacja wnętrza nie zbudza tyle emocji co w przypadku pokoju dziecięcego. Bardzo często tworzymy ją, zanim jeszcze nowy członek rodziny pojawi się na świecie, dopieszczając każdy szczegół. Trzeba jednak pamiętać o tym, jaki powinien być pokój dziecięcy – bo maluszek okaże się najbardziej „wymagającym” domownikiem i warto zapewnić przestrzeń przyjazną nie tylko dla niego, ale i dla rodziców.

Jaka więc powinna być aranżacja wnętrza w przypadku pokoju dziecięcego?

  • bezpieczna,

  • przyjazna pod kątem estetycznym – odpowiednio dobrane kolory, wzory i motywy,

  • funkcjonalna.

Podstawą aranżacji dziecięcego pokoju są meble. Oczywiście najlepsze będą takie, które zostały stworzone z myślą o niemowlętach i małych dzieciach. Będą one bezpieczne (także pod względem wykorzystanego tworzywa) i praktyczne. Oczywiście nie może zabraknąć łóżka z odpowiednim zabezpieczeniem. Nie musi być ono drewniane – można zdecydować się na tak zwane turystyczne. Wiele mam właśnie takie najbardziej sobie ceni. Jeśli wybrałeś drewniane, nie zapomnij o specjalnej osłonce na szczebelki – im grubsza, tym lepsza. Bardzo ważna będzie też przestronna komoda, w której pomieścisz bez problemu wszystkie niemowlęce ubranka oraz kosmetyki, które nie warto trzymać w łazience (z przyczyn czysto praktycznych i dla własnej wygody). Warto też zainwestować w kolorową, drewnianą skrzynię lub inny pojemnik na pierwsze zabawki, oraz w wiszącą półkę na książeczki. Ciekawym rozwiązaniem okaże się bardzo funkcjonalny stojący przewijak z miejscem na pieluszki i kosmetyki. Ale ponieważ pokój dziecięcy ma być przyjazny także dla mamy – nie zapomnij o wygodnym fotelu, w którym będzie można karmić dzidziusia. Jeśli chcesz, możesz okryć go jakimś fajnym kocykiem z motywem dziecięcym.

W przypadku niemowląt tak naprawdę nie trzeba więcej mebli. Ubranka pomieszczą się w komodzie. Całej reszty jest tak naprawdę niewiele. Pamiętaj jednak o tym, że z wiekiem takie rozwiązanie okaże się niewystarczające. Nagle potrzebna okaże się szafa, stolik z krzesełkiem, pufka, kolejny regał na książki i kolejne rozwiązania przeznaczone do przechowywania zabawek i książek. Jeśli nie chcesz wymieniać jeszcze komody i łóżeczka, a zależy ci na tym, by meble tworzyły spójną całość, warto pomyśleć o tym już podczas tworzenia pokoju dziecięcego – kupując cały zestaw mebli z jednej kolekcji. Co prawda przez pewien czas (co najmniej rok) część mebli będzie niepotrzebna, ale przynajmniej będziesz mieć pewność, że aranżacja pokoju twojego dziecka będzie taka, jakiej pragniesz. Możesz od razu kupić kolejne łóżko, czyli takie, które posiada jedynie niskie barierki. Tak naprawdę nie musisz przecież od razu skręcać i ustawiać wszystkich meble. Niech te, na które na razie nie ma zapotrzebowania leżą sobie w piwnicy czy na strychu w kartonach, a gdy okaże się, że dziecko ich potrzebuje – wówczas zrobisz tylko małe przemeblowanie w jego pokoiku.